Strona główna » Od literatury do wielkiego ekranu. Ekranizacja książki “Święto ognia” Jakuba Małeckiego
Ciekawostki Literatura piękna

Od literatury do wielkiego ekranu. Ekranizacja książki “Święto ognia” Jakuba Małeckiego

W październiku na wielki ekran trafiła książka „Święto ognia” Jakuba Małeckiego nagrodzona tytułem Książki Roku Lubimyczytać.pl w 2021 roku w kategorii literatura piękna.

“Święto ognia” Jakuba Małeckiego

Powieść zachwyciła czytelników wzruszającą, kameralną historią rodzinną. Podobnie jak w poprzednich książkach znalazła się tutaj długo skrywana tajemnica i opowieść skupiona na problemach bohaterów. Poznajemy trzyosobową rodzinę, siostry Nastkę i Łucję oraz ich ojca. Każdy z nich próbuje sobie poradzić w otaczającej rzeczywistości, uczy się przełamywać granice, toczy walkę z własnym ciałem i stara się akceptować emocje. Wśród recenzji książki pojawiły się również negatywne głosy. Jedna z bohaterek powieści to dwudziestolatka z porażeniem mózgowym, a pisarz podjął próbę przedstawienia zdarzeń z jej perspektywy, co część czytelników uznała za nieudaną. Tytuł zyskał status bestsellera, a informacja o planowanej ekranizacji pojawiła się jeszcze przed premierą książki. Książka “Święto ognia” jest dostępna tutaj.

Czy film dorówna magii książki?

Z taką reżyserką i obsadą ma bardzo duże szanse. Film „Święto ognia” wyreżyserowała Kinga Dębska znana min z filmów „Moje córki krowy”,  „Zabawa, zabawa” czy „Hel”. W rolach głównych zobaczymy: Paulinę Pytlak jako Anastazję, Joannę Drabik jako Łucję oraz Tomasza Sapryka w roli ojca. W filmie wystąpiła również Kinga Preis w roli przebojowej sąsiadki – Józefiny. „Święto ognia” to film pełen głębokich uczuć, trudnych pytań i poszukiwania odpowiedzi. Reżyserka Kinga Dębska opisuje go jako wyjątkowo bogaty formalnie i narracyjnie, a także pełen emocji. Producent Piotr Dzięcioł wierzy, że film stanie się sukcesem dzięki pięknej historii, emocjom, świetnej obsadzie i reżyserii. Film zdobył uznanie podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie nagrodzono debiut aktorski Pauliny Pytlak oraz aktorstwo Kingi Preis w roli drugoplanowej. Warto przekonać się osobiście, czy twórcom udało się oddać klimat książki.

Kim jest Jakub Małecki?

Jakub Małecki (ur. 1982 w Kole) polski pisarz głównie powieści obyczajowych. Zdobywcą wielu prestiżowych nagród jak np. Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida 2022 r. w kategorii literatura, autor takich książek jak „Dygot”, „Rdza” czy „Sąsiednie kolory”. Jego powieści zostały przetłumaczone na wiele języków i zdobyły uznanie czytelników na całym świecie. „Święto ognia” to jego literacki sukces i pierwsza książka, która została zekranizowana.

Oficjalny zwiastun filmu “Święto ognia”

Gosia

Gosia

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować