Strona główna » Porozmawiajmy o problemach z seksem. Recenzja książki “Siedem grzechów przeciwko seksualności”
Polecenia Poradniki Recenzje

Porozmawiajmy o problemach z seksem. Recenzja książki “Siedem grzechów przeciwko seksualności”

Siedem grzechów przeciwko seksualności - Prof. Zbigniew Izdebski, Małgorzata Szcześniak

Książkę „Siedem grzechów przeciwko seksualności” polecaliśmy Wam niedawno, wspominając o seksualności w polskiej literaturze. Jednak rozmowa Zbigniewa Dębskiego i Małgorzaty Szcześniak jest tak ważna, że warto wspomnieć o niej raz jeszcze. To książka, która porusza tematy wstydliwe i problematyczne. Pokazuje odmienne spojrzenia ludzi i sposób, w jaki traktują swoją fizjologię. Czasami ze zdziwienia przecieramy oczy, nie dowierzając, jakie rzeczy opowiada prof. Dębski. Czy to możliwe, że w XXI wieku ludzie wciąż tak obsesyjnie potrafią krzywdzić samych siebie?

Siedem grzechów przeciwko seksualności

Książka od Poradni K zachwyca i jednocześnie smuci. Ludzka seksualność jest tak złożonym tematem, że trudno zamknąć go w okładce jednej książki. Dlatego też tym razem prof. Dębski, polski seksuolog, wykładowca i autor największych w Polsce badań dotyczących seksualności rozmawia o problemach i „grzechach”, które ludzie wyrządzają samym sobie. Wymienia religie, wstyd, zaniedbania, wykluczenia, manipulacje, zagubienie i zgorszenie jego 7 najważniejszych i najtrudniejszych z nich. To, co ukazuje, wciska nas w fotel. Prawdą jest, że obok pozornie nowoczesnego, tolerancyjnego i rozwiniętego świata wciąż kroczy drugi, o wiele bardziej mroczny, nieprzyjemny i przejmujący wstydem.

To my jesteśmy zagubieni, to w nas tkwią uprzedzenia, z którymi nie możemy sobie poradzić. Powinniśmy patrzeć na drugiego człowieka przez pryzmat jego wad i zalet, tego, czy jest on dobry, czy niedobry.

Książka pokazuje, że ludzie nadal nie potrafią rozmawiać o seksie, jak o czymś naturalnym. Choć idziemy ramię w ramię z nauką, to nadal nie potrafimy dostrzec i zaakceptować swoich fizjologicznych potrzeb. Słuchamy absurdalnych i oderwanych od człowieka nakazów i zakazów religii czy wierzymy w to, że miłość i intymność mogą być grzeszne… Jednocześnie często nawet nieświadomie krzywdzimy innych swoim zaniedbaniem, manipulowaniem czy wykluczeniem. Ta książka to taki alarm, który powinien bardzo głośno wybrzmieć.

Ważna książka

Książka „Siedem grzechów przeciwko seksualności” może być uznana za jeden z najważniejszych współcześnie głosów w tej dziedzinie. Prof. Dębski w bardzo ciepły i empatyczny sposób opowiada o tym, co momentami trudne i traumatyczne. Jest pełen akceptacji wobec potrzeb każdego człowieka. Dzięki temu czujemy, że może nas zrozumieć, a my sami chętnie brniemy przez kolejne strony. Ciekawą formą jest również rozmowa, ponieważ cała książka ma formę wywiadu. Tym samym zyskujemy język żywy, taki, jakim posługujemy się w trakcie rozmów. I to sprawia, że ta książka staje się jeszcze bliższa i bardziej autentyczna. To trochę tak, jakby język gonił poruszany temat.

Wbrew zdrowemu rozsądkowi nasz popęd, fascynacje i upodobania nie idą często w parze z rozumem.

To książka dla każdego dorosłego człowieka. Niektórzy wciąż poszukują swojej tożsamości i borykają się ze wstydem lub niezrozumieniem. Inni nie potrafią stawiać granic lub nieświadomie, słowem czy spojrzeniem ranią innych. Dzięki subtelnym, ale stanowczym wskazówkom profesora zaczynamy widzieć seksualność z innej perspektywy. To my jesteśmy za nią odpowiedzialni i nie możemy przekazać pilota to niej księdzu, premierowi, partnerowi, rodzicowi czy komukolwiek innemu. Książka ważna, poruszająca, którą warto mieć w swojej biblioteczne.

(…) naszym największym wstydem narodowym jest mówienie o seksualności, potrzebach, oczekiwaniach. Największym problemem jest proces komunikowania się w związku.

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉
Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować