Strona główna » “Do raju”. Znamy datę premiery najnowszej powieści autorki bestsellerowej książki “Małe życie”
Zapowiedzi i nowości

“Do raju”. Znamy datę premiery najnowszej powieści autorki bestsellerowej książki “Małe życie”

Do raju

Hanya Yanagihara, autorka bestsellera “Małe życie”, stworzyła kolejną powieść. Podobnie jak “Małe życie”, “Do raju” to pokaźna książka licząca ponad 700 stron. Powieść szybko została okrzyknięta arcydziełem. “Do raju” ukaże się na polskim rynku nakładem Wydawnictwa W.A.B. w tłumaczeniu Jolanty Kozak. Data premiery to 27 września 2023 roku.

“Do raju” – nowa książka Hany Yanagiharai

Koncepcja stworzenia książki zrodziła się w 2017 roku w związku z zakazem wstępu ludzi z krajów muzułmańskich do USA wprowadzonym przez Donalda Trumpa. Hanya Yanagihara mówiła o swoim pomyśle:

Zaczęłam myśleć o idei raju, który oczywiście jest miejscem, które trzyma ludzi z daleka, a nie wpuszcza. Zaczęłam się zastanawiać: czy Ameryka przez cały czas opierała się na niewłaściwym rodzaju alegorii?

Książka “Do raju” dzieli się na trzy części. Pierwsza z nich toczy się w alternatywnej rzeczywistości w roku 1893, druga w roku 1993, a trzecia w roku 2093. Powieść porusza takie tematy jak miłość, wolność, różnice klasowe, niewolnictwo, kryzysy światowe, takie jak rządy totalitarne i pandemie, a wszystkie te sprawy współgrają, tworząc zręcznie uporządkowaną fabułę. Wszystkie trzy części książki łączy zdanie powtarzające się niczym motto:

Ameryka to kraj z grzechem w sercu.

Na pytanie, co to za grzech, który nosi w sobie Ameryka, autorka “Do raju” odpowiedziała:

W książce jest to grzech niewolnictwa. Każda z tych wersji Ameryki, choć bardzo się różni, ma w sercu niewolnictwo.

“Do raju” szybko zostało okrzyknięte arcydziełem. Wśród krytyków pojawiają się głosy, że powieść ta dorównuje “Wojnie i pokojowi” Tołstoja. Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać z zapartym tchem na polskojęzyczną wersję najnowszej powieści Hany Yanagiharai.

Kim jest Hanya Yanagihara?

Nazwisko Yanagihara nie mogło umknąć nikomu, kto interesuje się literaturą anglojęzyczną lub śledzi największe trendy czytelnicze. Poprzednia książka autorki, hitowe “Małe życie”, przyniosła jej uznanie i sławę, a także nominacje do najważniejszych nagród literackich. Yanagihara została uznana za poważną pisarkę i choć już wcześniej zajmowała się dziennikarstwem, wiele osób zdziwiło, że po sukcesie książki, nadal chce kontynuować pracę w gazecie. Od 2017 roku jest redaktorem naczelnym “T: The New York Times Style Magazine”.

Maria

“U mnie jest blisko z serca do papieru” - napisała Agnieszka Osiecka, a ja, jako jej wierna i oddana fanka, powtarzam te słowa za nią. Jestem miłośniczką słów i wszelkiego rodzaju konstelacji, które mogą z nich powstać. Studiując filmoznawstwo przekonałam się, że nie tylko sama sztuka jest czymś fascynującym, ale również - jeśli nie bardziej – nauka o niej. Spośród wszelkiego typu literatury najbardziej fascynuje mnie jej teoria, a zaraz potem filozofia i poezja. Mając trzynaście lat zapisałam w swoim pamiętniku: “wiem jedno, jestem uzależniona od pisania”. Nic w tej kwestii się nie zmieniło. Wciąż notuję wszystko, co zauważę, podążając zgodnie za słowami Terry’ego Pratchetta, który stwierdził, że najlepsze pomysły kradnie się rzeczywistości, która na ogół prześciga fantazję. Jestem marzycielką i z natury chodzę z głową w chmurach, więc często zakładam życiową prozaiczność na swoje barki, żeby jej ciężar pomógł mi wrócić na ziemię. Z reguły jestem uważana za osobę towarzyską, ale mało kto dostrzega, że najswobodniej czuję się w obecności Davida Bowiego, Jamesa Barrie i Salvadora Dali. Gdy ludzie pytają mnie o sztukę, odpowiadam – to moja dobra przyjaciółka. W końcu nie raz uratowała mi życie...

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować