Strona główna » Noblowska powieść Abdulrazaka Gurnaha “Powróceni” już w październiku
Zapowiedzi i nowości

Noblowska powieść Abdulrazaka Gurnaha “Powróceni” już w październiku

Noblowska powieść Abdulrazaka Gurnaha "Powróceni"

Jeśli należysz do osób, które z wypiekami na twarzy śledzą najważniejsze światowe nagrody literackie, z pewnością nie mogłaś/eś doczekać się informacji, kiedy ukaże się polski przekład powieści ubiegłorocznego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Przypomnijmy, że otrzymał ją pochodzący z Zanzibaru pisarz Abdulrazak Gurnah. Pierwsza książka w języku polskim trafi na półki księgarń już tej jesieni dzięki Wydawnictwu Poznańskiemu.

Powróceni”

26 października 2022 roku będzie miała premierę noblowska powieść „Powróceni” („Afterlives”). Do czasu otrzymania honorowej nagrody od Szwedzkiej Akademii Królewskiej jej autor pozostawał zupełnie w Polsce nieznany. Na szczęście wkrótce się to zmieni. Tłumaczenia brytyjskiego dzieła na język polski podjął się Krzysztof Majer, a okładkę książki projektowała Anna Pol. Polscy czytelnicy w pierwszej kolejności będą mieli więc możliwość przeczytania historycznej powieści Abdulrazaka Gurnaha, która ukazała się w 2020 roku nakładem wydawnictwa Bloomsbury Publishing.

Przeniesiemy się do początku XX wieku do niemieckiej kolonii we wschodniej Afryce. To właśnie tam na terenie dzisiejszej Tanzanii wybuchło powstanie rdzennych mieszkańców przeciwko kolonialnym najeźdźcom. W wyniku trwających dwa lata walk (1905 – 1907) zginęło 300 tysięcy osób.

Abdulrazak Gurnah – laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2021 rok

Tematyka wyczekiwanej w Polsce powieści z pewnością nie dziwi czytelników, którzy zapoznali się już z literackim profilem 73 – letniego pisarza. Abdulrazak Gurnah jest uchodźcą. Przyszedł na świat w 1948 roku na Zanzibarze. W wieku 20 lat, uciekając przed rewolucją, przybył do Wielkiej Brytanii, gdzie pozostał. Tematy uchodźstwa, emigracji, kolonializmu i niewolnictwa, które zna z własnego doświadczenia, są więc zawsze obecne z jego twórczości. W końcu Nagrodę Nobla przyznano mu za: “bezkompromisowe i współczujące zgłębianie wpływu kolonializmu na los uchodźców, związany z przepaścią pomiędzy kulturami i kontynentami”.

Warto również podkreślić, że Gurnah jest pierwszym tanzańskim laureatem prestiżowej nagrody, natomiast piątym Afrykańczykiem w historii Nobla.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować