Strona główna » Marylin Monroe czyli “Blondynka” na Netflixie
Ciekawostki Literatura piękna

Marylin Monroe czyli “Blondynka” na Netflixie

Bllondynka na Netflixie

Co prawda szczególnie nie czekamy na początek jesieni, ale jeden fakt z przyszłości sprawia, że nie możemy doczekać się już 23 września… Otóż właśnie tego dnia na popularnej platformie streamingowej zagości zdecydowanie najgłośniejsza premiera tego roku. Czy Ty też czekasz na film „Blondynka” na podstawie znakomitej powieści o Marylin Monroe?

Czas na film

Film filmem, ale wróćmy na chwilę do źródła. Amerykańska pisarka, Joyce Carol Oates napisała bestsellerową powieść o ikonie popkultury „Blondynka” w 1999 roku. Polski przekład tej monumentalnej epopei ukazywał się w różnych wydaniach na przestrzeni lat. W zeszłym roku (2021) dzięki Wydawnictwu Marginesy doczekaliśmy się kolejnego wydania, które zachwyciło czytelników. A już dziś z niecierpliwością wypatrujemy zapowiedzi Netflixa o tym samym tytule.

Co wiemy już o samej wyczekiwanej przez miliony produkcji „Blonde”? Otóż film o jednej z największych amerykańskich gwiazd XX wieku jest adresowany wyłącznie do dorosłych widzów. Netflix oznaczył go kategorią wiekową NC-17. Warto wspomnieć, że nie jest to częsta sytuacja.

Z pewnością też zastanawiasz się, kto zagra w roli głównej. Producenci do tej roli rozważali Naomi Watts i Jessikę Chastain. Jednak ostatecznie w postać Marylin Monroe wcieli się kubańska aktorka Ana de Armas. Możesz ją znać z filmów takich jak „Nie czas umierać”, „Na noże” czy „Blade Runner 2049″. Netflixową produkcję reżyseruje Andrew Dominik („Chopper”, „Zabójstwo Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda”, „Zabić, jak to łatwo powiedzieć”). Zdjęcia kręcono w Los Angeles.

Jak czytamy w opisie produkcji:

Oparty na bestsellerowej powieści Joyce Carol Oates film “Blondynka” przedstawia odważną nową wizję życia jednej z największych ikon Hollywood — Marilyn Monroe. Od niestabilnego dzieciństwa Normy Jeane przez jej drogę do sławy i skomplikowane romanse “Blondynka” zaciera granice faktów i fikcji, aby pokazać pogłębiający się rozłam między publiczną i prywatną tożsamością gwiazdy.

Blondynka

Jeszcze nie mialaś/eś okazji sięgnąć po kultową już powieść Joyce Carol Oates? Zdecydowanie więc polecamy Ci znaleźć czas na tej pokaźnej grubości lekturę, jeśli planujesz wrześniowy seans.

Amerykańska pisarka w „Blondynce” pisze o wewnętrznym i duchowym życiu Normy Jeane Baker, którą świat poznał i zapamiętał jako Marylin Monroe. Idealizowana na ekranie blondynka tak naprawdę była nieszczęśliwą celebrytką. Jej codzienne życie przepełniały dramaty, smutek, żal i tęsknota za miłością. W głębi serca marzyła o szczęśliwym związku, ale życie przynosiło jej trudne i szkodliwe relacje.

Jak to możliwe, że z zewnątrz błyszczała i przyciągała tłumy, a poza kulisami czuła się nieakceptowana i niekochana?

Zaintrygował Cię ten tytuł? Powieść „Blondynka” znajdziesz tutaj.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować