Strona główna » Nominacje do Nagrody im. Jerzego Żuławskiego 2022
Aktualności ze świata książki Fantastyka

Nominacje do Nagrody im. Jerzego Żuławskiego 2022

Nagroda im. Jerzego Żuławskiego 2022

Lubicie czytać fantastykę? Nie możecie więc pominąć konkursu literackiego wyróżniającego wybitne dzieła tego gatunku. Na szczęście znamy już listę książek, które otrzymały nominacje do tegorocznej Nagrody im. Jerzego Żuławskiego 2022. Jesteście ciekawi, kto ma szansę zostać laureatem?

Od 14 lat z inicjatywy Andrzeja Zimniaka odbywa się co roku konkurs na najlepszy polski utwór literacki utrzymany w konwencji fantastyki. Wydarzeniu patronuje Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, a z kolei patronem prestiżowej nagrody jest Jerzy Żuławski czyli pionier polskiej fantastyki naukowej. Warto dodać, że przyznawana jest zarówno Nagroda Główna jak i Złote oraz Srebrne Wyróżnienie.

W dniach 1 – 15 kwietnia 2022 odbyło się głosowanie 35 Elektorów. Imiennie zaproszeni opiniotwórczy czytelnicy i recenzenci literatury fantastycznej wybrali nominowane tytuły spośród 69 powieści fantastycznych wydanych po raz pierwszy w 2021 roku. Głosowanie odbyło się zgodnie z obowiązującym Regulaminem Nagrody.

Wśród nominowanych 15. edycji konkursu im. Jerzego Żuławskiego znajdziemy 6 tytułów polskich pisarzy. Tegoroczna lista, która jest ułożona według liczby przyznanych punktów w porządku malejącym, wygląda następująco:

  1. Michał Cetnarowski – Gnoza
  2. Magdalena Salik – Płomień
  3. Jan Maszczyszyn – Chronometrus
  4. Magdalena Kubasiewicz – Wszystko pochłonie morze
  5. Adam Przechrzta – Sługa krwi
  6. Magdalena Kucenty – Zodiaki: Genokracja

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować