Strona główna » W Lublinie wystartował Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki
Książki dla dzieci Wydarzenia literackie

W Lublinie wystartował Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki w Lublinie

29 września o godzinie 17:00 rozpocznie się tegoroczna edycja Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki w Lublinie. W tym roku ta największa dotąd impreza, która promuje czytelnictwo wśród dzieci, zawitała do Warszawy, Wrocławia, Gdyni, Sopotu i Katowic. Ostatnim miejscem literackiego wydarzenia jest Lublin, gdzie festiwal potrwa od dziś do 2 października.

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki to czterodniowe wydarzenie, które umili końcówkę września i początek października małym miłośnikom książek i ich opiekunom. Wśród zaproszonych gości spotkamy m.in.:

  • Józefa Wilkonia (polski ilustrator i malarz, Ambasador Festiwalu),
  • Elżbietę Wasiuczyńską (ilustratorka serii Pan Kuleczka),
  • Martę Guśniowską (autorka „A niech to Gęś kopnie!”, „Jaszczurunia”),
  • Małgorzatę Kur (autorka m.in. „Tajemnica francuskiej willi”, „Ostatnie drzewo na ziemi”),
  • Grzegorza Kasdepkę (autor m.in. serii Detektyw Pozytywka, „A ja nie chcę być księżniczką”),
  • Joannę Rusinek (ilustratorka m.in. „Jaki znak Twój? Wierszyki na dalsze sto lat niepodległości”).
  • Joannę Olech (autorka „Dynastii Miziołków”).

Uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez pisarzy oraz ilustratorów, w spotkaniach wokół książek, a nawet grach terenowych. W programie przewidziany jest również Ostry Dyżur Literacki. Jest to akcja promująca czytelnictwo, podczas której w scenografii i konwencji gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści w dziedzinie literatury dziecięcej zalecają wartościowe książki. Rekomendacje tytułów są indywidualnie dobierane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych, ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości. Odbędzie się także „Przekaźnik książkowy” czyli wymiana książek (beletrystyka, książki dziecięce) w Biblioteki Multimedialnej Biblio na Szaserów 13 w Lublinie.

Szczegółowy program Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki znajdziesz na stronie wydarzenia.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować