W kwestii świątecznych prezentów ludzie dzielą się na dwie kategorie. Niektórzy mają zaplanowany, co więcej kupiony, a nawet i zapakowany podarunek dla każdej możliwej osoby, jeszcze zanim w radiu pojawi się po raz pierwszy w roku „Last Christmas”. Z kolei innych jak co roku zaskakuje fakt, że grudzień mija tak szybko i do świąt zostało zaledwie kilka dni. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, z prezentów na prawie ostatnią chwilę możemy podpowiedzieć Ci jedno. Kup książkę! Naszym zdaniem – jako miłośników czytania – dobra książka wywołuje największy uśmiech po rozpakowaniu bożonarodzeniowego papieru. Sprawdź więc nasze prezentowe pewniaki i spraw moc radości swoim bliskim.
„Miau. Kompletna historia kota”
Szukasz prezentu dla kociary/kociarza? To mamy dla Ciebie idealny tytuł. Jesienią tego roku miała miejsce premiera fantastycznej książki o kotach. „Miau. Kompletna historia kota” od Wydawnictwa Marginesy to publikacja Laury Vocelle, która jest wybitną znawczynią tych czworonogów. Warto wspomnieć, że zna się na kocim temacie jak nikt inny. Jest m.in. założycielką The Great Cat, czyli czołowego serwisu poświęconego kotom w sztuce, historii i literaturze. Należy również do Stowarzyszenia Kocich Pisarzy i w swoim dorobku ma już kilka publikacji o kotach (m.in. „7 Women Artists and their Cat Subjects”, „Medieval Cats Coloring Book for Cat Lovers”). Nikogo więc nie zdziwi, że dzieli życie ze swoimi czterema kotami. A teraz oddaje nam do rąk kompletną historię kota.
Czego kocia mama lub koci tata dowiedzą się z tej lektury?
- Co łączy kobiety i koty?
- Dlaczego uważa się, że czarny kot przynosi pecha?
- Dlaczego na samolotach powinien znajdować się wizerunek kota?
Oprócz faktów, historii i ciekawostek w książce znajdziesz ponad 150 ilustracji i zdjęć.
„Italia na talerzu”
Nie znamy innej książki, która waży 5 kilogramów, jest tak ogromnego formatu (24.0 x 32.8 cm) i nie można się od niej oderwać. Jak możesz się domyślić, nie mamy na myśli zwykłej encyklopedii, ponieważ dawno przy tej lekturze poszlibyśmy spać. Przedstawiamy Ci „Italię na talerzu” od Wydawnictwa Znak. To najwspanialsza książka na temat włoskiej kuchni i kultury, jaką kiedykolwiek mieliśmy w rękach. Co prawda jeden fakt może zdziwić. Autorem tej publikacji nie jest Włoch, a… Francuz! François-Régis Gaudry zna się jednak na rzeczy, ponieważ był już wielokrotnie nagradzany za swoją kulinarną działalność. Dziennikarza można zobaczyć i przede wszystkim posłuchać na kanale Paris Première w programie „Très très bon”.
Przechodząc już jednak do kulinarnej książki o Włoszech. Ta publikacja zachwyci miłośnika gotowania, zawodowego i hobbystycznego masterchefa i oczywiście każdego zakochanego w słonecznej Italii. Na blisko 500 stronach znajdują się nie tylko przepisy na klasyczne dania kuchni włoskiej, ale również anegdoty, ciekawostki, dokładne omówienie klasycznych składników włoskich dań, włoskie wyrażenia i zachwycające zdjęcia. To jedyna książka o kulinarnej Italii, jaką trzeba mieć w swoim domu.
„Bliscy”
Każdy mól książkowy wie, że tegorocznego Nobla w dziedzinie Literatury otrzymała francuska pisarka Annie Ernaux. Jej autobiograficzna powieść „Lata” z prędkością światła zniknęła z półek po ogłoszeniu decyzji Akademii Szwedzkiej 6 października 2022 roku. Niedługo po dodruku tej książki nakładem Wydawnictwa Czarne ukazało się polskie tłumaczenie trzech autobiograficznych krótkich powieści, które zostały zebrane w tomie zatytułowanym „Bliscy”.
W tej książce pisarka, nazywana archiwistką pamięci, poświęca uwagę trzem bliskim osobom w swoim życiu – ojcu, matce i siostrze, która umarła, zanim Annie Ernaux przyszła na świat. Wspomnieniom noblistki towarzyszą rozważania na temat tego, czy da się uciec od swojego pochodzenia, jak pragnienie społecznego awansu wpływa na kolejne pokolenia i jak oddziałują na nas ci, którzy odeszli, zanim się urodziliśmy. Książka „Bliscy” nie należy do łatwych i lekkich lektur, ale z pewnością zainteresuje czytelników, którzy sięgają po wymagającą prozę i chcą być na czasie z twórczością najbardziej cenionych pisarzy z całego świata.
– Didier Eribon
„Ciepło. Najprzytulniejszy poradnik osiędbania”
Książka Niny Czarneckiej nie jest tegoroczną nowością wydawniczą, ale zdecydowanie warto wziąć ją pod uwagę w wyborze książkowych prezentów. Komu sprawi radość „Ciepło. Najprzytulniejszy poradnik osiędbania”? My obdarowalibyśmy poradnikiem przyjaciółkę, siostrę, dziewczynę. Każdą kobietę, która uczy się dbać o swój dobrostan i blisko jej do holistycznego podejścia do zdrowia. Jeśli na dodatek interesuje się ajurwedą czyli tradycyjną medycyną indyjską, taka książka będzie strzałem w dziesiątkę.
Nina Czarnecka praktyczną wiedzą na temat ajurwedy dzieli się na swoim blogu Blimsien oraz na instagramowym koncie. W swojej pierwszej książce adresowanej na jesienne i zimowe miesiące „Ciepło” podaje sprawdzone rytuały i przepisy na tzw. comfort food, by odnaleźć się w mroźnej, ponurej aurze, zwolnić i w końcu poczuć się dobrze w swojej codzienności. Zawarła tu również sporą dawkę wiedzy na temat ajurwedy. To książka, którą warto mieć i do której po prostu wraca się co roku, bo dzięki niej robi się cieplej na sercu, nawet gdy za oknem szaleje mróz i śnieżyca. W ramach ciekawostki dodamy, że wkrótce ukaże się książka „Rześko”, która z kolei pomoże odnaleźć się w ciepłych i gorących miesiącach wiosny oraz lata.
„A song for you. Moje życie z Whitney Houston”
Znasz osoby, które uwielbiają czytać biografie? Poznawanie życiorysów znanych osób potrafi być ciekawsze niż niejedna powieść z gatunku fantastyki. Wiemy, co mówimy! Jeśli wśród Twoich bliskich jest więc wielbiciel biografii, sięgnij koniecznie po najnowszą publikację Wydawnictwa Agora. „A song for you. Moje życie w Whitney Houston” zachwyci wszystkich miłośników znanej piosenkarki. Jej głos w utworze „I Will Always Love You” wywołuje ciarki do dziś. Nie bez powodu wykonanie piosenki Dolly Parton w wersji Houston (1992r.) znalazło się na liście (16. miejsce!) najlepiej sprzedających się singli na świecie w zestawieniu wszech czasów. Whitney Houston znają wszyscy, nawet ci urodzeni w późnych latach 90. czy na początku lat 2000. Dlatego biografia amerykańskiej artystki ucieszy zarówno czytelników 30+, jak i 60+.
„A song for you. Moje życie z Whitney Houston” to biograficzna książka o jednej z najwybitniejszych artystek muzycznych w dziejach. Napisała ją Robyn Crawford, najlepsza przyjaciółka i życiowa partnerka piosenkarki. Kobiety poznały się jeszcze w swoich latach nastoletnich i pozostały nierozłączne przez 22 lata. Robyn towarzyszyła Whitney na każdym etapie jej muzycznej ścieżki jako asystentka i menadżerka. Jednak przyszło im żyć w czasach, kiedy bliskie relacje relacje dwóch kobiet stanowiły temat tabu, szczególnie w amerykańskim showbiznesie. Plotki dotyczące orientacji seksualnej mogłyby zrujnować jej karierę, dlatego Whitney Houston nie przyznawała się do związku z Robyn Crawford, mimo że nigdy nie zdecydowała się na definitywne rozstanie. Po kilku latach od śmierci piosenkari Robyn zdecydowała przyznać się do związku z Whitney Houston i podzielić z czytelnikami poruszającą historią ich niezwykłej relacji.
„Północ w Everwood”
Twoja przyjaciółka jest okładkową sroką? A może dodatkowo interesuje się baletem? Lepszej książki nie mogłaby sobie wymarzyć. „Północ w Everwood” to książka, która zachwyca graficzną oprawą, a później odkrywa przed czytelnikiem równie magiczne wnętrze. O tej lekturze mówi się, że jest idealną zimową opowieścią dla dorosłych. To Hoffmanowski „Dziadek do orzechów” dla starszych. I jest tu wszystko, co kochamy w książkach na zimę. Baśniowe czary, groza, niepokojące zdarzenia. Autorka, M.A. Kuzniar, jak sama przyznaje, napisała tę powieść z miłości do baletu i do słynnej książki E.T.A. Hoffmana.
„Północ w Everwood” przeniesie nas do Nottingham do 1906 roku w dni poprzedzające Boże Narodzenie. Poznajemy Mariettę Stellę, która marzy o zostaniu zawodową baletnicą. Jednak jej rodzina życzy sobie, by młoda dziewczyna w dzień Nowego Roku wyszła za mąż. Marietta nie wie jeszcze, że wkrótce do jej życia wkroczy magia. Sąsiednią kamienicę kupuje tajemniczy wytwórca zabawek dr Drosselmeier, który na dodatek konstruuje misterną scenografię teatralną do jej ostatniego występu baletowego. Tancerka odkrywa, że scena stała się miejscem zaczarowanym. Zegar wybija północ, a pięknie udekorowana sala balowa w jej domu znika. Z kolei ona znajduje się w lodowatej ciszy pośrodku cukrowego pałacu i otacza ją las pełen ośnieżonych jodeł. Jaki mroczny czar ktoś tutaj roztoczył? Czy Marietcie uda się rozwikłać tajemnicę i wrócić do domu?
„Sztuka i duch Diuny”
W pewnością każdy z nas ma znajomych, którzy na filmowym seansie „Diuny” w 2021 roku byli kilka razy. Ta wyczekiwana superprodukcja będąca ekranizacją kultowej powieści Franka Herberta obiła się szerokim echem wśród kinomanów i miłośników fantastyki. Adaptacja Denisa Villeneuve’a, twórcy filmów „Nowy początek” i „Blade Runner 2049”, stała się jednym z największych przebojów kinowych ubiegłego roku. Film otrzymał sześć nominacji do Oscara, m.in. za muzykę, zdjęcia i scenografię. A rok po kinowej premierze możemy sięgnąć po bogato ilustrowany album Tanyi Lapointe, żony reżysera „Diuny”.
Z książką „Sztuka i duch Diuny” zanurzymy się w filmowym świecie Denisa Villeneuve’a. Album pozwala poznać całą historię powstawania hollywoodzkiej produkcji. Towarzyszymy reżyserowi od samych początków prac – pierwotnych ilustracji grafików koncepcyjnych, poprzez projekty scenografii i kostiumów po olśniewające wizualne efekty cyfrowe. Przeniesiemy się do studia w Budapeszcie, do planów filmowych w Jordanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy Norwegii. Znajdziemy tu również wyjątkowe wywiady z głównymi członkami międzynarodowej ekipy filmowej i obsady, m.in. reżyserem Denisem Villeneuve’em oraz głównymi aktorami – Timothéem Chalametem, Rebeccą Ferguson, Oscarem Isaakiem.
„Harry Potter i Zakon Feniksa. Tom 5. Wydanie ilustrowane”
Mogłoby się wydawać, że Harry Potter to książka adresowana raczej do nastolatków. Sami jednak wśród bliskich (dorosłych) mamy ogromnych fanów twórczości J.K. Rowling, którzy z niecierpliwością oczekują na kolejne premiery ilustrowanych wydań światowego bestsellera. Kto zdążył już uzbierać cztery poprzednie tomy przygód czarodzieja z Hogwartu z grafikami Jima Kaya, z pewnością ucieszy się z najnowszego tomu, który ukazał się jesienią tego roku. Dodatkowo w części „Harry Potter i Zakon Feniksa” w tworzenie ilustracji zaangażował się niezwykle uzdolniony twórca, Neil Packer.
Znawcom Harry’ego Pottera raczej nie trzeba przypominać fabuły piątego temu. Ale wspomnimy tylko, że jest to część, w której nastolatka spotka wiele dramatycznych wydarzeń. Lord Voldemort powrócił i cały czarodziejski świat musi to przyjąć do wiadomości.
„Sto lat samotności. Wydanie ilustrowane”
Klasyka dla dorosłych w wersji ilustrowanej? Zdecydowanie jesteśmy na tak. Słynną książkę Gabriela Garcia Márqueza czytało chociaż raz już pewnie większość miłośników tego kolumbijskiego powieściopisarza. Powieść o historii Macondo i dziejach rodziny Buendía z 1967 roku nazwano najważniejszym dziełem literatury hiszpańskojęzycznej, a jej polski przekład ukazał się po raz pierwszy w 1974 roku. Pisarz pracował nad nią 20 lat. Warto też dodać, że Gabriel Garcia Márquez jest laureatem Literackiej Nagrody Nobla (1982). Jeśli więc warto sięgnąć po jakiś klasyk w te święta, to zdecydowanie rekomendujemy „Sto lat samotności” z wersji ilustrowanej.
Ilustracje do powieści stworzyła Luisa Rivera, chilijska artystka, która aktualnie mieszka w Londynie. W swojej twórczości posługuje się najczęściej akwarelami, gwaszem i farbami akrylowymi. Ilustratorka inspiracje czerpie z symbolizmu i storytellingu, a w jej pracach można dostrzec elementy realizmu magicznego. Luisa Rivera współpracuje z The New York Times, Lush, Penguin Random House, Google, Bloomsbury Publishing i Soho House.
„Natura Śródziemia”
Potrzebujesz prezentu dla miłośnika twórczości Tolkiena, fana książek takich jak „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, „Władca Pierścieni” czy „Silmarillion”? Niech nie umknie więc Twojej uwadze nowość od Wydawnictwa Zysk i S-ka.
„Natura Śródziemia” to książka pod redakcją Carla F. Hostettera, w której badacz Tolkiena i jeden z największych znawców jego twórczości zebrał wszystkie pisma autora „Władcy Pierścieni” na temat Śródziemia. Śródziemie to fantastyczne uniwersum, które Tolkien stworzył w każdym najmniejszym szczególe. Ta publikacja stanowi skarbnicę wiedzy o tej krainie. Znajdziemy więc na jej stronach szeroki zakres tematów i wątków – od metafizyki elfickiej nieśmiertelności, pochodzenia mocy Valarów, przez wygląd mieszkańców różnych krain i opis skrzydlatych bestii Númenoru, po geografię rzek i wzgórz Gondoru.
– Bradley J. Birzer, „National Review”
„Wino. Przelane na papier”
Osoba, dla której szukasz prezentu pod choinkę, nieszczególnie interesuje się powieściami, ale pasjonuje się winami? Kup więc książkę „Wino. Przelane na papier”, która ucieszy każdego aspirującego do zostania sommelierem. Do czytania przy okazji i od święta, a szczególnie kiedy przyjdzie ochota na zgłębienie wiedzy na temat dobrego trunku.
Z tej książki dowiesz się m.in.:
- Jak zamawiać wino w restauracji, żeby nie narobić sobie wstydu?
- Czy szampana można połączyć z Big Makiem?
- Jak według Greków powinna wyglądać dobra libacja?
- Jak właściwie trzymać kieliszek i dlaczego w Hollywood robią to źle?
