Na początku czerwca nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się książka Anny Sakowicz „Moja matka pestka”. To poruszająca powieść o trudnej relacji matki i córki oraz zmaganiu z chorobą Alzheimera. Mimo że cała opowiedziana w książce historia jest fikcją literacką, to wątek chorej na Alzheimera mamy pisarka zaczerpnęła ze swojego życia.
„Moja matka pestka” Anny Sakowicz
Natasza nareszcie może uważać swoje życie za udane. Mimo trudnego dzieciństwa, żałobie po przedwcześnie zmarłej siostrze i krzywdy doświadczonej od rodziców, a zwłaszcza mamy, wychodzi na prostą. Jej kariera dynamicznie się rozwija, a jej związek z narzeczonym osiąga stabilizację. Wraz z Patrykiem właśnie przeprowadza się do nowego, gustownie urządzonego mieszkania.
Pozornie poukładane życie Nataszy burzy jeden telefon. Kobieta dowiaduje się, że jej matka, od której uciekła, gdy miała 19 lat, jest chora na Alzheimera. Ale to nie wszystko. Właściwie od zaraz musi wziąć ją pod opiekę. Patryk nie wyobraża sobie, aby chora matka zamieszkała w ich domu. Nie zamierza wspierać swojej partnerki w tej sytuacji, a wręcz zaczyna się wycofywać z relacji i jej unikać. W pracy również Natasza nie spotyka się ze zrozumieniem. Nie otrzymuje żadnej taryfy ulgowej od pracodawcy, a koleżanki wolą rozmowy o mniej poważnych sprawach.
Młoda kobieta z przerażeniem odkrywa, że nie ma na kogo liczyć, a całodobowa opieka nad chorą matką spoczywa tylko na jej barkach. Po kilku tygodniach jej dawne życie staje się tylko wspomnieniem. Jak w tej sytuacji odnaleźć nadzieję i sens? Czy można wybaczyć i pokochać na nowo?
Jeśli tematyka książki „Moja matka pestka” jest Ci bliska lub chcesz przeczytać więcej powieści na temat trudnych relacji matka – córka, sięgnij również po książkę Avni Doshi „Gorzki cukier”.
Twórczość Anny Sakowicz
Autorka powieści „Moja matka pestka” jest cenioną w Polsce pisarką. Swoją przygodę z pisaniem zaczęła już w 2014 roku od książki „Złodziejka marzeń”, pierwszej części serii Na Kociewiu. Inne znane jej powieści to m.in.: „Skrawki przeszłości”, „Szepty dzieciństwa”, „Nić przeznaczenia”, „Czas grzechu. Gdańsk 1916-1939”. Tworzy również książki dla dzieci. Napisała serie „POPR-ańcy” oraz książki „Wiewiórka Julka i magiczny orzeszek”, „Skrzydlate książki”, „Listy do A.”. W kwietniu 2024 roku miała miejsce premiera powieści historycznej Anny Sakowicz – „Kamienica Schopenhauerów”.
Powieść „Moja matka pestka” nie jest pierwszą książką, w której Anna Sakowicz porusza temat choroby Alzheimera. W 2019 roku ukazały się „Listy do A. Mieszka z nami Alzheimer”. Adresowaną do młodszych czytelników lekturę dostrzegł i docenił Komitet Ochrony Praw Dziecka, wręczając autorce w 2020 roku nagrodę główną w konkursie „Świat Przyjazny Dzieciom”. Książka znajduje się również na liście Białych Kruków (White Ravens – International Youth Library).
Skomentuj