Strona główna » Mały Koneser. Festiwal wydawnictw dla dzieci i młodzieży
Wydarzenia literackie

Mały Koneser. Festiwal wydawnictw dla dzieci i młodzieży

Mały Koneser

Wielkie Święto Książki – choć dla najmłodszych – odbędzie się już w kwietniu w Warszawie. To całkowicie nowe wydarzenie w świecie literatury, ale z pewnością od pierwszego dnia przyciągnie entuzjastów dobrych książek dla dzieci.

Mały Koneser – gdzie i kiedy?

Festiwal wydawców książek dla dzieci i młodzieży będzie miał miejsce w dniach 9-10 kwietnia w Centrum Praskim Koneser. Na książkowych moli z Warszawy i innych miast Polski będzie czekało 21 najlepszych wydawnictw. Na stoiskach znajdziecie więc wyszukane książki dla dzieci, a w międzyczasie będziecie mogli wziąć udział w spotkaniach, literackich warsztatach i debatach z tematyki literatury dziecięcej. Czekać będą na Was nie tylko właściciele wydawnictw, ale również znani autorzy i ilustratorzy. Wstęp na wydarzenie jest całkowicie bezpłatny.

Kiedy?

  • 9 kwietnia 2022 – sobota (11.00-19.00)
  • 10 kwietnia – niedziela (11.00-18.00)

Gdzie?

  • Centrum Praskie Koneser w Warszawie (Filtracja), Plac Konesera 4

Organizatorzy Małego Konesera

Na pomysł zorganizowania wyjątkowego wydarzenia dla koneserów książki dziecięcej wpadło Wydawnictwo Wytwórnia. Ta warszawska oficyna wydawnicza słynie z wydawania nietuzinkowych książek dla dzieci. Dlatego też została nominowana w tym roku do prestiżowej Nagrody Premio BOP, która przyznawana jest wyróżniającym się wydawnictwom z całego świata.

“Sukces polskiej książki dla dzieci w ostatnich latach to także wizja, praca i konsekwencja konkretnych wydawczyń i wydawców. Tworzymy różnorodną grupę, często małych rodzinnych firm, ale łączy nas wielka odwaga w podejmowaniu decyzji wydawniczych i chęć wyznaczania nowych trendów. Chcemy organizować cykliczne wydarzenie, które integruje nasze środowisko i stworzyć przestrzeń wymiany doświadczeń, wspólnych działań. Razem możemy więcej, przekonujemy się o tym szczególnie teraz”

– Magda Kłos-Podsiadło, Wydawnictwo Wytwórnia

Współorganizatorami są również inne kameralne oficyny wydawnicze, m.in. Wydawnictwo Ezop i Wydawnictwo Dwie Siostry.

Polska szkoła ilustracji

W trakcie dwudniowego wydarzenia na odwiedzających czeka wyjątkowa wystawa ilustracji. Nie od dziś wiadomo, że książki polskich twórców doceniane są na całym świecie i zdobywają międzynarodowe nagrody. Dlatego też festiwal najlepszych wydawnictw nie mógłby odbyć się bez przeglądu twórczości tych wybitnych artystów. Poznamy więc tych, którzy kreują polskie i światowe gusta oraz tworzą warunki do powrotu najlepszych tradycji lat 60. i 70.

Solidarni z Ukrainą

Co ważne, organizatorzy wzięli pod uwagę aktualną sytuację w Ukrainie, dlatego wydarzenie odbędzie się również w wersji ukraińsko-języcznej. Mile widziani są wszystkie rodziny z Ukrainy, które znalazły schronienie w Warszawie. Pomysłodawcy wydarzeni umożliwiają również zakup książek podczas festiwalu, które potem zostaną przekazane ukraińskim rodzinom z dziećmi.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować