Z polskim himalaizmem kojarzą się w pierwszej kolejności takie nazwiska, jak Jerzy Kukuczka, Wanda Rutkiewicz, czy Krzysztof Wielicki – a jednak Wojciech Fusek i Jerzy Porębski w swojej nowej książce “Kurczab, szpada, szpej i tajemnice. Niezwykłe życie Janusza Kurczaba” przedstawiają postać Janusza Kurczaba. Ten wybitny sportowiec i zdobywca gór zapisał się w historii polskich wypraw górskich i sukcesów olimpijskich. Odznaczony został m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także (trzykrotnie) Złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Niezwykły górołaz i szermierz, ale jak się okazuje: również szalenie ciekawy człowiek.
Janusz Kurczab – biografia
Nowa pozycja od Wydawnictwa Agora, “Kurczab, szpada, szpej i tajemnice. Niezwykłe życie Janusza Kurczaba”, to nic innego jak biografia wielkiego polskiego sportowca, Janusza Kurczaba. Autorzy książki, Wojciech Fusek i Jerzy Porębski, stawiają przed sobą (i przed czytelnikami) zasadnicze pytanie: dlaczego tak niewielu Polaków pamięta o Januszu Kurczabie? Czy może raczej: dlaczego o Kurczabie się zapomina? To szczególnie zaskakujące, zważywszy na to, że Janusz Kurczab ma nie jedno, a dwa pola do sławy i związanej z nią pamięci. Był przecież miłośnikiem gór i alpinistą, ale także wybitnym sportowcem – szpadzistą. Nie można o tym zapominać, gdyż, jak wskazują autorzy książki “Kurczab, szpada, szpej i tajemnice”:
Nieco dalej czytamy jeszcze:
Skąd Janusz Kurczab brał zapał i siłę do łączenia tych pasji? Sam przyznawał, że za niektóre pasje zabierał się zbyt późno, by stać się mistrzem (mówił tak np. o narciarstwie wysokogórskim). Sądzę, że tajemnicą Kurczaba było głębokie zrozumienie sfery, w której się poruszał. O wyprawach górskich pisał:
Słowa te wskazują, że nie wystarczy talent i wytrwałość – trzeba jeszcze widzieć sens w tym, co się robi. Dla Kurczaba nie chodziło tylko o zdobywanie szczytów – raczej o obcowanie z tajemniczą siłą natury. Zdając sobie z tego sprawę, autorzy książki “Kurczab, szpada, szpej i tajemnice. Niezwykłe życie Janusza Kurczaba” wybrali dla swojej publikacji dwa motta:
Młodych dotyka nonszalancja i lekceważenie niebezpieczeństw, starszych rutyna. Trzeba zachować szacunek dla gór, bo zawsze są groźne. (Janusz Kurczab)
Pasja, jaką były góry, wyznaczała Januszowi Kurczabowi nie tylko nowe trasy, ale również rytm codzienności. Można by pomyśleć, że góry były jego życiem. Nie tylko z odwagą przemierzał szlaki wysokogórskie, ale stał się również znawcą i teoretykiem sztuki alpinizmu. Jak czytamy w jego biografii:
Każdego miłośnika gór zachęcam do zapoznania się z nową książką Wojciecha Fuska i Jerzego Porębskiego “Kurczab, szpada, szpej i tajemnice. Niezwykłe życie Janusza Kurczaba”.
Skomentuj