Odkrywanie własnej tożsamości to nauka własnych emocji, próba rozszyfrowania doświadczeń i tego, w jaki sposób one na nas wpłynęły. Pod słowem „tożsamość” można ukryć nasze pasje, poglądy, przeszłe wydarzenia, relacje czy plany, do których dążymy. I właśnie nad tym zagadnieniem pochylił się Gregory Berns w swojej książce „Zrozumieć siebie. Jak odkrywamy i wymyślamy naszą tożsamość”, która we wrześniu miała swoją premierę. Dlaczego warto po nią sięgnąć?
„Zrozumieć siebie”
Człowiek jest bardzo złożoną istotą. Już samo to, w jaki sposób opowiadamy innym o sobie, pokazuje, jaki mamy stosunek do siebie oraz drugiego człowieka. Rzeczy, które chcemy podkreślić i te, które staramy się przemilczeć budują naszą tożsamość. Zastanawiałeś się może kiedyś, dlaczego czasami masz tendencję do porównywania się z innymi? I czy jest szansa na to, aby zmienić swoje podejście do siebie i tego, kim jesteś?
Gregory Berns to psycholog, psychiatra i neuronaukowiec, który w swojej książce dzieli się własnymi spostrzeżeniami oraz wieloletnim doświadczeniem. Autor podkreśla, że wszystko to, co nas otacza – słowa nuconej pod nosem piosenki, rozmowy z innymi ludźmi, poznane historie książkowych i filmowych bohaterów czy słowa, jakie słyszymy wokół, budują naszą tożsamość. A jednak jest ona płynna i może się zmieniać. Choć nie jesteśmy w stanie wymazać przeszłości, to możemy skorygować swoje zachowania, poglądy czy wartości i dążyć do tego, by nasze zachowania zaczęły spełniać nasze oczekiwania.
Każdy człowiek codziennie opowiada swoją historię. Robi to poprzez swoją pracę, traktowanie innych ludzi, pasje czy rzeczy, które zgarniają naszą uwagę. Berns przekonuje, że tożsamość jest elastyczna i można ją kształtować. I warto to robić, bo każdy z nas może być tym, kim naprawdę chce być. Bardzo ciekawa książka, która przynosi dużo intrygujących wniosków. Warto ją przeczytać i mieć w swojej biblioteczce.
Książkę „Zrozumieć siebie” znajdziesz tutaj.
Skomentuj