Strona główna » Tom Hanks w głównej roli ekranizacji powieści “Mężczyzna imieniem Ove”. W kinach od 27 stycznia
Ciekawostki Literatura piękna

Tom Hanks w głównej roli ekranizacji powieści “Mężczyzna imieniem Ove”. W kinach od 27 stycznia

Filmowa adaptacja powieści "Mężczyzna imieniem Ove" z Tomem Hanksem w roli głównej

Być może znasz już film szwedzkiej produkcji „Mężczyzna imieniem Ove”. Komediodramat z 2015 roku powstał na podstawie bestsellerowej powieści o tym samym tytule i spotkał się z ciepłym przyjęciem nie tylko w krajach skandynawskich. Co tu dużo mówić, ekranizacja w reżyserii Hannesa Holma otrzymała nawet dwie nominacje do Oscarów. A 6 lat od premiery tak znakomitego filmu powstał remake tej produkcji, w którym w główną rolę wcielił się rewelacyjny Tom Hanks. Tą filmową adaptację zdecydowanie warto zobaczyć!

Bestsellerowa powieść Fredrika Backmana

Zacznijmy jednak od początku. Ta historia nie pojawiłaby się na ekranie, gdyby nie powieść Fredrika Backmana. Ten szwedzki dziennikarz i pisarz zadebiutował w 2012 roku książką „Mężczyzna imieniem Ove”, która przez wiele tygodni nie schodziła z listy bestsellerów w Szwecji i królowała na liście bestsellerów New York Timesa. W Polsce ukazały się również inne powieści Backmana, m.in. „Niespokojni ludzie”, cykl „Miasto niedźwiedzia”, „Pozdrawiam i przepraszam”. Historię starszego, samotnego mężczyzny, którego irytuje cały świat i każdy napotkany człowiek, poznaliśmy po raz pierwszej w polskim tłumaczeniu w 2014 roku (Wydawnictwo W.A.B.). Nakład znakomitej, zabawnej a jednocześnie wzruszającej, powieści oczywiście dawno już wyprzedał się. Na szczęście z końcem 2022 roku ukazało się nowe wydanie nakładem Wydawnictwa Marginesy.

Filmowe adaptacje książki „Mężczyzna imieniem Ove”

Powieść „Mężczyzna imieniem Ove” wyreżyserował w 2015 roku Hannes Holm („Wspaniała i kochana przez wszystkich”, „Ted – w imię miłości”). W postać tytułowego bohatera wcielił się wówczas Rolf Lassgård.

Zaś w grudniu 2022 roku na ekrany wszedł film „A Man Called Otto”, gdzie stetryczałego sześćdziesięciolatka Ova Andersona zagrał znany szerszej publiczności amerykański aktor Tom Hanks. W filmie wystąpili również Mariana Treviño, Rachel Keller, Manuel Garcia-Rulfo, Cameron Britton i Mike Birbiglia. Najnowsza druga filmowa adaptacja powieści to produkcja amerykańsko-szwedzka. Wyreżyserował ją Marc Forster („Krzysiu, gdzie jesteś?”, „Marzyciel”), natomiast scenariusz napisał David Magee („Kochanek Lady Chatterley”, „Marzyciel”, „Życie Pi”). W porównaniu z powieścią jak i wcześniejszą ekranizacją zaszły pewne zmiany. Tytuł filmu brzmi „Mężczyzna imieniem Otto”, a tłem dla tej historii stała się Ameryka. Światowa premiera odbyła się 14 grudnia 2022 roku, natomiast w Polsce produkcja ujrzy światło dzienne już 27 stycznia 2023 roku.

Kim jest mężczyzna imieniem Ove?

Na koniec zostawiliśmy tak naprawdę najważniejszą kwestię. Jeśli nie miałaś/eś okazji oglądać szwedzkiego filmu, a sama twórczość Fredrika Backmana nie była wówczas aż tak popularna, to z pewnością zastanawiasz się, o czym jest to powieść. Pora więc przedstawić tytułowego Ove.

Główny bohater historii to wdowiec, który po śmierci swojej ukochanej żony pogrąża się w depresji. Wszyscy sąsiedzi uważają go za najbardziej gburowatego człowieka, a on z wzajemnością uważa ich za idiotów. Pod przykrywką złości i zgorzknienia mężczyzna skrywa jednak ogromną samotność, smutek i żałobę. Pogrążony w swoich pesymistycznych myślach, bez przyjaznej duszy u boku decyduje, żeby ewakuować się z tego świata na swoich zasadach. Jednak tego właśnie dnia spotyka ludzi, którzy zmienią cały jego świat i na pewno nie pozwolą mu odejść.

Zanim więc wybierzesz się do kina na filmową adaptację książki z Tomem Hanksem lub zdecydujesz się poznać szwedzką, wcześniejszą ekranizację, zachęcamy do przeczytania książki. Powieść z pewnością Cię zachwyci! Książkę możesz kupić w dwóch wersjach:

Kasia