Strona główna » Fascynujące powieści Ann Patchett
Literatura piękna Polecenia

Fascynujące powieści Ann Patchett

Fascynujące powieści Ann Patchett

Jeśli szukasz wciągających, wielowarstwowych powieści, które nie pozwalają o sobie zapomnieć jeszcze na dobrych kilka tygodni po przeczytaniu ostatniej strony, musisz poznać prozę Ann Patchett. Amerykańska pisarka ma niezwykły talent do ubierania w słowa historii o ludziach takich jak my. Każda z jej powieści zaskakuje, głęboko porusza i sprawia, że mamy ochotę przeczytać ją jeszcze raz. W snutych przez nią opowieściach niezwykle ważna jest historia, przeszłość. Początek książki może czasami wydawać się zwyczajny, jednak z każdą stroną okazuje się, że trzymamy w rękach majstersztyk – z kawałków historii z czasów obecnych i przeszłych otrzymujemy powieść, o której zapominamy w trakcie czytania, że to jedynie literacka fikcja.

Kim jest Ann Patchett?

Amerykanka urodzona w 1963 roku jest córką pisarki Jeanne Ray. Jako autorka opowiadań zadebiutowała jeszcze w trakcie studiów, publikując je magazynie The Pair Review. Przez wiele lat była zaangażowana w prace redakcyjne magazynu “Seventeen”, równocześnie publikując liczne teksty w renomowanych czasopismach takich jak “The New York Times Magazine”, “Washington Post”, “Elle” i “Vogue”. Jej pierwsza powieść, „Patron kłamców”, trafiła na rynek księgarski w 1992 roku, a już w 1997 roku doczekała się ekranizacji.

Anna Patchett ma w swoim dorobku 9 powieści, z których 8 zostało przetłumaczonych na język polski:

– „Asystentka magika” (Dom Wydawniczy Rebis, 2004),

– „Biegnij” (Dom Wydawniczy Rebis, 2008),

– „Belcanto” (Dom Wydawniczy Rebis, 2008),

– „Stan zdumienia” (Znak Literanova, 2012),

– „Taft” (Znak Literanova, 2013),

– „Dziedzictwo” (Znak Literanova, 2017),

– „Dom Holendrów” (Znak Literanova, 2019),

– „Tom Lake” (Znak Literanova, 2023).

Napisała również 4 książki non-fiction, a nawet 2 książki dla dzieci.

Za swoją twórczość Ann Patchett zdobyła liczne nominacje do nagrody Orange Prize, w tym za powieści „Biegnij”, „Patron kłamców” i „Stan zdumienia”. W 2002 roku została laureatką nagrody za powieść „Belcanto”, która dodatkowo była nominowana do National Book Critics Circle Award i PEN/Faulkner Award. Z kolei powieść „Dom Holendrów” w 2019 roku znalazła się w finale Nagrody Pultizera.

Ponadto, w 2012 roku, magazyn Time uznał Ann Patchett za jedną ze 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Warto w tym miejscu dodać, że jej książki zostały przetłumaczone na ponad 30 języków.

Od listopada 2011 Ann Patchett jest właścicielką księgarni Parnassus Books w Nashville, Tennessee, która otworzyła wraz ze swoją partnerką biznesową Karen Hayes. Od tego czasu pisarka działa jako rzeczniczka niezależnych księgarzy, promując książki i księgarnie m.in. w Oprah’s Super Soul Sunday, The Martha Stewart Show i The CBS Early Show.

4 powieści Ann Patchett, które warto przeczytać

Pierwszą powieścią Ann Patchett, która wpadła mi w ręce kilka lat temu, był „Dom Holendrów”. Zaintrygowana opisem i zachwycona okładką zaczęłam czytać rodzinną sagę, która pochłonęła mnie od pierwszego rozdziału. To był pierwszy krok w mojej literackiej przygodzie z prozą Ann Patchett. Później nadszedł czas na nadrabianie zaległości – poznawanie starszych dzieł amerykańskiej pisarki i oczywiście czekanie na nowości. Niestety powieści wydane na początku lat 2000. nie są już dostępne w księgarniach, chociaż wciąż z pojedynczych egzemplarzach można je znaleźć na półkach bibliotek.

Jedno jest pewne. Ann Patchett na przestrzeni lat osiągnęła mistrzostwo w swoim pisarstwie. Podczas gdy pierwsze jej powieści („Asystentka magika”, „Taft”, „Biegnij”) skłaniają do refleksji i są godne uwagi, to najnowsze, jak „Tom Lake” czy „Dom Holendrów” powinny być zaliczane do najlepszych tytułów literatury pięknej XXI wieku!  Nie bez powodu „Publishers Weekly” skomentował premierę „Tom Lake” słowami: „Patchett jest w szczycie swojego pisarstwa”.

Poniżej zostawiam Ci polecenia 4 powieści Ann Patchett, które musisz przeczytać, jeśli uwielbiasz sięgać po literaturę piękną. Wszystkie z nich ukazały się nakładem Wydawnictwa Znak Literanova w twardych oprawach, z zachwycającymi okładkami i pasującymi do nich wyklejkami.

„Dom Holendrów”

Bestsellerowa również w Polsce powieść Ann Patchett była nominowana do Nagrody Pultizera. Znalazła się również na liście najważniejszych książek 2019 roku według „New York Timesa” i „Time’a”.

Tytułowy Dom Holendrów z 1922 roku, znajdujący się pod Filadelfią, zamieszkiwała rodzina VanHoebeeków, która kupiła go dzięki pieniądzom z hurtowej sprzedaży papierosów w czasach I wojny światowej. Po ich śmierci w ogromnym domu mieszkała jedynie służąca, Pusia. Aż w 1946 roku dom kupiła rodzina Conroyów.

„Dom Holendrów” jest historią patchworkowej rodziny. Jej losy autorka ukazuje na przestrzeni pięciu dekad. Jednak Ann Patchett snuje opowieść nie tylko o ludziach, o rodzinie Danny’ego i Maeve Conroyów, ale również o samym domu, który stał się tłem dla tej historii i powodem trudnych decyzji bohaterów książki.

Pisarka rozprawia się z mitem, który mówi, że możemy odciąć się od naszych korzeni i zbudować życie na nowo. Im boleśniejsza przeszłość, tym mocniej w nas rezonuje nawet po upływie kilkudziesięciu lat od traumatycznych wydarzeń.

„Tom Lake”

W najnowszej powieści Ann Patchett ponownie tka historię ze zdarzeń i wspomnień głównych bohaterów.

Tym razem przenosimy się do rodzinnego, czereśniowego sadu w północnym Michigan. Z powodu pandemii COVID-19 do domu przyjeżdża Emily, Lary i Maise, by pomóc swoim rodzicom w corocznych zbiorach. Podczas długich letnich dni Lara opowiada córkom historię swojej młodości. Główną postacią jej opowieści jest Peter Duke, sławna gwiazda filmowa, wybity aktor, który już nie żyje. Wiele lat temu Lara grała z nim na scenie w zespole teatralnym Tom Lake i przeżyła z nim krótki romans. Jednak nie wszystkie części tej historii zostaną opowiedziane. Niektóre wspomnienia kobieta zachowa tylko dla siebie…

Co spowodowało, że w dorosłości Lara nie została aktorką? Czy rzeczywiście czas spędzony w Tom Lake kilkadziesiąt lat temu należy do najlepszych wspomnień kobiety?

Nie jest to jednak jedynie opowieść o Larze. Kiedy wspomina ona swoją młodość, jej córki na nowo przyglądają się temu, co wiedzą o swoich rodzicach, życiu i dokonywanych wyborach. Pierwszy raz mogą popatrzeć na swoją matkę jako na młodą kobietę, która tak niewiele się różni od nich samych.

W powieści „Tom Lake” Ann Patchett na pierwszy plan wysuwają się tematy macierzyństwa, młodzieńczej i małżeńskiej miłości, ambicji, niespełnionych marzeń, utraconych szans, złożoności relacji i życiowych wyborów. Cudowna powieść do delektowania się i refleksji nad ulotnością młodości.

„Stan zdumienia”

Ta fascynująca powieść Ann Patchett nazywana jest współczesną, kobiecą wersją „Jądra ciemności” („Time”). I faktycznie autorka przenosi nas w sam środek niebezpiecznej, amazońskiej dżungli, gdzie trwają naukowe prace nad pewnym lekiem. Historia, którą przeczytamy, wbije nas – dosłownie – w fotel i zmusi do przemyślenia granicy między dobrem a złem. Brazylijska dżungla wystawia na próbę nie tylko życie człowieka z Zachodu, który niewiele wie o zasadach przetrwania w dzikiej przyrodzie, ale szczególnie międzyludzkie relacje i moralne decyzje.

Doktor Marina Singh wyrusza do dżungli, gdzie ma odnaleźć swoją byłą mentorkę ze studiów doktor Annick Swenson. Badaczka od miesięcy nie daje sprawozdania z prac nad nowym, cennym lekiem, który ma szansę zmienić życie wielu kobiet, a nawet losy całego świata. Kolega z pracy Mariny, doktor Eckmann, który udał się tam przed nią, również miał odnaleźć słynną badaczkę i namówić ją do powrotu do domu. Jednak zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach. A teraz zadaniem Mariny jest teraz nie tylko przejęcie jego zadania, ale również odnalezienie prawdy na temat tego, co stało się z doktorem Eckmanem. Podczas tej podróży do jądra ciemności młoda kobieta  będzie musiała zmierzyć się również z własnymi wspomnieniami o tragedii z przeszłości.

Mimo że „Stan zdumienia” nie przypomina pozostałych rodzinnych powieści Ann Patchett i momentami może być odbierany jako thriller, którego akcja dzieje się w środowisku naukowców, to wciąż odnajdziemy w nim charakterystyczny styl prowadzenia narracji autorki „Domu Holendrów”. Książkę czyta się jednym tchem, a zakończenie wyprawy dr Singh do amazońskiej puszczy wywoła zdumienie…

„Belcanto”

Książka Ann Patchett „Belcanto” po raz pierwszy ukazała się w polskim tłumaczeniu nakładem Domu Wydawniczego Rebis. Nakład tej intrygującej powieści zdążył się wyprzedać od 2008 roku. Na szczęście Wydawnictwo Znak Literanova zdecydowało o dodruku „Belcanto” (2022).

W domu wiceprezydenta kraju położonego gdzieś w Południowej Ameryce odbywa się wystawne przyjęcie urodzinowe na cześć biznesmena, entuzjasta opery, pana Hosokawy. Występuje na nim Roxane Coss, wybitna  sopranistka operowa, która hipnotyzuje  swoim śpiewem międzynarodowych gości. Wieczór zdaje się być idealny – do czasu, gdy do willi wbiega banda uzbrojonych w broń terrorystów i bierze wszystkich gości jako zakładników.

Sytuacja wydaje się być tragiczna. Gości ogarnia panika i boją się o swoje życie. Jednak to, co na początku wyglądało jak zagrażający życiu scenariusz, powoli na przestrzeni tygodni ewoluuje w coś zupełnie innego. Młodzi terroryści, po części również dzieci, i zakładnicy, wysoko postawieni dyplomaci, nawiązują nieoczekiwane więzi. Ludzie z różnych kultur, kontynentów i środowisk stają się bliskimi przyjaciółmi, a nawet kochankami. Czy ktokolwiek jest jeszcze zainteresowany odzyskaniem wolności?

Ann Patchett, pisząc „Belcanto”, stworzyło jedną z bardziej zaskakujących powieści, jakie istnieją. Mieszanka thrillera, literatury pięknej z wątkami romantycznymi jest historią, do której napisania zainspirowały autorkę prawdziwe wydarzenia. W grudniu 1996 roku podczas przyjęcia dom japońskiego ambasadora w Peru przejęli partyzanci, członkowie Ruchu Rewolucyjnego im. Tupaca Amaru. Przetrzymywali oni japońskich dyplomatów i peruwiańskiego ministra spraw zagranicznych przez 126 dni. Wydarzenie to jest znane w historie jako kryzys w Limie/kryzys zakładników. W kwietniu 1997 roku dom przejęły siły wojskowe. W wyniku walk zginęło 14 porywaczy i 1 zakładnik.

Książki Ann Patchett znajdziesz tutaj.

 

Kasia