Strona główna » Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego 2023. Finałowa piątka
Aktualności ze świata książki Reportaże

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego 2023. Finałowa piątka

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego 2023. Znamy listę pięciu finalistów

Dopiero co tydzień temu pisaliśmy, jakie tytuły książek znalazły się wśród nominowanych książek do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za rok 2022 (TUTAJ). A już dziś znamy pięć tytułów, które przeszły do finału i mają szansę zwyciężyć w tegorocznym konkursie na najlepszy reportaż.

Jury spośród dziesięciu wcześniej wybranych książek (spośród 143 nadesłanych zgłoszeń) wyłoniło pięć tytułów, które przeszły do kolejnego etapu prestiżowego konkursu. Wśród nich znalazły się cztery polskie reportaże i jeden zagraniczny.

Oto lista finalistów czyli najlepszych reportaży, które ukazały się w 2022 roku:

Przypomnijmy, że laureata lub laureata Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2023 poznamy podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, które odbywają się w dniach 25-28.05.2023 r. Jury ogłosi werdykt dokładnie 27 maja.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować