Wszyscy ludzie odczuwają emocje. Niektórzy mają trudności z ich opanowaniem, inni wydają się aż nazbyt spokojni. Czy to oznacza, że pomimo odmiennej ekspresji wciąż te same emocje oznaczają dla nas to samo i są w ten sam sposób okazywane? Właśnie nie! Psycholożka kulturowa Batja Mesquita w swojej książce „Świat emocji. Jak tworzyć relacje w wielokulturowym społeczeństwie” podkreśla różnice, wyjaśnia z czego one wynikają oraz jak się zachowywać, by szanować nie tylko swoje, ale i cudze odczucia.
„Świat emocji”
Mesquita pokazuje, że każdy z nas odczuwa emocje związane z bliskimi, ważnymi dla nas osobami. Dotyczą one nie tylko naszych relacji, ale i wyzwań, jakie przed sobą stawiamy czy naszej społecznej pozycji. Niektóre emocje mogą być uwznioślające, inne negatywne, dotyczące zazdrości, wstydu czy oburzenia. Okazuje się jednak, że pomimo podobnych emocji ich ekspresja różni się od kultury, wychowania czy miejsca zamieszkania.
Autorka przedstawia sposób patrzenia na emocje, który w nierozerwalny sposób łączy je z szerokością geograficzną czy wychowaniem. Jednocześnie podkreśla, jak ważne jest zrozumienie nie tylko swoich odczuć, ale i cudzych. To dzięki nim tworzymy relacje i jesteśmy w stanie dostrzec, co jest dla nas radosne i przyjemne, a co uznajemy na wulgarne, niewłaściwe i przekraczające granice. Działa to również w drugą stronę – tworząc więzi z innymi ludźmi, również musimy zrozumieć ich odczucia.
Ta książka pomaga zrozumieć, jak czują inni oraz jak może to wpływać na Ciebie oraz Twoje relacje. Zazdrość, gniew, duma, obrzydzenie, radość – człowiek doświadcza całej palety emocji. Rozumiejąc ich znaczenie, można nauczyć się żyć w zgodzie nie tylko ze sobą, ale i z innymi. Stąd też książka „Świat emocji” staje się bardzo intrygująca pozycją, dla której warto znaleźć czas.
Książkę „Świat emocji. Jak tworzyć relacje w wielokulturowym społeczeństwie” znajdziesz tutaj.
Skomentuj