Strona główna » Nowa książka Harariego już jesienią! Znamy datę premiery
Książki dla dzieci Literatura młodzieżowa Zapowiedzi i nowości

Nowa książka Harariego już jesienią! Znamy datę premiery

Niepowstrzymani. Książka Harariego dla dzieci

Jesteście już po lekturze światowych bestsellerów jednego z najbardziej wpływowych współczesnych intelektualistów? Jeśli tak, to jesteśmy pewni, że czekacie na kolejne jego dzieła. Mamy więc świetną wiadomość szczególnie dla rodziców. Autor popularnonaukowej publikacji Sapiens. Od zwierząt do bogów, która sprzedała się w ponad 12 milionowym nakładzie, napisał tym razem książką dla dzieci. Wiemy już, że jej polska premiera będzie miała miejsce 12.10.2022.

Harari dla dzieci

Co prawda do października mamy jeszcze sporo czasu, ale te fantastyczne wieści o publikacji dla najmłodszych czytelników obiegły już cały świat. Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem to pierwszy tom nowej serii światowej sławy profesora. Książka w tłumaczeniu Michała Romanka ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Yuval Noah Harari o swoim nowym projekcie skierowanym do młodszej grupy wiekowej opowiedział podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci w Bolonii.

W Ukrainie, Afganistanie i w wielu innych miejscach na świecie jesteśmy więźniami opowieści wymyślonych przez ludzi z przeszłości. Jeśli pytasz, dlaczego dziewczynki nie mogły pójść do szkoły, to nie jest to efektem naturalnego prawa. To wina historii, którą ludzie wymyślili setki, a może tysiące lat temu i która wciąż rządzi naszym życiem. Dla mnie podstawą wyciągania lekcji z historii nie jest rozpamiętywanie przeszłości, ale wyzwolenie się od niej. Nie możesz zmienić przeszłości. To koniec. Co się wydarzyło, to się wydarzyło. Ale możesz się od niej wyzwolić, żeby stworzyć lepszą przyszłość. To trudne, ale uważam, że to jest moje zadanie. Chcę pisać dla dzieci, bo myślę, że jeśli ktokolwiek może zmienić przyszłość, to będą one”.

– Yuval Noah Harari, fragment wystąpienia podczas Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci w Bolonii

Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem

Najnowsza książka Harariego adresowana jest do dzieci od 9 roku życia. To wciągająca i barwna publikacja dla każdego, kto kiedykolwiek zadał sobie pytanie: Kim jesteśmy i skąd się tu wzięliśmy? Izraelski profesor snuje fascynującą opowieść o człowieku i objaśnia otaczający nas świat w zrozumiały dla dzieci sposób.

Ilustrowana historia ludzkości dla najmłodszych czytelników udowodnia, że prawdziwym bohaterem jest każdy z nas, a nie Spider-Man, Wonder Woman, Superman czy Batman. Yuval Noah Harari opowiada, w jaki sposób ziemią zaczęli rządzić ludzie, którzy tworzą nie tylko dziwne i tajemnicze rzeczy jak duchy i demony, ale również rządy i korporacje. Zaprasza do wędrówki śladami naszych przodków, którzy zaczęli się przemieszczać po świecie tysiące lat temu z Afryki. Dzieci znajdą odpowiedzi na najróżniejsze pytania z życia człowieka, np.:

  • Jak dzięki ogniowi udało nam się zmniejszyć żołądki?
  • Co gra w piłkę nożną mówi o byciu człowiekiem?
  • Dlaczego spośród wszystkich bajek najwięcej osób uwierzyło w tę o pieniądzach?

Yuval Noah Harari – kilka słów o znanym autorze

Harari to izraelski historyk, o którym zaczęło być głośno w Polsce w 2018 r. po premierze jego najbardziej znanej książki. Sapiens. Od zwierząt do bogów ukazała się wtedy w nowej odsłonie dzięki Wydawnictwu Literackiemu. Jego kolejne publikacje Homo deus. Krótka historia jutra oraz 21 lekcji na XXI wiek przyjęły się z równie dużym zainteresowaniem. Te trzy tytuły przez wiele miesięcy nie schodziły z listy bestsellerów i doczekały się dodruków. W kolejnych latach ukazała się również graficzna odsłona najsłynniejszej książki Harariego. Komiks popularnonaukowy w przystępny sposób wprowadza również nastolatków w myśl historyka. Sapiens. Opowieść graficzna. Narodziny ludzkości Tom 1 i Tom 2 to epickie i pięknie ilustrowane dzieło, które warto mieć w swoim domu.

Autor światowych bestsellerów ukończył doktorat na oxfordzkim uniwersytecie. Aktualnie jest wykładowcą – profesorem na Hebrew University w Jerozolimie, gdzie wykłada historię na wydziale nauk humanistycznych. Zalicza się go do grona najważniejszych makrohistoryków i filozofów współczesnych.

Tytuł: Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem
Autor: Yuval Noah Harari
Ilustracje: Ricard Zaplana Ruiz
Wydawnictwo: Literackie
Data premiery: 22.10.2022

Kasia