Strona główna » “Sprawa życia i śmierci”. Premiera wyczekiwanego pamiętnika Irvina Yaloma i jego żony, Marilyn
Biografie Polecenia Zapowiedzi i nowości

“Sprawa życia i śmierci”. Premiera wyczekiwanego pamiętnika Irvina Yaloma i jego żony, Marilyn

Sprawa życia i śmierci Irvin Yalom

W ostatnich dniach września swoją premierę miała nowa książka najbardziej znanego psychoterapeuty nurtu humanistycznego, Irvina Yaloma. Wraz ze swoją – zmarłą już na raka – żoną, Marilyn Yalom napisał pamiętnik. „Sprawa życia i śmierci” to zarazem głęboka analiza ludzkich emocji w obliczu śmierci, jak i historia wielkiej miłości.

W ostatnich miesiącach pisaliśmy o wznowieniu cenionych przez psychologów, psychoterapeutów, psychiatrów oraz osób zainteresowanych nurtem terapii egzystencjalnej książek Yaloma. Dodruku doczekały się tytuły z lat 90. „Dar terapii” i „Leżąc na kozetce”. Jednak czytelnicy ceniący pisarski dorobek amerykańskiego 91-letniego terapeuty z niecierpliwością wyczekiwali polskiego tłumaczenia wydanej w 2021 r. w USA książki „A Matter of Death and Life”. Tak jak i poprzednie polskie wydania publikacji dr. Irvina Yaloma „Sprawa życia i śmierci” ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarna Owca. Autorem tłumaczenia jest Tomasz Wyżyński.

Postać żony Yaloma mogliśmy poznać trochę bliżej w jego autobiografii „Stając się sobą”. Była pisarką, historyczką i feministką. Specjalizowała się w zakresie gender studies i kultury francuskiej, a jej miejscem pracy był Uniwersytet Stanforda. Podobnie jak mąż napisała wiele książek, które doczekały się tłumaczeń na dwadzieścia języków. Jednak ich pierwszą i zarazem jedyną wspólną publikacją jest książka – pamiętnik, który zaczęli pisać, kiedy Marilyn Yalom zachorowała na raka. Skonfrontowani z diagnozą, która nie pozostawiała nadziei, w obliczu śmierci postanowili dać wyraz swoim emocjom słowami. Wprawdzie napisany w okresie choroby pamiętnik zatytułowany „Sprawa życia i śmierci” nie jest tylko raportem z uczuć, przeżyć i przemyśleń osoby umierającej i osoby, która zostaje i przeżywa żałobę. Irvin i Marilyn Yalom przeżyli razem 65 lat, więc ich pamiętnik to również świadectwo prawdziwej miłości.

Najnowszą książkę Irvina Yaloma i jego żony, Marilyn Yalom „Sprawa życia i śmierci” możesz kupić TUTAJ.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować