Strona główna » 25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
Wydarzenia literackie

25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Już tylko tydzień został do wyczekiwanych przez moli książkowych Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Tegoroczna odsłona wydarzenia jest inspirowana polskim romantyzmem. EXPO Kraków pozostaje otwarte dla zainteresowanych w dniach 27-30 października. Jeśli kochasz literaturę, nie może Cię tu zabraknąć!

Polski romantyzm we współczesnym Krakowie

Dlaczego 25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odbędą się pod hasłem polskiego romantyzmu, a z głównej grafiki spogląda na nas Juliusz Słowacki? Właśnie w 2022 roku przypada 200. rocznica pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, co w historii przyjmuje się jako początek epoki romantyzmu w Polsce. Tegorocznej odsłonie targów towarzyszą dodatkowo słowa Słowackiego:

Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba…

Jak czytamy na oficjalnej stronie wydarzeni:

Miłość, wolność, młodość, bunt przeciwko kanonom i konwencjom, rozkwit indywidualizmu, uznanie wyższości ducha nad materią, tajemniczość, fantastyka, wyobraźnia, pojmowanie natury jako żyjącej i czującej całości, nawiązania do ludowości – to romantyczne ideały, którym jesteśmy wierni nawet 200 lat później.

Wydawnictwa oraz goście 25. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

W EXPO Kraków spotkają się wydawcy z całego świata. Nie zabraknie polskich znanych i tych bardziej niszowych wydawnictw, ale również zagranicznych. Swój udział potwierdziło ponad czterystu wystawców. Na stoiskach na zgłodniałych dobrej literatury będą czekały bestsellerowe tytuły, jak i całkiem nowe premiery późno październikowe i listopadowe. Każdy miłośnik czytania niezależnie od preferowanego gatunku znajdzie tu coś dla siebie, i na pewno nie będzie to jedna książka.

Wśród pisarek i pisarzy, których będzie można spotkać na wydarzeniu, warto wymienić m.in. Justynę Bednarek, Jerzego Bralczyka, Maxa Czornyja, Annę Dziewit-Meller, Natalię Fiedorczuk, Gabrielę Gargaś, Cezarego Harasimowicza, Joannę Jagiełło, Grzegorza Kasdepke, Agnieszkę Maciąg, Daniela Mizielińskiego, Marcela Mossa, Zośkę Papużankę, Andrzeja Pilipiuka, Radka Raka, Agatę Romaniuk, Andę Rottenberg, Andrzeja Stasiuka, Agnieszkę Stelmaszyk, Barbarę Supeł, Mariusza Szczygła, Katarzynę Tubylewicz, Oksanę Zabużko, Barbarę Wysoczańską, Jakuba Żulczyka,

Pojawią się także cenieni ilustratorzy – Emilia Dziubak, Joanna Rusinek, Max Skorwider, Maciej Szymanowicz, Roch Urbaniak.

Wydarzenia towarzyszące

W programie 25. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie znajdziemy informację o wydarzeniach towarzyszących tegorocznej odsłonie. Spotkania z Fantastyką odbędą się w dniach 29-30.10. Na sobotę zaplanowana jest Sobota z Non-Fiction czyli spotkania idealne dla miłośników mocnych historii, literatury faktu i reportaży. Zainteresowani posłuchają m.in. rozmowy o książce „Wymyślone Miasto Lwów”, „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”, „Krótko i szczęśliwie. O późnych miłościach”.

Organizatorzy zadbają również o najmłodszych gości Targów. Dla dzieci zaplanowana jest dedykowana strefa, gdzie maluchy będą mogły wziąć udział w zabawach z ulubionymi bohaterami książkowymi (Albert Albertson) oraz spotkać się z autorami i ilustratorami na kreatywnych warsztatach. Z kolei rodzice mogą posłuchać ciekawych wykładów np. Jak rozmawiać z dziećmi o tematach tabu?, Jak sobie radzić z trudnościami? O odporności psychicznej dzieci.

W czasie Targów na Hali Dunaj będzie można wziąć udział w akcji Książka za książkę czyli akcji, która daje drugie życie przeczytanym lekturom. Jest to wielka zbiórka książek dla małopolskich bibliotek organizowana przez Agora S.A., Targi w Krakowie Spółka z o.o. i Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie. Każdy, kto przyniesie książkę do oddania, otrzyma kupon rabatowy na zakup nowych tytułów.

W ramach Targów Książki w Krakowie odbędzie się Festiwal Literatury Górskiej i Podróżniczej, który potrwa cztery dni. Na zainteresowanych tą tematyką czekają warsztaty podróżnicze, spotkania z autorami – podróżnikami (m.in. Nela Mała Reporterka, Marek Kamiński, Krzysztof Wielicki), podpisywania książek, quizy.

Bilety na 25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Wstęp na tegoroczne Targi Książki w Krakowie jest płatny. Cena biletu normalnego na jeden dzień wynosi 15 zł, natomiast ulgowego – 10 zł. Darmowy wstęp obowiązuje dla dzieci do 7 roku życia, seniorów 65+ oraz osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Można również zakupić korzystny pakiet 4-dniowy za 40 zł.

Wejściówki można zakupić przez stronę internetową wydarzenia lub stacjonarnie w kasach Targów w czasie ich trwania.

25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie – gdzie i kiedy?

Literackie wydarzenie potrwa cztery dnia. Odbędzie się od czwartku do niedzieli w dniach 27-30 października 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków, które mieści się przy ul. Galicyjskiej 9.

Godziny otwarcia:

  • 27 października 2022, czwartek 10:00 – 17:00
  • 28 października 2022, piątek 10:00 – 19:00
  • 29 października 2022, sobota 10:00 –19:00
  • 30 października 2022, niedziela 10:00 – 17:00
Kasia