Strona główna » Noblowska powieść Abdulrazaka Gurnaha “Powróceni” już w październiku
Zapowiedzi i nowości

Noblowska powieść Abdulrazaka Gurnaha “Powróceni” już w październiku

Noblowska powieść Abdulrazaka Gurnaha "Powróceni"

Jeśli należysz do osób, które z wypiekami na twarzy śledzą najważniejsze światowe nagrody literackie, z pewnością nie mogłaś/eś doczekać się informacji, kiedy ukaże się polski przekład powieści ubiegłorocznego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Przypomnijmy, że otrzymał ją pochodzący z Zanzibaru pisarz Abdulrazak Gurnah. Pierwsza książka w języku polskim trafi na półki księgarń już tej jesieni dzięki Wydawnictwu Poznańskiemu.

Powróceni”

26 października 2022 roku będzie miała premierę noblowska powieść „Powróceni” („Afterlives”). Do czasu otrzymania honorowej nagrody od Szwedzkiej Akademii Królewskiej jej autor pozostawał zupełnie w Polsce nieznany. Na szczęście wkrótce się to zmieni. Tłumaczenia brytyjskiego dzieła na język polski podjął się Krzysztof Majer, a okładkę książki projektowała Anna Pol. Polscy czytelnicy w pierwszej kolejności będą mieli więc możliwość przeczytania historycznej powieści Abdulrazaka Gurnaha, która ukazała się w 2020 roku nakładem wydawnictwa Bloomsbury Publishing.

Przeniesiemy się do początku XX wieku do niemieckiej kolonii we wschodniej Afryce. To właśnie tam na terenie dzisiejszej Tanzanii wybuchło powstanie rdzennych mieszkańców przeciwko kolonialnym najeźdźcom. W wyniku trwających dwa lata walk (1905 – 1907) zginęło 300 tysięcy osób.

Abdulrazak Gurnah – laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2021 rok

Tematyka wyczekiwanej w Polsce powieści z pewnością nie dziwi czytelników, którzy zapoznali się już z literackim profilem 73 – letniego pisarza. Abdulrazak Gurnah jest uchodźcą. Przyszedł na świat w 1948 roku na Zanzibarze. W wieku 20 lat, uciekając przed rewolucją, przybył do Wielkiej Brytanii, gdzie pozostał. Tematy uchodźstwa, emigracji, kolonializmu i niewolnictwa, które zna z własnego doświadczenia, są więc zawsze obecne z jego twórczości. W końcu Nagrodę Nobla przyznano mu za: “bezkompromisowe i współczujące zgłębianie wpływu kolonializmu na los uchodźców, związany z przepaścią pomiędzy kulturami i kontynentami”.

Warto również podkreślić, że Gurnah jest pierwszym tanzańskim laureatem prestiżowej nagrody, natomiast piątym Afrykańczykiem w historii Nobla.

Kasia