Strona główna » Nie żyje pisarka Maja Lidia Kossakowska
Aktualności ze świata książki Fantastyka

Nie żyje pisarka Maja Lidia Kossakowska

Maja Lidia Kossakowska

Fot. Fabryka słów

Miłośników twórczości Mai Lidii Kossakowskiej oraz środowiskiem pisarskim wstrząsnęła informacja o jej tragicznej śmierci. Ceniona wśród czytelników fantastyki pisarka zmarła 23 maja w pożarze domku letniskowego w Starych Załubicach koło Warszawy.

Okoliczności śmierci pisarki

Pierwsza Dama polskiej fantastyki, jak nazywano Maję Lidię Kossakowską, odeszła w nocy z niedzieli na poniedziałek w wyniku tragicznego wypadku. Miała 50 lat. W pożarze ucierpiał również mąż pisarki. Jarosław Grzędowicz, autor m.in. cyklu Pan Lodowego Ogrodu, uległ poparzeniu podczas próby jej ratowania. Niestety nie udało mu się przebić przez ścianę ognia. Również ratownicy z pięciu jednostek straży pożarnej nie mieli możliwości pomocy autorce. Kiedy przyjechali na miejsce zdarzenia, cały domek letniskowy stał już w płomieniach. Wyjaśnianiem przyczyny pożaru zajmuje się biegły z zakresu pożarnictwa oraz policja pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wołominie.

Nie ma słów właściwych, by przekazać taką informację. Dziś w nocy odeszła od nas Maja Lidia Kossakowska. Tragiczny wypadek pozostawił nas wszystkich w niedowierzaniu i szoku. Maju, za kilka dni mieliśmy się spotkać, porozmawiać, pośmiać się – jak zawsze. Pozostawiłaś po sobie pustkę, której jeszcze nie umiemy ogarnąć.

– Facebook Wydawnictwa Fabryka Słów

Pierwsza Dama polskiej fantastyki

Maja Lidia Kossakowska była jedną z najbardziej znanych i cenionych polskich autorek powieści fantastycznych. Mimo że zdobyła wykształcenie na kierunku archeologii, od 1997 roku dzieliła się swoją twórczością pisarską. Właśnie ten dział nauki nauczył ją odkrywać i odtwarzać światy, co wykorzystywała umiejętnie w swojej literackiej karierze.

Debiutowała opowiadaniem „Mucha”, które ukazało się w czasopiśmie „Fenix”. W kolejnych latach czytelnicy mieli okazję sięgać po książki pisarki oparte na wierzeniach Jakutów czy mitologii Japonii. Jednak największy rozgłos przyniósł jej cykl anielski („Zastępy anielski”). Warto wspomnieć, że w swoich powieściach autorka sięgała do mitologii i wierzeń z różnych rejonów świata, a szczególne miejsce jej zainteresowań zajmowała angelologia.

Książki Mai Lidii Kossakowskiej wielokrotnie znajdowały się wśród laureatów prestiżowych konkursów literackich. Pisarka fantastyki otrzymała m.in. Nagrodę Zajdla w 2007 i 2012 r., Srebrny Glob (2001 r.) oraz Złotego Kota za cykl anielski. W 2007 r. jury konkursu Śląkfa uhonorowało ją tytułem Twórcy Roku. Pisarka współpracowała z Wydawnictwem Fabryka Słów.

Kasia

Kasia

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować