Strona główna » “Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci”. Nowa książka Michała Rusinka z ilustracjami Joanny Rusinek
Książki dla dzieci Zapowiedzi i nowości

“Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci”. Nowa książka Michała Rusinka z ilustracjami Joanny Rusinek

"Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci". Nowa książka Michała Rusinka

Takiej książki jeszcze nie było! W ostatnim czasie możemy zaobserwować rozwijający się trend powstawania biografii znanych osób w wersji dla dzieci. Takie publikacje to świetny sposób, by przybliżyć najmłodszym czytelnikom życiorysy wspaniałych postaci ze świata nauki, sztuki czy wynalazków. A już w maju w związku z trwającym rokiem Wisławy Szymborskiej ukaże się książka „Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci”. Warto dodać, że jej autorem jest nikt inny jak były sekretarz naszej Noblistki, Michał Rusinek, a wyjątkowe ilustracje stworzyła Joanna Rusinek.

O dwóch magicznych słowach „nie wiem” i dziewczynce, która miała marzenia

Książka „Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci” ukaże się 17 maja 2023 roku nakładem poznańskiego Wydawnictwa Zygzaki. Ta publikacja adresowana do dzieci już od 6 roku życia to pierwsze takie zaproszenie dla młodszych czytelników do niezwykłego, nieszablonowego świata najsłynniejszej polskiej poetki. W środku na czytelnika czekać będzie nie tylko porywający tekst Michała Rusinka, który przez 15 lat pełnił rolę sekretarza Wisławy Szymborskiej. Warto dodać w tym miejscu, że w 2016 roku napisał on również biografię poetki dla dorosłych czytelników – „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. W książce znajdziemy również całkiem niestandardowe, jak na książkę dziecięcą, ilustracje autorstwa Joanny Rusinek. Trochę kolaże, wycinanki, delikatne grafiki poprowadzone czułą kreską znanej polskiej ilustratorki z pewnością zachwycą każdego, kto będzie miał przyjemność sięgnąć po ten tytuł.

Wisława mówiła, że do głowy najłatwiej wchodziła jej wiedza bezużyteczna. Ale czy taka w ogóle istnieje? Przecież każda wiedza może się kiedyś przydać, zwłaszcza komuś, kto chce uprawiać literaturę. Na razie jednak głównie ją czytała: wypożyczała dużo książek ze szkolnej biblioteki.

Dzięki książce „Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci” także dorosły będzie miał szansę poznać poetkę w mniej standardowy sposób. Można rzec, że to publikacja dla czytelnika niezależnie od wieku. Michał Rusinek dzieli się ciekawostkami z dzieciństwa i dorosłości Noblistki, przytacza jej wiersze i opisuje najważniejsze momenty jej życia, m.in. otrzymanie Nagrody Nobla. W swojej narracji autor żongluje humorem, jak i powagą, co w połączeniu z zachwycającą oprawą graficzną czyni ten tytuł książkowym majstersztykiem.

Biorąc pod uwagę datę premiery, warto rozważyć zakup książki „Szalik. O Wisławie Szymborskiej” jako prezent na Dzień Dziecka. Powinni zwrócić na nią uwagę również bibliotekarze i poloniści. Ta publikacja to idealne wprowadzenie najmłodszych do twórczości wybitnej poetki i zdecydowanie powinna zasilić biblioteczne zbiory każdej szkoły.

Książkę dla dzieci o Wisławie Szymborskiej możesz zamówić już teraz TUTAJ.

Kasia