Rodzicielstwo to jedna z najtrudniejszych, ale i najpiękniejszych dróg w życiu. Powołanie na świat nowego człowieka i towarzyszenie mu w jego rozwoju potrafi wzruszać i przynosić nieskończoną miłość. Jednocześnie wychowywanie potrafi zmęczyć, zniechęcić, wpędzić w poczucie winy i bycia niewystarczającym rodzicem. Czy możesz sobie w tym pomóc? Zdecydowanie tak! Jednym ze sposobów jest sięganie po odpowiednie książki. Jakie tytuły warto znać będąc rodzicem lub planując nim zostać?
„Rodzicielstwo może być łatwiejsze”
Dominika Słowikowska to coach, psycholożka i mama. W swojej książce dzieli się nie tylko wiedzą teoretyczną, ale i doświadczeniem. W poradniku stara się pokazać, że rodzice za bardzo oddalili się od swojej intuicji i komunikatów wysyłanych przez dzieci. Jednocześnie zaczęli słuchać cudzych porad, które często są nieadekwatne i zupełnie nieprzydatne… I choć wszyscy twierdzą, że bycie rodzicem jest wspaniałe, to nikt nie mówi o presji, lęku czy poczuciu przytłoczenia obowiązkami i odpowiedzialnością.
Autorka stara się pokazać, jak znaleźć więcej spokoju i radości w byciu rodzicem i jak zacząć pracować ze swoimi przekonaniami czy nieświadomie powielanymi schematami. Słowikowska argumentuje, że bycie bardziej świadomym swoich poglądów rodzicem przekłada się na umiejętność stawiania granic wtrącającym się i przynosi spokój oraz pewność co do swojego postępowania. Wyjaśnia również, jak rozszyfrowywać dziecięce emocje i jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. Jej książka może przynieść ulgę niejednemu rodzicowi.
„Mamy do pogadania”
„Mamy do pogadania” to fantastyczny reportaż, który przedstawia tradycje, przygotowania do porodu czy aspekty macierzyństwa kobiet ze wszystkich kontynentów, z ponad 90 różnych krajów świata. Anna Pamuła w swojej książce pokazała, że pomimo kulturowych czy ekonomicznych różnic wszystkie matki boją się podobnych rzeczy, mają podobne refleksje i walczą praktycznie o to samo.
W tej książce dowiesz się, dlaczego kobiety z krajów zachodnich czują się w swoim macierzyństwie bardziej samotne niż kobiety z Afryki, czemu w Europie nadal nie mówi się o poronieniach i traktuje je jak temat tabu, co jedzą ciężarne z różnych krajów świata lub czy to prawda, że przyszłe mamy we Francji naprawdę piją wino w ciąży. „Mamy do pogadania” to wyjątkowa, reporterska podróż. Poszerza wiedzę, przynosi otuchę i pozwala zmienić perspektywę.
„Jak nie bać się o swoje dziecko i go nie ograniczać”
Wyjątkowa i bardzo ważna pozycja, która pokazuje, w jaki sposób wiara w siebie i poczucie własnej wartości u rodzica przekładają się na rozwój dziecka. Autorki książki starają się w niej ukazać, jak absurdalny bywa lęk i jak wiele ograniczeń on w sobie niesie. Jednocześnie podpowiadają, jak z nim walczyć, jak nie powielać szkodliwych schematów postępowania i w ten sposób nie ograniczać rozwoju własnego dziecka.
Ten poradnik pomoże we wzmacnianiu relacji ze swoją pociechą i pokaże, że można ograniczyć czarne scenariusze, które rodzą się w naszej głowie. Ważna pozycja, która ułatwi podejmowanie decyzji i postępowanie w trudnych, kryzysowych sytuacjach. Zdecydowanie warto znaleźć dla niej czas.
Polecone książki znajdziesz tutaj:
Skomentuj