Od października na platformie Netflix można obejrzeć ekranizację antywojennej powieści Ericha Marii Remarque’a „Na zachodzie bez zmian”. To już trzecia adaptacja bestsellerowej powieści niemieckiego weterana I wojny światowej. Film w reżyserii Edwarda Bergera uważa się za kandydata do Oscara.
Klasyka literatury antywojennej
Książka „Na zachodzie bez zmian” ukazała się w styczniu 1929 roku. Erich Maria Remarque opisał w niej okrutną wojenną rzeczywistość, w której znaleźli się młodzi żołnierze podczas I wojny światowej. Sam autor służył w niemieckiej armii, dlatego nie były mu to obce doświadczenia. Na front trafił, mając zaledwie 18 lat. Swoją najsłynniejszą powieść o wojnie z perspektywy dziewiętnastoletniego żołnierza napisał w 1927 roku. W ciągu roku od premiery książka osiągnęła milionową sprzedaż i stała się międzynarodowym bestsellerem. Historia straconego pokolenia czyli pokolenia, którego młodość przepadła w okopach pierwszej wojny światowej, do dziś uznawana jest za jedno z najważniejszych dzieł XX wieku. Co ciekawe, powieść była zakazana w III Rzeszy i Związku Radzieckim. Z rozkazu Josepha Goebbelsa naziści na początku lat 30. spalili książka Remarque’a i zabronili wydawania jego dzieł.
Remarque na stronach swojej powieści napisanej w gatunku prozy pamiętnikowej pokazuje okrucieństwo machiny wojennej, w której ludzie są tylko trybikami. Z perspektywy młodego żołnierza opisuje ich emocje, pragnienia, marzenia. Ataki z lądu i powietrza. Unoszącą się cały czas atmosferę strachu i nadchodzącej śmierci. Nastolatkowie wkraczający w dorosłość strzelają do siebie nawzajem tak samo tęskniących za domem, pokojem i życiem poza okopami i stawiają sobie pytania o sens wojny wrogów. Tracą swoich kolegów, przyzwyczajają się do widoku śmierci i uczą się zabijać.
Filmowa adaptacja powieści „Na zachodzie bez zmian”
Netflixowa produkcja to nie pierwsza ekranizacja powieści „Na zachodzie bez zmian”. Książka po raz pierwszy została przeniesiona na duży ekran w 1930 roku. Film w reżyserii Lewisa Milestone’a zdobył wówczas dwa Oscary. Druga filmowa adaptacja (reż. Delbert Mann) ukazała się w 1979 roku. W najnowszej ekranizacji produkcji amerykańsko-niemieckiej w rolach głównych wystąpił Felix Kammerer (Paul Bäumer), Daniel Brühl (Matthias Erzberger), Albrecht Schuch (Stanislaus “Kat” Katczinsky). Film Edwarda Bergera cieszy się aktualnie ogromną popularnością na platformie streamingowej i znajduje się na liście TOP10 czyli najczęściej oglądanych tytułów.
Jeśli jeszcze jesteś przed lekturą najsłynniejszej powieści niemieckiego pisarza, książkę „Na zachodzie bez zmian” w przekładzie Ryszarda Wojnakowskiego z filmową okładką kupisz TUTAJ.
Wydawnictwo Rebis wznowiło również wcześniejsze wydanie powieści. Kupisz je TUTAJ.
Skomentuj