Strona główna » Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego 2023. Znamy 10 najlepszych reportaży
Aktualności ze świata książki Literatura faktu

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego 2023. Znamy 10 najlepszych reportaży

14. edycja Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego dla najlepszego reportażu 2022 roku

Jeśli uwielbiasz sięgać po literaturę faktu, ten wpis jest zdecydowanie dla Ciebie. Jury 14. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego ogłosiło właśnie 10 najlepszych reportaży 2022 roku. Wśród nominowanych publikacji znajdziemy m.in. najnowsze książki Ilony Wiśniewskiej oraz Anny Bikont.

O Nagrodzie im. Ryszarda Kapuścińskiego

Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego dostaje od 2010 roku autor/autorka najlepszego reportażu wydanego w języku polskim lub autor/autorka najlepszego przekładu reportażu na język polski. Za organizacją konkursu od samego początku stoi Rada Miasta Stołecznego Warszawy oraz redakcja Gazety Wyborczej. To bez wątpienia najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla publikacji z gatunku literatury faktu w Polsce. Warto też wspomnieć o wysokości nagrody. Laureat/laureatka otrzymuje 100 tys. zł, natomiast tłumacz/tłumaczka zwycięskiej książki – 20 tys. zł.

Tak jak sama nazwa wskazuje, Nagroda powstała na cześć Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego polskiego reportera zwanego „cesarzem reportażu”. Jego książki znajdują się w czołówce tłumaczeń z języka polskiego. Do 2022 roku (do śmierci) rolę patronki honorowej wyróżnienia pełniła Alicja Kapuścińska, żona pisarza.

14. edycja Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Do tegorocznej edycji nagrody zostało zgłoszone 143 książki, spośród których 97 tytułów to publikacje polskich autorów, a 46 – przekłady z języka m.in. angielskiego, hiszpańskiego, francuskiego, niemieckiego. Jak na razie dziesięć najlepszych reportaży wybrało jury pod przewodnictwem Katarzyny Surmiak-Domańskiej. Lista tytułów, które mają szansę przejść do finału konkursu, a następnie zdobyć Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego 2023 wygląda następująco:

Do finału Nagrody przejdzie pięć tytułów, spośród których jury wybierze najlepszy reportaż 2022 roku już w maju podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować