Strona główna » Zyta Rudzka laureatką Poznańskiej Nagrody Literackiej – Nagrody im. Adama Mickiewicza 2023
Aktualności ze świata książki

Zyta Rudzka laureatką Poznańskiej Nagrody Literackiej – Nagrody im. Adama Mickiewicza 2023

Zyta Rudzka laureatką Nagrody im. Adama Mickiewicza 2023

fot. https://pl.wikipedia.org/wiki/Zyta_Rudzka#/media/Plik:2018.07.10._Zyta_Rudzka.jpg

Kapituła Poznańskiej Nagrody Literackiej pod przewodnictwem prof. UAM dra hab. Marcina Jaworskiego wybrała tegoroczną zwyciężczynię. Laureatką Nagrody im. Adama Mickiewicza 2023 za całokształt twórczości została Zyta Rudzka, autorka nagradzanych powieści tłumaczonych na wiele języków. Poznaliśmy także nominowanych do Nagrody – Stypendium im. Stanisława Barańczaka.

Nagroda im. Adama Mickiewicza 2023

Zyta Rudzka jest już dobrze znaną od 30 lat pisarką. Jej debiutancka powieść „Białe klisze” ukazała się w 1993 roku. Z dorobku autorki warto wymienić takie tytuły jak: „Krótka wymiana ognia”, „Ślicznotka doktora Josefa”, „Tkanki miękkie”. W 2022 ukazała się z kolei jej książka „Ten się śmieje, kto ma zęby”, na którą zwróciła uwagę kapituła Poznańskiej Nagrody Literackiej. Pisarka jest również laureatką m.in. Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej m.st. Warszawy oraz Nagrody Literackiej Gryfia. Warto dodać, że dzięki powieści „Krótka wymiana ognia” była również finalistką Nagrody Literackiej Nike w 2019 roku.

Prof. Inga Iwasiów, jurorka kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej decyzję o przyznaniu nagrody uzasadnia następująco:

W tym roku mija trzydzieści lat od debiutu Zyty Rudzkiej, którym była powieść „Białe klisze”. Nagroda dla pisarki nie ma jednak charakteru podsumowania, nie wyraża uznania „za całokształt”. Cechą szczególną pisarstwa Rudzkiej jest bowiem zmienność i rozwój, których nie daje się ująć w zdawkową, odświętną formułę. Mając więc w pamięci znakomite powieści i dramaty powstające na przestrzeni trzech dekad, nagradzamy powieść najnowszą „Ten się śmieje, kto ma zęby”.

 

Sama pisarka z kolei otrzymane wyróżnienie skomentowała na Facebooku:

Zostałam laureatką Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza.
Bardzo dziękuję Kapitule.
Zaszczyt i radość.
Poruszyły mnie słowa prof. Bogumiły Kaniewskiej, znakomitej badaczki prozy współczesnej, Rektorki UAM. Dziękuję.

Nagroda – Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2023 – nominacje

Wyniki Nagrody im. Adama Mickiewicza 2023 zostały ogłoszone podczas konferencji prasowej w Centrum Kultury Zamek, która odbyła się 18 kwietnia 2023 roku. Oprócz nazwiska nagrodzonej pisarki kapituła ujawniła trzy nominacje do Nagrody – Stypendium im. Stanisława Barańczaka dla młodych twórców. Wśród nominowanych znajduje się:

 • Łukasz Barys – poeta i prozaik („Kości, które nosisz w kieszeni”, „Jeśli przecięto cię na pół”),
 • Ivan Davydenko – poeta urodzony w Żytomierzu,
 • Anna Wakulik – dramatopisarka („Błąd wewnętrzny”, „Grupa krwi”).

Uroczysta gala, podczas której poznamy laureata/laureatkę Nagrody – Stypendium im. Stanisława Barańczaka, odbędzie się już 19 maja 2023 roku.

Poznańska Nagroda Literacka

Poznańska Nagroda Literacka powstała w 2015 roku po śmierci Stanisława Barańczaka. Zainicjował ją prezydent Jacek Jaśkowiak oraz prof. Bronisław Marciniak, ówczesny rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Przyznawana jest ona corocznie w dwóch kategoriach. Nagrodę im. Adama Mickiewicza otrzymuje pisarka/pisarz za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury. Natomiast Nagroda – Stypendium im. Stanisława Barańczaka wyróżnia twórcę, który nie ukończył 35. roku życia, a wykazuje się on znaczącym, innowacyjnym dorobkiem w dziedzinie literatury, humanistyki, popularyzacji kultury literackiej. W przypadku Nagrody im. Adama Mickiewicza nie obowiązuje kryterium wieku, ale warto dodać, że nie jest ona przyznawana pośmiertnie.

W kapitule konkursu zasiadają:

 • Inga Iwasiów,
 • Marcin Jaworski (przewodniczący),
 • Magdalena Kicińska,
 • Jarosław Mikołajewski,
 • Grzegorz Olszański,
 • Piotr Śliwiński,
 • Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz,
 • Karol Francuzik (sekretarz bez prawa głosu).

Sponsorem Poznańskiej Nagrody Literackiej jest Miasto Poznań oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zwycięzca Nagrody im. Adama Mickiewicza otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 60 tys. zł, a laureat Nagrody – Stypendium – 40 tys. zł.

Kasia