Strona główna » Specjalna nagroda Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci w Bolonii dla Beatrice Alemagna
Aktualności ze świata książki Książki dla dzieci

Specjalna nagroda Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci w Bolonii dla Beatrice Alemagna

Beatrice Alemagna

Fot. Jake Green

Niezwykłym wyróżnieniem organizatorzy Bologna Children’s Book Fair postanowili uhonorować równie niezwykłą artystkę. Beatrice Alemagna otrzymała nadzwyczajną nagrodę dla artysty, który w swoich pracach uosabia działalność Targów Książki w Bolonii.

Beatrice Alemagna – ceniona pisarka i ilustratorka

Włoska autorka i ilustratorka urodzona w Bolonii, mieszkająca od 1997 roku w Paryżu ma już w swoim dorobku ponad 25 publikacji. Od lat jej książki cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Nie dziwi więc fakt, że doczekały się tłumaczenia na wiele języków. Warto wiedzieć, że Beatrice Alemagna uznawana jest za jedną z najbardziej cenionych ilustratorów na scenie międzynarodowej. Była nominowana m.in. do Nagrody im. Hansa Christiana Andersena (dwukrotnie) oraz Nagrody Literackiej im. Astrid Lindgren (siedmiokrotnie). To najbardziej prestiżowe nagrody w dziedzinie literatury dziecięcej na świecie.

Vi går till parken i nadzwyczajna nagroda

Jury konkursu zwróciło szczególną uwagę na ostatnią książkę obrazkową z ilustracjami Włoszki Vi går till parken. Publikacja ukazała się w Szwecji nakładem wydawnictwa Mirandobok. Przejmująca i wzruszająca historia odnosi się do czasów pandemii, kiedy dzieci były spędzały czas w klaustrofobicznych przestrzeniach, a dom stanowił jedyne miejsce zabaw. Nie jest to więc książka, która opowiada o stereotypowo pojmowanym beztroskim i szczęśliwym dzieciństwie. Nie brakuje tu za to melancholii i smutnych obrazów parku, który już nie jest miejscem spotkań gromady dzieci. Spotkamy tam może dwoje dzieci, może jedno, a może po prostu nikogo. Vi går till parken to manifest dziecięcej samotności i świadectwo czasu, który był dla najmłodszych niezwykle trudny.

Nadzwyczajna nagroda została wręczona 21. marca podczas gali wręczania nagród Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci.

Książki Beatrice Alemagna w Polsce

Jeśli zastanawiacie się, czy również w Polsce znajdziecie książki z ilustracjami utalentowanej Beatrice Alemagna, to mamy dobrą wiadomość. Aktualnie dostępny jest uroczy picturebook od Wydawnictwa Wytwórnia Tuli-pucho-kłaczek. Z kolei kilka lat temu dzięki Wydawnictwu Dwie Siostry ukazała się również książka Pięciu nieudanych. Jednak jej nakład niestety na ten moment został wyczerpany.

Serdecznie gratulujemy zdolnej pisarce i ilustratorce, a przy okazji mocno trzymamy kciuki, by polskie wydawnictwa zechciały wydać książkę Vi går till parken.

Tymczasem jeśli macie ochotę przeczytać dostępną u nas książkę Beatrice Alemagna, kupicie ją tutaj: Tuli-pucho-kłaczek

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować