Strona główna » Poznaj must – read każdej jesieniary! Najlepsze książki na jesień
Literatura obyczajowa Literatura piękna Polecenia Romanse i erotyki

Poznaj must – read każdej jesieniary! Najlepsze książki na jesień

Nastała ta pora roku – przez jednych wyczekiwana, przez drugich znienawidzona. To sezon na cieplejsze, wełniane skarpetki i otulające swetry. Zadomowioną już na dobre w polskich miastach pumpkin spice latte z dobrze znanej sieci kawiarni albo już i z tych lokalnych. Klimatyczne świeczki zapalone w każdym zakątku domu. Jesienne, melancholijne playlisty na Spotify. Niektórzy dodadzą jeszcze na obiad gorący talerz parującego kremu z dyni, kawałek wilgotnego ciasta marchewkowego z mascarpone na deser i hartujące ducha długie spacery wśród złocistych liści, które dopiero co spadły z drzew. Ten jesienny sezon, który na zewnątrz raczej ziębi, czerwieni nos i różowi policzki, a czasami smuci, ma też magiczną właściwość ocieplania od środka, jeśli spędzany jest w gronie przyjaciół i rodziny lub w towarzystwie odpowiedniej książki. O dobre relacje musisz zadbać sam, ale listę najlepszych książek na jesień znajdziesz w tym wpisie. Przytulnej jesieni!

Fall in love”

Fall in love

Zakochać się latem. Kto nie marzy o wakacyjnym romansie, który przetrwa oczywiście pozostałe pory roku? A gdyby tak pozwolić rozkwitnąć miłości w samym środku jesieni?

Dzięki najnowszej powieści Mariki Krajniewskiej przeniesiemy się do czarującego, pachnącego piernikami Torunia. Czekają tam na czytelnika główni bohaterowie książki – Jagoda i Adam, którzy próbują zbudować swoją codzienność i odnaleźć bezpieczne miejsce. Jednak każdy z nich niesie ze sobą bagaż doświadczeń i życiowe rozczarowania. On – związane z dzieciństwem, a ona – z małżeństwem. Z nastaniem magicznej jesieni odwiedza ich prawdziwa burza uczuć. Ale czy będą gotowi stawić jej czoła?

To niosąca nadzieję opowieść o początkującym cukierniku w mieście najsłynniejszych pierniczków i jego tajemniczej klientce. Historia ta opowiada również o odkrywaniu swoich talentów i o tym, że czasami trzeba zamknąć za sobą bezpowrotnie drzwi, by mogły otworzyć się dla nas nowe. Skoro autorka zaprasza czytelnika do cukierni, nie zabraknie tutaj kuszących zapachów cynamonu, wanilii i goździków. Ale jeśli to opowieść o miłości, czekają tu na nas również melancholia, zachwyty i dużo czułości. Fabuła fabułą. Ale nas do lektury zdecydowanie zachęca również sama okładka, w której na 100% zakocha się każda jesieniara.

Książkę Mariki Krajniewskiej „Fall in love” kupisz TUTAJ.

Zaproś mnie na pumpkin latte”

Zaproś mnie na pumpkin latte

Kto by oparł się takiej propozycji? Kubek gorącej pumpkin spice latte ma swoich miłośników, dlatego, jeśli i Ty do nich należysz, ta książka rozgrzeje Twoją jesienną duszę. Tym razem odwiedzimy modną kawiarnię w centrum miasta. Nikogo już pewnie nie zdziwi, że czeka tam na nas dwójka bohaterów – młodych osób szukających swojej drogi w życiu. I oczywiście w tle towarzyszy nam… jesień! A do tego dodajmy, że jest to debiutancka powieść Anny Chaber.

Paula jest perfekcjonistką, która liczy na rozwój swojej kariery w korporacji, gdzie pracuje. Jednak upragniony awans nie nadchodzi. Za to dostaje zadanie zorganizowania jesiennego eventu sprawdzającego jej kompetencje. Co prawda jest tą sytuacją rozżalona, ale przyjmuje wyzwanie. Tymczasem Greg ma już dosyć pracy w Seaside Cafe jako barista. Chociaż przyrządzanie kawy to właśnie to, co kocha najbardziej. Marzy, by rzucić pracę w miejscu, które tylko udaje kierowaniem się wyższymi ideami. Chciałby otworzyć własną kawiarnię, ale brakuje mu wiary w siebie. Jednak nadarzają się okoliczności, które zdecydowanie sprzyjają podjęciu ryzyka i ruszenia do przodu mimo obaw. Jak życie połączy los tych dwoje i jakie szykuje dla nich niespodzianki?

Klimatyczną powieść idealną do delektowania się przy kubku aromatycznej kawy „Zaproś mnie na pumpkin latte” kupisz TUTAJ.

Jesień”

Jesień Knausgard

Tym razem dajemy oddech, by odpocząć od jesiennych zakochań i proponujemy Ci lekturę jednej książek z cyklu Cztery poru roku Karla Ovego Knausgarda. Być może norweski pisarz jest Ci znany z jego bestsellerowej, autobiograficznej serii Moja walka. Ale napisał on również intymne historie o życiu i miłości do świata. Adresatem tych książek zatytułowanych kolejnymi porami roku jest jego nienarodzone dziecko.

Chcę pokazać Ci nasz świat takim jaki jest: drzwi, podłogę, kran i zlew, fotel ogrodowy tuż przy murze pod oknem kuchennym, słońce, wodę i drzewa. Będziesz przyglądać mu się po swojemu, będziesz doświadczać go po swojemu, gromadzić swoje własne doświadczenia i wieść własne życie, więc to oczywiste, że przede wszystkim robię to dla siebie: pokazując Ci świat, moja maleńka, przekonuję się, że warto żyć.

Jeśli lubisz rozkoszować się niespiesznymi opowieściami o zwyczajnym życiu, bez żadnych ubarwień, z jego udrękami, banałami, rutyną, „Jesień” Knausgarda powinna zagościć na Twojej półce. Tekst ubarwiają w książce wyjątkowe grafiki Vanessy Baird, która jest jedną z najbardziej rozchwytywanych współczesnych artystek norweskich.

Książkę „Jesień” Knausgarda kupisz TUTAJ.

Jesienna miłość”

Jesienna miłość Nicolas Sparks

W jesiennym zestawieniu książek nie mogło zabraknąć oczywiście romansu spod pióra Nicolasa Sparksa, autora łamiącego serce „Pamiętnika”.

Z „Jesienną miłością”, która ukazała się w 1999 roku, przeniesiemy się do 1958 roku do Beaufort. Główny bohater, Landon Carter uczy się w ostatniej klasie szkoły średniej i należy do najpopularniejszych chłopaków. Do tej samej szkoły uczęszcza również Jamie Sullivan, córką pastora. Dziewczyna prowadzi dość samotnicze życie – nie chodzi na prywatki, nie przyjaźni się z rówieśnikami, nie rozstaje się z Biblią, a całe dnie opiekuje się swoim owdowiałym ojcem. Kiedy przychodzi pora licealnego balu, chłopak ku zdziwieniu wszystkich decyduje się zaprosić właśnie Jamie. Nie sądzi jednak, że będzie to początek związku, który odmieni jego życie na zawsze. Co ciekawe, to właśnie Landon jest narratorem tej historii, którą opowiada czytelnikowi z perspektywy czasu.

Warto dodać, że uwielbiana powieść amerykańskiego pisarza doczekała się ekranizacji. Znajdziesz ją jako film „Szkoła uczuć” (2002).

Książkę „Jesienna miłość” Nicolasa Sparksa kupisz TUTAJ.

Kasia