Strona główna » Macierzyństwo kontra książki. Czy do bycia mamą można się przygotować?
Polecenia Poradniki

Macierzyństwo kontra książki. Czy do bycia mamą można się przygotować?

Gdybyście zapytali znanych Wam matek, czy były przygotowane na nową rolę zapewne odpowiedziałyby, że do tego nie można się przygotować. I prawda jest taka, że każdy z nas jest inny. Mamy różne doświadczenia, odmienne przekonania czy wiedzę. Nasze dzieci też są różne, tak jak każdy człowiek. A jednak jest coś, co można zrobić zanim zdecydujemy się na tak ważny krok. Rodzicielstwo to jedna z najtrudniejszych i najbardziej wymagających dróg. Dajemy życie i wspieramy nowego człowieka w jego rozwoju. Chcemy mu stworzyć jak najlepsze warunki. Pozostaje zapytać, jakie warunki będą najlepsze? Czy jest jedna recepta?

Najtrudniejszy pierwszy krok?

Jeśli nigdy nie wymieniałaś koła to zapewne nie wiesz, jak to zrobić. Jeżeli dotychczas nie przebiegłaś maratonu nie masz pojęcia, jak się do niego przygotować. Jeśli nie masz jeszcze dziecka, to skąd masz wiedzieć, co Cię czeka? Dlatego z pomocą przychodzą książki. Nie dadzą jednej recepty i nie powiedzą, jakie będzie Twoje dziecko i jakie wymagania postawi przed Tobą macierzyństwo. Jednak dzięki rzetelnym publikacjom napisanym przez pedagogów, doule, ginekologów czy inne, doświadczone matki jesteś w stanie zajrzeć trochę za kurtynę i dowiedzieć się co nieco.

Pewnie niektóre książki poruszą tematy, których zupełnie byś się nie spodziewała! Przecież nigdy wcześniej nie zastanawiałaś się nad wpływem E-papierosów na karmienie piersią, wyborem odpowiednich fotelików samochodowych, noszeniem dziecka w chuście, ochroną jego delikatnej skóry przed insektami czy stosowaniem smoczka. To wydaje się być odległe, ale pewnego dnia będziesz musiała podjąć takie decyzje. I właśnie wtedy literatura staje się niezastąpiona. Już dziś możemy zacząć się do tego przygotowywać i mieć wyrobioną swoją opinię. Jasne – życie ją zweryfikuje. Szkoda jednak nie skorzystać z wiedzy innych, oswoić strach i zrozumieć, jakie wybory stoją przed Tobą. Dlatego też mamy dla Ciebie książki, które gorąco polecamy.

Dziecko od A do Z

To taka trochę encyklopedia malucha, ale napisana świetnym, przystępnym językiem przez matkę kilkorga dzieci oraz osobę, która zawodowo zajmuje się kwestiami związanymi z rozwojem najmłodszych. Tina Payne Bryson podzieliła swoją książkę na zagadnienia pogrupowane alfabetycznie. Jest ich tak dużo, że tak jest zdecydowanie najprościej. Jednocześnie dzieli się wiedzą naukową oraz swoimi doświadczeniami. Mówi, co wie i podpowiada, co sama wybierała. Troszkę zaprasza nas do swojego domu, dodaje otuchy i pokazuje, że macierzyństwo to nie tylko trudne wybory, ale przede wszystkim nieskończona miłość. To bardzo empatyczna książka, z której wiele wyniesiesz i prawdopodobnie wielokrotnie będziesz do niej wracać. W końcu jednego dnia nie rozgryziesz wszystkich rodzicielskich dylematów, prawda?

Szczery doulowy przewodnik dla przyszłych rodziców

To książka, w której nie brak humoru. Dwie doule dzielą się swoim doświadczeniem i sposobem pracy z przyszłymi mamami. Podpowiadają, na co zwracają uwagę już od najwcześniejszych chwil ciąży. Przeprowadzają czytelniczki przez każdy z jej okresów, aż do porodu i połogu. Pokazują, jak wygląda to z ich perspektywy. Jednocześnie zwracają się bezpośrednio do Ciebie i przygotowują nie tylko ciało, ale przede wszystkim psychikę do nowej roli. Podpowiadają, jak rozmawiać z partnerem, jak stawiać granice swoim teściom czy przyjaciołom i jak po prostu nie zwariować… Młode mamy są bombardowane wieloma radami, które sprawiają, że czują się gorszymi matkami. Autorki podpowiadają, jak reagować i na co się przygotować. Bardzo ważna książka dla tych pań, które chcą spojrzeć na macierzyństwo z nowej, świeżej perspektywy. Po raz kolejny bardzo empatyczna i tolerancyjna pozycja, którą aż żal pominąć. Niezbędnik w biblioteczce przyszłej mamy.

A jeśli zainteresowały Cię nasze propozycje, możesz kupić je tutaj:

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉 Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉
Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować