Strona główna » Nagroda Nike 2023. “Ten się śmieje, kto ma zęby” Zyty Rudzkiej najlepszą książką 2022 roku
Aktualności ze świata książki Literatura piękna

Nagroda Nike 2023. “Ten się śmieje, kto ma zęby” Zyty Rudzkiej najlepszą książką 2022 roku

Zyta Rudzka z Nagrodą Nike 2023 za powieść "Ten się śmieje, kto ma zęby"

1 października poznaliśmy laureatkę tegorocznej edycji Nagrody Nike. Jedno z najważniejszych wyróżnień literackich powędrowało do Zyty Rudzkiej za powieść „Ten się śmieje, kto ma zęby”.

Zyta Rudzka z Nagrodą Nike 2023

W czerwcu została opublikowana lista 20 nominowanych tytułów z różnych gatunków literackich, które miały szansę zyskać miano najlepszej książki ubiegłego roku. Zgodnie z harmonogramem konkursu decyzję jury poznaliśmy 1 października. Nagrodę Nike 2023 otrzymała wielokrotnie już nagradzana, dobrze znana powieściopisarka, Zyta Rudzka za książkę „Ten się śmieje, kto ma zęby”. Powieść ukazała się w 2022 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B.

Historia Wery jest wywrotowa, ponieważ nie próbuje wzruszać, przekonywać, edukować, uwodzić pięknem. Ciągnie za sobą i popędza, by nagle zwalniać i otwierać kolejne zaplecza, magazyny i nieokiełznane, idące z trzewi wątki.

– Inga Iwasiów, przewodnicząca jury

Zyta Rudzka, autorka zwycięskiej powieści, w ramach nagrody dostała 100 tysięcy złotych oraz statuetkę, którą zaprojektował Gustaw Zemła. W czasie uroczystości w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie głos zabrała również pisarka:

przyjmuję tę nagrodę jako nagrodę dla mojej bohaterki, która właściwie przez całą powieść maszeruje, maszeruje po swoją wolność i codziennie dokonuje takiego wysiłku egzystencjalnego, żeby przeżyć, ale przede wszystkim żeby żyć na swoich zasadach.

Radości z decyzji jury nie kryła również redaktorka naczelna Wydawnictwa W.A.B., Anna Dziewit-Meller:

To wielka radość dla Wydawnictwa W.A.B. móc świętować zdobycie kolejnych dwóch, ogromnie prestiżowych nagród literackich. Nike Czytelników dla Grzegorza Piątka za „Gdynię obiecaną” oraz Nagroda Literacka Nike dla Zyty Rudzkiej za wspaniałą, wyjątkową powieść „Ten się śmieje kto ma zęby” to najlepszy możliwy werdykt. Obie książki zostały już w tym roku wielokrotnie docenione przez kolejne jurorskie gremia, a ich dobra passa trwa. I niech trwa już nieskończenie!

“Ten się śmieje, kto ma zęby” – jedna z najczęściej nagradzanych powieści 2022 roku

Warto dodać, że książka „Ten się śmieje, kto ma zęby” doczekała się już kilku ważnych w literackim świecie wyróżnień. „Gazeta Wyborcza” i tygodnik „Polityka” ogłosiły powieść Zyty Rudzkiej najlepszą polską książką 2022 roku, co potwierdziła również Nagroda Nike. Pisarka otrzymała również Poznańską Nagrodę Literacką im. Adama Mickiewicza oraz Nagrodę Literacką Warszawy. Była również nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia 2023 w kategorii proza.

Powieść ma również szansę otrzymać Nagrodę Angelus 2023. Książka znajduje się bowiem w finałowej siódemce, a decyzję jury o laureacie/laureatce poznamy 14 października.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować