Strona główna » “Nierozłączne”. Premiera dotąd niepublikowanej powieści Simone de Beauvoir
Literatura piękna Zapowiedzi i nowości

“Nierozłączne”. Premiera dotąd niepublikowanej powieści Simone de Beauvoir

Nierozłączne - Simone de Beauvoir

Beauvoir

Po 68 latach po raz pierwszy ukaże się dotąd niepublikowana książka Simone de Beauvoir. Znana francuska pisarka napisała ją 25 lat po śmierci swojej przyjaciółki. Co ciekawe, nikt tego tekstu wcześniej nie wydał, czy chociażby opatrzył tytułem. Aż do teraz. Premiera powieści w polskim przekładzie, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Marginesy, odbędzie się 11 maja.

Nierozłączne

Niespotykanie inteligenta, pewna siebie i mająca swoje zdanie Andree trafia do klasy dziewięcioletniej Sylvie. Odmienność nowej koleżanki intryguje 9-latkę. Dziewczynki od razu łapią wspólny język i spędzają ze sobą mnóstwo czasu, mimo sprzeciwu matki Sylvie.

Przez następne lata Sylvie jest świadkiem jak niezależność przyjaciółki kruszy się i zanika. Wszystko to przez restrykcyjne wymagania ślepego na własne błędy społeczeństwa. Obłuda religijności w końcu doprowadza do tragedii.

Wstęp do książki, który przybliża okoliczności jej powstania, napisała Sylvie Le Bon de Beauvoir – nazywana duchową córką pisarki. Natomiast powieść wprowadzeniem opatrzyła Margaret Atwood, autorka „Opowieści podręcznej”.

 

Simone de Beauvoir

Była pionierką feminizmu drugiej fali oraz partnerką Jean-Paula Sartre’a. Głosiła bardzo odważne opinie oraz dzieliła się publicznie śmiałymi poglądami. Jej najbardziej znana książka Druga płeć została nawet uznana za jedną z podstawowych prac feministycznych. Mimo upływu czasu tekst Simone de Beauvoir pod wieloma bolesnymi aspektami jest nadal aktualny. Oprócz przeczytania nowej powieści „Nierozłączne” warto więc również sięgnąć po cenionego klasyka, aby przekonać się, że niektóre konwenanse społeczne są ponadczasowe.

A wspomniane nowość znajdziecie tutaj: Nierozłączne.

Karolina

Miłością do książek zaraziło mnie starsze rodzeństwo. I trwa ona do dzisiaj. Najchętniej czytam kryminały i thrillery, ale zdarzy się, że wpadnie mi w ręce jakaś obyczajówka. Oprócz fikcji, jestem zmuszona sięgać po akademickie podręczniki, z uwagi na to, że jestem świeżo upieczoną studentką. Dodatkowo z dumą mogę się nazwać kocią mamą, co da się zauważyć po ilości sierści na moich ciemnych ubraniach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować