Strona główna » Nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2022
Aktualności ze świata książki

Nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2022

Nagroda Literacka m.st. Warszawy

W tym roku już po raz 15 odbywa się konkurs literacki m.st. Warszawy. Jury spośród 700 nadesłanych zgłoszeń książek wydanych w 2021 roku wybrało 15 nominowanych tytułów. Listę nominacji znajdziecie poniżej.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy

Słowem wstępu, fundatorem i organizatorem Nagrody Literackiej jest Miasto Stołeczne Warszawa. Mimo że literackie wyróżnienie ma swój początek w 2008 roku, to tak naprawdę stanowi reaktywację konkursu literackiego z czasów przedwojennych. W latach 1926 – 1938 miał bowiem miejsce konkurs o takiej samej nazwie. Co ciekawe, jego pierwszym laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza, a ostatnim przed wybuchem wojny – Leopold Staff. Wśród laureatów współczesnych edycji warto z kolei wymienić takie nazwiska jak Wiesław Myśliwski, Łukasz Orbitowski, Jakub Żulczyk oraz Justyna Bednarek.

15. edycja Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

W 2022 roku już po raz piętnasty czytelniczki i czytelnicy, jak również wydawcy, księgarze i bibliotekarze mogli zgłaszać proponowane przez siebie tytuły. Przyjmowanie zgłoszeń odbywało się w dniach 1.12.20221 – 31.01.2022. W tym roku po raz pierwszy pojawiła się nowa kategoria konkursowa – komiks i powieść graficzna. Pozostałe kategorie dla nominacji to proza, poezja, literatura dziecięca, książka o tematyce warszawskiej, warszawska twórczyni / warszawski twórca.

Przejdźmy więc do najciekawszej części, czyli tegorocznej listy nominowanych.

W kategorii proza:

W kategorii poezja:

  • „O, tu jestem” – Tomasz Bąk, Wydawnictwo WBPiCAK
  • „gift. z Podlasia” – Justyna Kulikowska, Wydawnictwo WBPiCAK
  • „gdzie są moje dzieci?” – Ilona Witkowska, Wydawnictwo papierwdole-Katalog Press

W kategorii literatura dziecięca (tekst i ilustracje):

W kategorii książka o tematyce warszawskiej:

W kategorii komiks i powieść graficzna:

Laureatów Nagrody Literackiej m.st. Warszawy poznamy już 18 czerwca podczas jubileuszowej gali. Jednak już wcześniej, bo podczas Targów Książki w Warszawie, odbędą się wydarzenia towarzyszące – m.in. spotkania autorskie oraz warsztaty.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować