Strona główna » “Muzeum porzuconych sekretów”. Premiera nowego wydania nagradzanej powieści Oksany Zabużko
Literatura piękna Polecenia Zapowiedzi i nowości

“Muzeum porzuconych sekretów”. Premiera nowego wydania nagradzanej powieści Oksany Zabużko

Muzeum porzuconych sekretów Oksana Zabużko

Czytelnicy, którzy do tej pory niewiele wiedzieli o ukraińskiej prozie, od kilku miesięcy mają szansę sięgnąć po polskie przekłady najznakomitszych powieści autorów zza naszej wschodniej granicy. Za sprawą Wydawnictwa Agora w ostatnim czasie ukazały się dwie książki wybitnej ukraińskiej eseistki i pisarki, Oksany Zabużko – „Planeta Piołun” oraz „Badania terenowe nad ukraińskim seksem”. Ostatnie dni przyniosły również premierę długo niedostępnej, prawie że niemożliwej do zdobycia słynnej powieści Zabużko „Muzeum porzuconych sekretów”.

Wznowienie jednej z najważniejszych powieści XXI wieku

Polskie tłumaczenie „Muzeum porzuconych sekretów” ukazało się w 2012 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B.. Niestety na przestrzeni tylu lat książka zniknęła z księgarnianych półek. Na szczęście Wydawnictwo Agora zdecydowało się wznowić nagradzaną powieść ukraińskiej pisarki z 2009 roku i 24 sierpnia tytuł wrócił do sprzedaży. Autorką polskiego przekładu jest Katarzyna Kotyńska, natomiast projekt okładki wykonał Łukasz Piskorek. Warto wspomnieć, że za tę powieść Oksana Zabużko otrzymała w 2013 roku prestiżową Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus.

Postanowiliśmy nagrodzić książkę niezwykłą, w której przenikają się historia i dzień dzisiejszy, rzeczywistość i magia, miłość, zdrada i śmierć.

– Natalia Gorbaniewska, ówczesna przewodnicząca jury Angelusa

To jednak niejedyne wyróżnienie tej powieści. “Muzeum porzuconych sekretów” zdobyło także m.in. nagrodę BBC Ukraine (2010). Zostało również okrzyknięte wydarzeniem roku i wybrane najlepszą książką ukraińską roku (Korrespondent 2010). Z kolei szwajcarski dziennik Tages-Anzeiger (2020) nazwał książkę Zabużko jedną z najważniejszych powieści XXI wieku.

Pierwsza epopeja wolnej Ukrainy

Ta liczą blisko 800 stron księga, którą można określić jednocześnie mianem sagi, powieści historycznej i kryminału w jednym, to opowieść obejmująca sześć dekad historii współczesnej Ukrainy od 1940 do 2004 roku. Krytycy porównują ją Buddenbrooków Tomasza Manna i dzieł Fiodora Dostojewskiego. W „Muzeum porzuconych sekretów” Oksana Zabużko kreśli wielopokoleniową sagę, której historię opowiada w konwencji dziennikarskiego śledztwa.

Poznajemy Ołęnę Dowhan, członkinię UPA, która zabija stalinowska policja w 1947 roku. Jednak wszystko, co po niej zostało, to stara fotografia odkryta przez kijowską dziennikarkę, Darynę Hoszczynską. Zafascynowana kobietą ze zdjęcia postanawia stworzyć o niej dokument. Na łamach powieści poznajemy też Władysławę Matusewycz, przyjaciółkę Daryny, malarkę. Jej również nie dane było długo żyć, ponieważ ginie w wypadku samochodowym, a ktoś kradnie jej obrazy.

Zaczyna się śledztwo, które pozwala czytelnikowi poznać historię każdej z tych kobiet. A w toku szukania odpowiedzi, co łączy Ołenę, Darynę i Władysławę, odkrywamy jednocześnie Ukrainę, jakiej nie mieliśmy nigdy szansy poznać. Oksana Zabużko, rozwiązując tajemnice bohaterek i opowiadając historię miłosną, prowadzi nas przez 60 lat historii swojego kraju – od czasów II wojny światowej, przez Ukrainę w czasach stalinizmu po Ukrainę współczesną. To lektura, którą trzeba przeczytać!

Wydana w 2009 roku powieść po Euromajdanie, okupacji Krymu i rosyjskiej inwazji, przypomniała, że jest ona świadectwem heroicznej walki o pamięć, spoiwem jednoczącym społeczeństwo, ale także przywraca należne miejsce kobietom w ukraińskiej narracji będąc bezlitosną krytyką patriarchatu, zaś czytelnikowi zagranicznemu pozwala lepiej zrozumieć skomplikowane wybory rodaków Zabużko.

Jeśli zainteresowała Cię powieść „Muzeum porzuconych sekretów”, książkę możesz kupić tutaj.

Dostępne są również pozostałe książki Oksany Zabużko, które ukazały się w tym roku (2022) nakładem Wydawnictwa Agora:

Kasia