Znamy już zwycięzcę tegorocznej edycji konkursu literackiego Pióro Roku. Nagrodę Specjalną otrzymał Mateusz Pakuła za swoją debiutancką powieść „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”.
Plebiscyt Debiut Literacki – Pióro Roku wyróżnia najbardziej popularny polski debiut literacki, który ukazał się w minionym roku. Za jego organizację odpowiada agencja promocji autorów „Autorzy Książek w Obiektywie”, a partnerem wydarzenia jest Festiwal Stolica Języka Polskiego. Z kolei samego wyboru zwycięzcy dokonują internauci. Niestety w tym roku głosowanie czytelników na laureata Nagrody Głównej zostało odwołane ze względu na złamanie regulaminu konkursu. W związku z zaistniałą sytuacją organizatorzy plebiscytu zdecydowali, że w tegorocznej edycji zostanie przyznana jedynie Nagroda Specjalna.
Otrzymał ją Mateusz Pakuła, który w 2021 roku zadebiutował książką „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”. Powieść ukazała się nakładem Wydawnictwa Nisza. Polski pisarz w ramach Nagrody spotka się z czytelnikami podczas Festiwalu Stolicy Języka Polskiego (7-13.08.2022, Szczebrzeszyn). Jednak to nie wszystko. Czeka go także profesjonalna sesja zdjęciowa oraz promocja jego książki w mediach. Co ciekawe, do tej pory laureat dał się poznać jako dramaturg, dramatopisarz i reżyser teatralny.
Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję
Książka Mateusza Pakuły to przejmująca opowieść o umieraniu. Autor porusza w niej temat nielegalnej eutanazji. W sposób szczery, brutalny i intymny do granic opisuje proces umierania swojego ojca. Nie jest to jednak książka wspomnieniowa, ale historia rodziny w sytuacji granicznej. W jednocześnie smutnym, ale i groteskowym, a czasami okropnie śmiesznym dzienniku przeczytamy o instytucjach opiekuńczych, Kościele i służbie zdrowia, które zwyczajnie zawalają sprawę. Żadna instytucja nie jest w stanie pomóc ojcu choremu na raka trzustki i zrozpaczonej rodzinie. Książka wzbudza ogromne emocje – wściekłość, bezradność, rozpacz, gniew, przeraźliwy smutek i składania do refleksji na temat umierania oraz śmierci.
Książkę możecie kupić tutaj.
Skomentuj