Strona główna » „Młodość”. Kolejna książka z ilustracjami Lisy Aisato w Polsce
Literatura młodzieżowa Zapowiedzi i nowości

„Młodość”. Kolejna książka z ilustracjami Lisy Aisato w Polsce

Młodość. Wyznania nastolatków

Nikt nie potrafi tworzyć tak przejmujących i poruszających najczulsze strony ilustracji do książek jak norwesko-gambijska artystka. Jeśli zdążyliście zachwycić się już – a może i wzruszyć – jej Życiem, to majowa premiera musi koniecznie trafić na Wasze półki i półki Waszych bliskich.

Młodość. Wyznania nastolatków, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego, to książka obok której nie można przejść obojętnie. Tak jak kolejne strony z picture booka Życie dotyczą każdego z nas, tak tutaj spotykamy się z książką, która również mówi o naszym życiu. Albo fragmencie życia, bo norweska pisarka, Linn Skåber koncentruje się na okresie dojrzewania. To idealna lektura dla każdego nastolatka mierzącego się z chaosem i często ciemnymi barwami tego etapu dorastania. Chociaż z powodzeniem spodoba się także starszemu czytelnikowi, który „bycie trudną młodzieżą” ma już za sobą. Młodość daje nastolatkom wspaniałą pomoc, by nauczyli się być sobą, a dorosłym pomaga zrozumieć młodsze pokolenie.

„Mam wianuszek wągrów wokół nosa i krosty (…). Mam chorobliwie duże stopy (…). Jestem hałaśliwy, kiedy pragniesz ciszy, i milczący, kiedy chcesz porozmawiać. Jestem nieprzewidywalny, gburowaty i zmęczony (…). Jestem cały przepełniony pogardą, złością, frustracją i pytaniami (…).”

Linn Skåber pisze o małych i dużych rozterkach czasu młodości. Często nastolatkowie zmagają się z wyolbrzymionymi drobnostkami, na które dorośli ze swojej perspektywy ledwo wzruszają ramionami. Często jednak dzieci, które wchodzą w nowy etap życia, mierzą się z poważnymi, realnymi problemami. Zmiana oczekiwań, wymagań, zmieniające się ciało, problemy z akceptacją nowego siebie, chaos myśli i emocji… Czy skądś to już znacie? Ta książka to wołanie, które przypomni dorosłemu czytelnikowi, że to, co dziś zdaje mu się łatwe, bywa cholernie trudne.

Tytuł: Młodość. Wyznania nastolatków
Tekst: Linn Skåber
Ilustracje: Lisa Aisato
Przekład: Milena Skoczko-Nakielska
Wydawnictwo: Literackie
Data premiery: 18.05.2022

Książkę kupicie tutaj: Młodość. Wyznania nastolatków

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować