Strona główna » Najnowsza powieść Hernana Diaza już wkrótce na HBO
Ciekawostki Zapowiedzi i nowości

Najnowsza powieść Hernana Diaza już wkrótce na HBO

Trust Hernan Diaz

zdj: https://www.hernandiaz.net/bio

Czy miałaś/eś już szansę sięgnąć po powieść Hernana Diaza „W oddali”? Książka nagrodzona Pulitzerem oraz Pen/Falkner Award została wydana nakładem Wydawnictwa W.A.B. To pierwsze tłumaczenie na język polski prozy Argentyńczyka. W ostatnim czasie wydawnictwo podzieliło się ze swoimi obserwatorami na Facebooku wspaniałymi wieściami na temat kolejnego tytułu pisarza!

Ekranizacja książki argentyńskiego pisarza

Najnowsza powieść Hernana Diaza „Trust” nie tylko znalazła się na długiej liście nominowanych do Nagrody Bookera. Co więcej, trwają już prace nad ekranizacją książki w postaci limitowanego serialu. Film z Kate Winslet w roli głównej realizuje stacja HBO. Aktorka jest również producentką wykonawczą adaptacji wraz z autorem powieści.

Historia potentata z Wall Street

Książka „Trust” argentyńskiego pisarza ukazała się w USA w maju tego roku. Jest to historia o biznesmenie i jego żonie z Wall Street z lat 20. XX wieku. Hernán Díaz opowiada ją z czterech punktów widzenia. Poznamy więc powieść z 1937 roku, którą znała cała elita Nowego Jorku, wersję samego finansisty, którą spisuje zatrudniona ghostwriterka, pamiętnik ghostwriterki i jej spojrzenie na tę historię. Aż w końcu również perspektywę samej żony potentata. Która z nich jest prawdziwa? Jak naprawdę główny bohater powieści doszedł na sam szczyt drabiny społecznej i osiągnął ogromną fortunę?

(…) historia finansów w Ameryce to historia “wielkich ludzi”. Przeczytałem większość ich pamiętników z tamtych czasów i w samozwańczych relacjach o ich heroicznych wyczynach, rzesze osób, które zawsze przyczyniają się do osiągnięcia wielkiej fortuny, stają się tylko anonimową – i potulnie posłuszną – masą. I, oczywiście, w tych nadludzkich opowieściach nie ma kobiet. Jeśli się pojawiają, to tylko w “drugoplanowych” rolach żony i sekretarki. Moim zamiarem było zakwestionowanie z góry przypisanych ról: Cała narracja obraca się wokół tych dwóch kobiet, które są wepchnięte w te role tylko po to, by je obalić.

– Hernan Diaz

Premiera serialu będzie miała miejsce najprawdopodobniej w 2023 roku. Również w przyszłym roku dzięki Wydawnictwu W.A.B. ukaże się polski przekład powieści „Trust”.

Tymczasem zachęcamy Cię do lektury dotychczas wydanej w Polsce powieści Diaza „W oddali”. Możesz kupić ją tutaj.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni. Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Komentarz

Kliknij tutaj, by skomentować