Strona główna » Bruno Schulz. Festiwal 2022 w październiku we Wrocławiu
Wydarzenia literackie

Bruno Schulz. Festiwal 2022 w październiku we Wrocławiu

Bruno Schulz. Festiwal 2022

W dniach 12-16 października w stolicy Dolnego Śląska odbędzie się tegoroczna, jedenasta już odsłona Bruno Schulz. Festiwal. Wrocławskie międzynarodowe wydarzenie literackie jak co roku towarzyszy finałowi Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Słowem wstępu, Bruno Schulz. Festiwal (BSF) to międzynarodowy festiwal sztuki i literatury, który od 2012 roku gości we Wrocławiu. Powstał z okazji 120 rocznicy urodzin i 70 rocznicy śmierci Brunona Schulza, wybitnego polskiego pisarza żydowskiego pochodzenia. Festiwal literacki jego imienia ma służyć jako forma uczczenia pamięci pisarza, jak i ma przypominać jego dzieła. A patrząc z szerszej perspektywy, BSF to po prostu wielkie jesienne święto literatury. Od 2013 roku wspiera Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus.

Do tej pory organizatorzy Bruno Schulz. Festiwal zapraszali na jedno wspólne spotkanie z siódemką nominowanych do Angelusa, a później 16.10 na rozmowę z laureatem czy laureatką. W tej edycji finaliści nagrody pojawią się zdecydowanie częściej. Co więcej, na scenie pojawią się bohaterki i bohaterowie związani z drugim ważnym przyznawanym we Wrocławiu wyróżnieniem literackim – Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius. Nie zabraknie również innych pisarzy i pisarek. W tym roku do Wrocławia przyjedzie m.in.: Radek Rak, Sylwia Chutnik, Małgorzata Lebda, Andrzej Stasiuk, Agnieszka Szpila, Katarzyna Surmiak-Domańska, Tatiana Țîbuleac.

Dacie wiarę, że w tym roku spotykamy się na Bruno Schulz. Festiwalu już po raz jedenasty? Pewnie są wśród was osoby, które pamiętają naszą pierwszą edycję. One wiedzą, że z każdym kolejnym rokiem lubimy coś zmienić, kombinujemy z formułą. Z jednej strony by nasz festiwal uatrakcyjnić, z drugiej, by was nie znudzić. W tym roku też tak jest, dlatego między innymi kładziemy duży nacisk na prezentację książek nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Wszystkie wydarzenie festiwalowe odbędą się w Prozie, Klubie Wrocławskiego Domu Literatury oraz będą transmitowane online.

Dokładny program Bruno Schulz. Festiwal 2022 znajduje się na stronie wydarzenia.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/450133907090711/

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować