Strona główna » “Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej”. Nowe, wzbogacone wydanie książki Anny Bikont i Joanny Szczęsnej
Bestsellery Biografie Zapowiedzi i nowości

“Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej”. Nowe, wzbogacone wydanie książki Anny Bikont i Joanny Szczęsnej

Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej

Minęło już ponad 25 lat od momentu ukazania się pierwszego wydania pierwszej biografii Wisławy Szymborskiej „Pamiątkowe rupiecie”. Mimo niechęci poetki do zdradzania szczegółów ze swojego prywatnego życia Anna Bikont i Joanna Szczęsna napisały biografię, po którą wciąż chętnie sięgają czytelnicy pragnący bliżej poznać historię naszej noblistki. A właściwie sięgali, bo nakład z 2012 roku zdążył dawno zniknąć z rynku książki. W 2023 roku, czyli Roku Wisławy Szymborskiej, Wydawnictwo Agora zdecydowało się wznowić więc tę publikację. Natomiast autorki wzbogaciły dotychczasowe wydanie swojej książki o m.in. dotąd nieujawniane korespondencje z archiwum poetki.

Biografia Wisławy Szymborskiej

Dziś, szukając biografii Wisławy Szymborskiej, możemy znaleźć w księgarniach już kilka tytułów. To nie tylko „Pamiątkowe rupiecie”, które – trzeba powiedzieć – są już zupełnie inne książką niż w 1997 roku (rok pierwszego wydania) czy w 2012 roku (rok trzeciego wydania). Możemy sięgnąć również po „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej” Michała Rusinka, Pierwszego Sekretarza noblistki oraz po „Szymborska. Znaki szczególne” Joanny Gromek-Illg. W 2023 roku ukazała się nawet biograficzna książka o poetce dla dzieci „Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci”. Jednak jeszcze w latach 90., mimo dużej już sławy Szymborskiej, nie dało się praktycznie znaleźć z nią nawet wywiadu. Kiedy Anna Bikont i Joanna Szczęsna zdecydowały się spisać jej historię, spotkały się więc z mnóstwem trudności. Namówienie Szymborskiej do rozmowy nie było łatwe i pomógł autorkom w tym Jacek Kuroń.

Biografia ukazała się w 1997 roku, czyli rok po przyznaniu Szymborskiej Nobla. Dzięki niej miłośnicy twórczości noblistki mogli po raz pierwszy raz poznać jej życiorys i życie zza kulis, zza wierszy. Autorki opierały się zarówno na zwierzeniach Szymborskiej, jak również wspomnieniach jej przyjaciół. Sięgnęły także po różne dokumenty, by móc przybliżyć czytelnikowi mało znane fakty z dzieciństwa i młodości poetki. Co ciekawe, część informacji genealogicznych zawartych w książce, była zaskoczeniem nawet dla samej zainteresowanej.

Autorki w ciągu kilku miesięcy od ogłoszenia werdyktu sztokholmskiego jury do wydania biografii Noblistki wykonały pracę, której nie wykonało parę pokoleń polonistów i krytyków, a mianowicie pokazały Wisławę Szymborską jako człowieka, a zarazem wyjaśniły przynajmniej po części (w całości zrobić się tego nie da, bo w grę wchodzi interwencja czynników nadprzyrodzonych), skąd się ona taka wzięła jako poetka. Naprawdę wielkie osiągnięcie”.

– pisał Stanisław Barańczak


Ale to już po mojej śmierci, dobrze?”

Już wydanie książki „Pamiątkowe rupiecie” z 2012 roku (rok po śmierci Wisławy Szymborskiej) liczące 479 stron zostało wzbogacone o dodatkowe treści (m.in. fotografie, historie z ostatnich lat życia, związek z Filipowiczem) w porównaniu do pierwszego wydania, które określa się mianem dyskretnego. Z kolei najnowszy dodruk z maja 2023 roku mieści się na ponad 600 stronach! Jak czytamy w opisie, „Pamiątkowe rupiecie” to już dziś zupełnie inna książka. Anna Bikont i Joanna Szczęsna niejako dostały od poetki pozwolenie na wykorzystanie wcześniej niepublikowanych materiałów już po jej śmierci. Szymborska zwykła bowiem mawiać: „Ale to już po mojej śmierci, dobrze?”. Autorki, korzystając bez ograniczeń z korespondencji, załączyły więc również nowe materiały, listy, by czytelnicy mogli przyjrzeć się uczuciowemu życiu poetki – jej przyjaźniom i największym miłościom.

Wisława Szymborska przez zaledwie kilka lat pozostawała w związku małżeńskim z Adamem Włodkiem. Ale mimo rozstania łączyła ich długa przyjaźń. Jednak najsilniejszym uczuciem darzyła Kornela Filipowicza. Mimo że nigdy nie zamieszkali razem, pozostawali w wyjątkowej relacji przez wiele lat. I dopiero kiedy miłość życia Szymborskiej umarła, noblistka napisała:

Byliśmy ze sobą 23 lata. Cudowny człowiek, świetny pisarz. Nie mieszkaliśmy razem, nie przeszkadzaliśmy sobie. Byliśmy końmi, które cwałują obok siebie.

W najnowszym wydaniu książki „Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej” przeczytamy również o jej poetyckim związku ze Stanisławem Barańczakiem, a także zagłębimy się w świat nie tylko wierszy. W końcu poetka była również znana ze swoich wyklejanek, kolaży, listów i karteczek.

Kasia