„Wino. Przelane na papier” to niezastąpione kompendium wiedzy dla każdego, kto chciałby bliżej poznać ten alkohol, ale boi się zapytać. A może zwyczajnie nie ma kogo.
„Baśnie zimowe”
Publikacja od Wydawnictwa Dwukropek to co prawda książka adresowana do dzieci i nastolatków, ale musimy przyznać, że nas, jako dorosłych czytelników, zdecydowanie pochłonęła i pozwoliła poczuć magię zimy. Jeśli bliska Ci osoba nie lubi zimy, a może wprost przeciwnie fascynuje ją ta mroźna pora roku i uwielbia baśniowe klimaty, warto sprezentować jej „Baśnie zimowe” autorstwa Dawn Casey.
Książka zachwyca od okładki magiczną ilustracją brytyjskiej artystki, Zanny Goldhawk, która wzbogaciła o swoje folkowe grafiki również poszczególne opowieści z różnych stron świata. Okładkę jej autorstwa możesz kojarzyć z książki „Stowarzyszenie Magicznych Jednorożców. Oficjalny poradnik”. W publikacji „Baśnie zimowe” czekają na nas opowieści o zimie, które otulą nas w te długie, mroczne wieczory. Dawn Casey wybrała baśnie z różnych krajów, m.in. z Syberii, Szkocji, Francji, Rosji, Norwegii, Polski, Meksyku, Chin, Japonii. Ta pięknie wydana książka będzie książkową perełką dla całej rodziny niezależnie od wieku.
„Listowieść”
Idealna książka dla miłośników przyrody, osób zainteresowanych ekologią, wielbicieli leśnych kąpieli i obcowania z naturą jest jedna. Poznaj „Listowieść” Richarda Powersa, za którą autor otrzymał Nagrodę Pultizera w 2019 roku. To pięknie wydany epos o drzewach, ludziach i ich bliskiej relacji.
Na stronach tej obszernej książki (624 strony!) znajdziemy dziewięć historii osób pochodzących z różnych kultur i różnych stron świata. Wszystkie opowieści jednak łączą się ze sobą, podkreślając znaczenie działań każdego człowieka na przyszłość Ziemi. Bohaterowie książki „Listowieść” są niezwykle wrażliwi na przyrodę, a jej rola w ich życiu jest ogromna. Nadaje ich życiu sens. Amerykański pisarz zachwyca obrazowym, metaforycznym i poruszającym językiem oraz analogiami między życiem człowieka a życiem drzew. Jeśli potrzebujesz jeszcze jednego argumentu, żeby kupić tę książkę na prezent, to dodamy, że nakład polskiego tłumaczenia książki skończył się zaraz po jej premierze. Warto więc nabyć egzemplarz tej urzekającej opowieści, póki jeszcze jest w księgarniach!
„Ilustrowana historia dynastii Targaryenów. Tom 1. Panowanie smoka”
Na koniec naszych prezentowych polecajek pod choinkę przychodzimy z książką, która ucieszy fanów „Gry o tron”. Jeśli Twój przyjaciel, brat, chłopak, mąż uwielbia twórczość George’a R.R. Martina, serial będący adaptacją jego sagi oraz ostatnią produkcję HBO „Ród smoka”, nie znajdziesz lepszego prezentu.
„Ilustrowana historia dynastii Targaryenów. Tom 1. Panowanie smoka” od Wydawnictwa Zysk i S-ka to pięknie wydany wizualny przewodnik, który wprowadza do historii dynastii Targaryenów. Na stronach tej książki oprócz informacji na temat dziejów sławnej rodziny Siedmiu Królestw znajduje się ponad 150 kolorowych ilustracji przedstawiających zarówno członków dynastii oraz ich smoki. Pełno tu politycznych intryg, zdrad oraz szlachetnych jak i podłych czynów. „Panowanie smoka” opowiada pierwszą część dziejów, od podboju Westeros przez Aegona Targaryena aż po osławiony Taniec Smoków, krwawą wojnę domową, która omal nie położyła na dobre kresu rządom Targaryenów.
Skomentuj