Strona główna » Krótka lista do Women’s Prize for Fiction
Aktualności ze świata książki Literatura piękna

Krótka lista do Women’s Prize for Fiction

Women’s Prize for Fiction

W ostatnim tygodniu kwietnia poznaliśmy sześć tytułów książek, które znalazły się na tzw. shortliście nagrody Women’s Prize for Fiction.

Women’s Prize for Fiction to jedna z najbardziej prestiżowych nagród literackich, która wyróżnia twórczość pisarek z całego świata. Wcześniej znana była pod nazwą Baileys Women’s Prize for Fiction oraz Orange Prize for Fiction. Coroczna brytyjska nagroda honoruje powieść anglojęzyczną wydaną w roku poprzedzającym konkurs. Laureatka otrzymuje nagrodę w wysokości 30 tysięcy funtów.

Jury spośród szesnastu powieści z długiej listy wybrało sześć, które przeszły do ścisłego finału. Ogłoszona krótka lista nominacji prezentuje się następująco:

  • “Great Circle”, Maggie Shipstead
  • “Sorrow and Bliss”, Meg Mason
  • “The Book of Form and Emptiness”, Ruth Ozeki
  • “The Bread the Devil Knead”, Lisa Allen-Agostini
  • “The Island of Missing Trees”, Elif Shafak
  • “The Sentence”, Louise Erdrich

Laureatkę tegorocznej edycji poznamy 15 czerwca 2022 roku. Na koniec dodamy jeszcze, że książka Elif Shafak “The Island of Missing Trees”, która znalazła się w ścisłym finale, ukaże się w Polsce już we wrześniu. Powieść tureckiej pisarki “Wyspa zaginionych drzew” w tłumaczeniu Natalii Wiśniewskiej będzie miała premierę 7 września. Z kolei książka autorstwa Meg Mason „Smutek i rozkosz” ukazała się w polskim tłumaczeniu nakładem Wydawnictwa Znak w kwietniu tego roku.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować