Strona główna » „Religijni” – książka wybitnego brytyjskiego antropologa
Polecenia Religia i filozofia

„Religijni” – książka wybitnego brytyjskiego antropologa

„Religijni. Jak ewolucja wierzeń wpływa na historię i kulturę człowieka”

„Religijni. Jak ewolucja wierzeń wpływa na historię i kulturę człowieka” to jedna z tych książek, których zdecydowanie brakowało na polskim rynku wydawniczym. Pozycja od Robina Dunbara w kwietniu tego roku doczekała się swojej premiery i to dobry moment, by wspomnieć o niej i tutaj. Choć lektura nie jest najłatwiejsza w odbiorze, to zdecydowanie warto zwrócić na nią uwagę. Obiektywizm autora rewelacyjnie podkreśla przekaz treści.

„Religijni”

Autor dostrzega zależność, że nie ma ani jednej kultury, która nie posiadałaby swojej religii i rytuałów. I nie ma znaczenia, czy są to niewielkie społeczności posiadające swojego mówcę i przywódcę czy silnie zorganizowane obrządki, liczące nawet miliony wyznawców. Już od zarania dziejów ludzie podporządkowywali swoje życie pod różnego rodzaju praktyki, które w ich mniemaniu pozwalały im pielęgnować ich duchowość. Z tego powodu Robin Dunbar dowodzi, że tak naprawdę każdy człowiek w coś wierzy, choć nie każdy nazywa to religią. Bada również, w jaki sposób szamańskie rytuały przerodziły się we współczesne obrządki.

Ta książka zasługuje na uwagę z co najmniej kilku powodów. Jednym z nich jest obiektywne przedstawienie dowodów naukowych, wedle których na pewnym etapie ewolucji w mózgu człowieka zrodziła się potrzeba wykreowana sfery religijnej w jego życiu. Odpowiadają za to różne pobudki. Religia scala społeczności, organizuje ich życie, buduje poczucie wspólnoty, nasila współpracę, ale i staje się mechanizmem społecznego ucisku.

Autor zastanawia się, dlaczego jedni ludzie wierzą i podporządkowują swoje życie swojej religii, a inni zdają się w ogóle nie zwracać na nią uwagi. Szuka przyczyn tak różnorodnego podejścia i pokazuje, że religia staje się czasem wygodną wymówką w sytuacjach, które nas przerastają lub są tak trudne, że nie sposób wyjaśnić je inaczej niż tylko „Bóg tak chciał”. Dunbar wspomina także o tym, że naukowcy dowiedli, iż religia wpływa na zwiększoną produkcję endorfin w ludzkim mózgu, a statystycznie wierzący są szczęśliwsi i żyją dłużej.

W tej książce poznasz również podobieństwa, jakie występują w największych współcześnie obrzędach świata i dostrzeżesz, jak wiele zależności istnieje pomiędzy tym, w co ludzie wierzą teraz, a co wyznawali setki, a nawet tysiące lat temu. Dunbar stara się wytłumaczyć, jak bardzo religie wpłynęły na losy świata i jak mocno determinują nasze życiowe wybory. Ta książka intryguje, daje do myślenia i pokazuje, jak bardzo wiara w inny, pozamaterialny świat jest ważna dla człowieka.

Książkę „Religijni. Jak ewolucja wierzeń wpływa na historię i kulturę człowieka” znajdziesz tutaj.

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉 Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉
Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować