Strona główna » Rebecca Makkai, autorka “Wierzyliśmy jak nikt” przyjedzie do Poznania
Literatura piękna Wydarzenia literackie

Rebecca Makkai, autorka “Wierzyliśmy jak nikt” przyjedzie do Poznania

Rebecca Makkai "Wierzyliśmy jak nikt"

9 listopada w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu w ramach cyklu Zamek Czyta odbędzie się spotkanie z amerykańską powieściopisarką Rebeccą Makkai. Polscy czytelnicy mieli okazję poznać jej twórczość dzięki powieści „Wierzyliśmy jak nikt”. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego w 2020 roku w tłumaczeniu Sebastiana Musielaka.

Autorka najważniejszej powieści ostatnich lat w Polsce

Centrum Kultury Zamek i Wydawnictwo Poznańskie zapraszają na rozmowę wokół znakomitej powieści „Wierzyliśmy jak nikt”. Gościem będzie sama autorka, Rebecca Makkai, która na co dzień mieszka w Chicago. Jej książka dotyka tematu epidemii AIDS w Chicago w latach 80., stygmatyzacji osób nienormatywnych, lęku przed chorobą i wykluczeniem. Docenili ją nie tylko czytelnicy, ale również krytycy literaccy. Amerykańska powieść znalazła się w finale National Book Award (2018) oraz w finale Nagrody Pulitzera (2019). Zdobyła też prestiżowe nagrody, m.in. LA Times Book Prize, ALA Stonewall Award, Chicago Review of Books Award oraz Medal im. Andrew Carnegiego.

Według „New York Timesa”„The Washington Post” i „Entertainment Weekly” to jedna z najważniejszych książek ostatnich lat. W Polsce „Książki. Magazyn do czytania” przyznał powieści tytuł Książki Roku 2020.

Michael Cunningham z „The New York Times Book Review” napisał o niej:

„Wierzyliśmy jak nikt” Rebeki Makkai to powieść, która wciąga… jest jedną z pierwszych powieści, w których przedstawiono historię epidemii AIDS od jej początkowego wybuchu do czasów współczesnych – jedną z pierwszych, która oddaje grozę i tragedię wczesnych lat epidemii, a także jej przebieg i reperkusje… Wciągająca i emocjonalnie porywająca opowieść o tym, jak to jest żyć w czasach kryzysu.

Z kolei o książce „Wierzyliśmy jak nikt” Jerzy Kurkiewicz, krytyk literacki, naczelny „Książki. Magazyn do czytania” pisze tak:

(…) to monumentalna powieść wciągająca do tego stopnia, że czytając ją, zapominamy o bożym świecie, a lektura staje się, paradoksalnie, czynnością ucieczkową, to rzadkie dziś ucieleśnienie ducha epickiego. Mówi rzecz jasna bardzo wiele o naszych czasach – odczuwanych jako czasy schyłku (lub przełomu) – a zarazem pozwala spojrzeć na nie bez emfazy i zacietrzewienia. Już z dystansu. 

Spotkanie z Rebeccą Makkai w Poznaniu

Wstęp na spotkanie kosztuje 5 zł. Jednak będzie ono również transmitowane na Facebooku Wydawnictwa Poznańskiego, CK Zamek i Zamek Czyta. Rozmowę z pisarką poprowadzi Błażej Warkocki, a w roli tłumacza zasiądzie Szymon Nowak. Warto zapisać tę datę: 9 listopada, godzina 18:00, Sala Kinowa CK Zamek.

Więcej o wydarzeniu przeczytasz na specjalnie utworzonym wydarzeniu na Facebooku.

A jeśli jeszcze nie czytałaś/eś powieści Rebecci Makkai „Wierzyliśmy jak nikt”, możesz kupić ją TUTAJ.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować