Strona główna » Poznaj oficjalny plakat Roku Wisławy Szymborskiej
Ciekawostki

Poznaj oficjalny plakat Roku Wisławy Szymborskiej

Zgodnie z decyzją podjętą przez Senat 16 listopada ubiegłego roku ceniona poetka, laureatka literackiej Nagrody Nobla została patronką roku 2023. W ostatnich dniach grudniach Fundacja Wisławy Szymborskiej podzieliła się więc projektem oficjalnego plakatu Roku Wisławy Szymborskiej.

Autorem graficznej koncepcji plakatu jest Piotr Depta-Kleśta. Jego prace – m.in. znane z przestrzeni miejskiej – można zobaczyć na fanpage’u Piotr Depta-Kleśta Posters. W plakacie projektant graficzny, finalista 13. edycji konkursu APH, wykorzystał zdjęcie Wisławy Szymborskiej autorstwa Michała Rusinka, byłego sekretarza poetki. Ci, którzy znają twórczość polskiej noblistki, z pewnością zauważą w projekcie nawiązanie do jej kolaży, które sama artystka nazywała wyklejankami.

Wisława Szymborska plakat na Rok Wisławy Szymborskiej 2023
Źródło: https://www.facebook.com/Wislawa.Szymborska

Przypomnijmy, że w 2023 roku przypada 100. rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej. Jedna z najbardziej cenionych polskich poetek urodziła się dokładnie 2 lipca 1923 roku w Kórniku. W najbliższych miesiącach możemy więc spodziewać się wielu działań inicjowanych przez Fundację Wisławy Szymborskiej. Z pewnością nie zabraknie również nowych publikacji o twórczości Szymborskiej.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować