Strona główna » Literacka Nagroda Nobla 2022 dla Annie Ernaux
Aktualności ze świata książki

Literacka Nagroda Nobla 2022 dla Annie Ernaux

Literacka Nagroda Nobla

Jak co roku, w pierwszy czwartek października poznaliśmy nazwisko laureata Literackiej Nagrody Nobla. Laureatką została Annie Ernaux. Warto wspomnieć, że faworytami bukmacherów był Michel Houellebecq i Salman Rushdie. Na liście nominowanych znaleźli się również tacy pisarze jak m.in. Margaret Atwood, Karl Ove Knausgård, Milan Kundera, Haruki Murakami, a nawet Polak – Ryszard Krynicki.

Literacka nagroda Szwedzkiej Akademii

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury przyznawana jest od 1901 roku przez Akademię Szwedzką. To prestiżowe wyróżnienie otrzymuje pisarka/pisarz, która tworzy najbardziej wyróżniające się dzieło w kierunku idealistycznym. Akademię Szwedzką decydującą o przyznaniu nagrody założył król Gustaw III w 1786 roku. Jej 18 członków zwanych De Aderton pełni swoją rolę dożywotnio. Wśród nich są szwedzcy pisarze, poeci, filolodzy i historycy.

Laureata Literackiej Nagrody Nobla wybiera powołany na trzy lata Komitet Noblowski, która składa się z czterech lub pięciu członków Akademii. Z kolei kandydatów do tej międzynarodowej Nagrody zgłaszają również członkowie Akademii Szwedzkiej, inne instytucje o podobnym charakterze oraz poprzedni laureaci. Otrzymanie Nagrody Nobla to zdecydowanie jedno z najważniejszych wyróżnień dla autorki/autora. Co ciekawe, zwycięzca powiadamiany jest o zdobyciu międzynarodowego wyróżnienia telefonicznie.

Co decyduje o światowym sukcesie pisarki/pisarza? Jak czytamy w wywiadzie z tegoroczną członkinią Komitetu Noblowskiego, Ellen Matson:

Chodzi przede wszystkim o jakość. Jakość literacką, oczywiście. Laureat musi być kimś, kto pisze doskonałą literaturę, kimś, kogo czujesz, kiedy czytasz, że jest w nim jakaś siła, która trwa przez całą książkę, wszystkie jego książki. Ale świat jest pełen bardzo dobrych, znakomitych pisarzy i trzeba czegoś więcej, żeby zostać laureatem. Bardzo trudno wyjaśnić, co to jest. To coś, z czym się człowiek rodzi, jak sądzę. Romantycy nazwaliby to boską iskrą. Dla mnie jest to głos, który słyszę w pisaniu u tego konkretnego pisarza i nie znajduję go nigdzie indziej. Bardzo trudno wyjaśnić, co to jest, ale zawsze wiem, kiedy to znajduję. To coś, z czym się rodzisz. Talent, który nadaje dodatkowy wymiar twórczości tego konkretnego pisarza.

Annie Ernaux laureatką Nagrody Nobla 2022 w dziedzinie literatury

W 2022 roku Komitet Noblowski zdecydował o wyróżnieniu twórczości literackiej Annie Ernaux. Pisarka uznawana jest za jedną z najważniejszych współczesnych autorek francuskich. W uzasadnieniu Akademii Szwedzkiej czytamy:

za odwagę i kliniczną przenikliwość, z jaką odkrywa korzenie, wyobcowania i zbiorowe ograniczenia pamięci osobistej.

W Polsce do tej pory ukazała się jedna książka Annie Ernaux.  W 2022 roku jej autobiograficzne “Lata” wydało Wydawnictwo Czarne.

Annie Ernaux laureatką Literackiej Nagrody Nobla 2022

Uroczyste wręczenie Literackiej Nagrody Nobla odbędzie się 10 grudnia 2022 roku w Konserthus w Sztokholmie czyli sztokholmskiej filharmonii. Data ta nie jest przypadkowa. W tym dniu w 1896 roku zmarł Alfred Nobel, fundator Nagrody Nobla. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury otrzymuje zarówno nagrodę pieniężną, medal zaprojektowany przez Erika Lindberga oraz dyplom.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować