Strona główna » Znamy nominacje do Nagrody Conrada 2023
Aktualności ze świata książki Literatura obyczajowa Literatura piękna

Znamy nominacje do Nagrody Conrada 2023

Nagroda Conrada 2023

Kapituła Nagrody Conrada 2023 ogłosiła 5 nominacji do tegorocznej edycji. To najlepsze prozatorskie debiuty wydane w 2022 roku. Którzy polscy pisarze mają więc szansę otrzymać nagrodę?

Najlepszy debiut prozatorski 2022 roku

Na początku przypomnijmy, że Nagroda Conrada przyznawana jest od 2015 roku najlepszemu autorowi debiutu prozatorskiego (zarówno twórczość fabularna, jak i non-fiction). Jej celem jest wspieranie nowych głosów w polskiej prozie.

Jury wybrało 5 pisarzy spośród zgłoszeń, które nadsyłali wydawcy, jak i sami autorzy/autorki. W kapitule tegorocznego konkursu zasiadają: Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Joanna Szulborska (sekretarzyni), Urszula Chwalba, Julia Fiedorczuk, Grzegorz Jankowicz, Monika Ochędowska, Olga Stanisławska, Błażej Warkocki.

Lista tegorocznych nominacji do Nagrody Conrada 2023 wygląda następująco:

Kiedy poznamy laureata/laureatkę Nagrody Conrada 2023? Wynik zostanie ogłoszony ostatniego dnia krakowskiego Festiwalu Conrada (29 października) podczas uroczystej gali. Warto dodać, że na wyłonienie zwycięzcy mają wpływ nie tylko głosy kapituły, ale również internautów. Głosować można do 27 października na stronie internetowej festiwalu.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować