Rachel Joyce znana jest już polskim czytelnikom dzięki wspaniale przyjętej powieści „Marzenie Panny Benson”. Zachwyceni piórem brytyjskiej pisarki z wielką radością przywitaliśmy premierę polskiego tłumaczenia kolejnej jej książki „Niezwykła wędrówka Harolda Fry”, która była nominowana do Man Booker Prize i sprzedała się już na całym świecie w blisko 4-milionowym nakładzie. Powieść co prawda ukazała się w Wielkiej Brytanii w 2012 roku („The Unlikely Pilgrimage of Harold Fry”), więc zdecydowanie musieliśmy trochę poczekać, by ją poznać. Ale przy okazji jej dostępności w księgarniach warto wspomnieć, że 16 czerwca film o tym samym tytule wchodzi do repertuaru kin.
Nadzieja jest podróżą, czyli historia Harolda Fry
Kto jest więc bohaterem tej powieści Rachel Joyce? Poznajmy tytułowego Harolda Fry. Mężczyzna, który niedawno przeszedł na emeryturę, mieszka ze swoją żoną Maureen w niewielkiej angielskiej wiosce Devon. Jest zmęczony życiem, tkwi w nieszczęśliwym małżeństwie i towarzyszy mu poczucie nienawiści do samego siebie. Spokojne, wręcz nudne, życie zakłócane jedynie codziennymi frustracjami Maureen płynie powoli z dnia na dzień. Aż do pewnego wtorku, kiedy przychodzi zaadresowany do Harolda list. Napisała go ręcznie kobieta, z którą nie miał kontaktu już od dwudziestu lat – jego dawna przyjaciółka i koleżanka z pracy. Dowiaduje się, że Queenie Hennessy jest chora na raka. Znajduje się w hospicjum pod opieką paliatywną i pisze do niego, by się pożegnać.
Harold czym prędzej odpisuje na ten list i udaje się do skrzynki pocztowej na rogu. Jednak na skutek przypadkowego spotkania decyduje się nie wracać do domu. Zostawia Maureen i wyrusza w podróż do Queenie, by osobiście przekazać jej swoją wiadomość. Nie będzie to krótka wędrówka. Mężczyzna musi przebyć sześćset mil z Kingsbridge do hospicjum w Berwick-upon-Tweed. Ma nadzieję, że dopóki będzie szedł, Queenie będzie żyła.
Inspirująca powieść o żalu, poczuciu winy i… miłości
Harold ubrany w lekki płaszcz, w znoszonych żeglarskich butach, bez mapy ani telefonu, idzie na drugi koniec kraju do kobiety, która kiedyś go uratowała. Podczas samotnej wędrówki spotyka wiele osób, które dzielą się z nimi swoimi historiami. I tymi radosnymi, jak i nieszczęśliwymi wspomnieniami. Pod ich wpływem również w Haroldzie odżywają dawne wspomnienia i budzą sie skrywane przez wiele lat emocje. Ale przede wszystkim mężczyzna ma okazję do tego, by zrozumieć i uratować siebie.
To sentymentalna opowieść o miłości, sile przyjaźni i ludzkiej życzliwości. Jeśli książka mogłaby być plastrem na serce, z pewnością byłaby historią zatytułowaną „Niezwykła wędrówka Harolda Fry”. Warto również dodać, że „Niezwykła wędrówka Harolda Fry” to pierwsza książka z trylogii o Haroldzie Fry. Druga część „The Love Song of Miss Queenie Hennessy” to opowieść z perspektywy Queenie, do której wyruszył Harold. Natomiast powieść „Maureen”, tak jak sugeruje tytuł, to historia widziana oczami żony Harolda. Mamy nadzieję, że Wydawnictwo Znak ma w swoich planach wydawniczych wydanie również kolejnych części trylogii!
Ekranizacja książki „Niezwykła wędrówka Harolda Fry”
Filmowa adaptacja powieści Rachel Joyce wchodzi do polskich kin już 16 czerwca. W rolach głównych jako Harold Fry wystąpił Jim Broadbent. Brytyjski aktor znany jest z produkcji takich jak m.in. „Bridget Jones” (ojciec Briget), „Opowieści z Narnii”, „Paddington”, „Chłopiec zwany Gwiazdką”. Z kolei w rolę Maureen wcieliła się Penelope Wilton, która zagrała m.in. w produkcjach: „After life”, „Downton Abbey”, „Duma i uprzedzenie”.
Film wyreżyserowała Hettie Macdonald, której dorobek telewizyjny obejmuje znany serial „Normalni ludzie” (na podstawie powieści Sally Rooney). Natomiast autorką scenariusza jest sama autorka książki.
– reżyserka filmu Hettie Macdonald
W krótkim opisie filmu czytamy m.in.:
Podróż Harolda stanowi celebrację życia, która pomaga nam sobie uświadomić, że porażka i strata – tak samo jak sukces i radość – mogą nas ukształtować.
Zachęcamy więc zarówno do lektury książki „Niezwykła wędrówka Harolda Fry”, a potem do kinowego seansu!
Skomentuj