Strona główna » Kto w Przyjaciołach czytał klasykę literatury dziecięcej?
Ciekawostki Książki dla dzieci

Kto w Przyjaciołach czytał klasykę literatury dziecięcej?

Czy najbardziej kultowy serial lat 90. ma coś wspólnego z książkami? Okazuje się, że tak. Spostrzegawczy widz, który jednocześnie kocha czytać, z pewnością wyłapie kilka tytuł czytanych przez głównych bohaterów. W tym wpisie skoncentrujemy się jednak na jednym. Poznajcie książkę „Aksamitny królik”.

The One With The Dirty Girl”

Kto by się spodziewał, że na książkowym portalu będziemy zachęcać do oglądania serialów. A jednak. Włączcie koniecznie sezon 4, epizod 6 o tytule “The One With The Dirty Girl”, a potem wiedzeni ciekawością sięgnijcie po „Aksamitnego królika”. Właśnie w tym fragmencie Friendsów usłyszcie historię poszukiwania klasyki literatury dziecięcej.

Zbliżają się urodziny ówczesnej dziewczyna Joey’ego. Chandler w sekrecie darzy uczuciem Kathy i chce sprawić jej wyjątkowy prezent. Kupuje więc pierwsze wydanie książki „The Velveteen Rabbit” Margery Williams, którą Kathy uwielbia. Tymczasem Joey w ogóle nie rozważa prezentu, ale ostatecznie kupuje jej długopis, który pełni również funkcję zegarka. Jednak to nie koniec wątku „Aksamitnego królika” w serialu z lat 90.

The One With Halloween Party”

Tytułowa postać z klasyki literatury dziecięcej pojawia się również w odcinku „The One With Halloween Party” (sezon 8, epizod 6). Monika wie, że ulubioną bajką z dzieciństwa Chandlera jest „Aksamitny królik”, dlatego kupuje mu przebranie królika. Co prawda kolorystyka znacznie odbiega od biało-brązowego futerka uszastego bohaterka bajki. Chandler pojawia się więc na halloweenowym przyjęciu jako różowy, puchaty królik.

Aksamitny królik

Ta niesamowicie wzruszająca historia to jedna z najważniejszych książek światowej literatury dla dzieci. Bajka opowiada o przyjaźni Chłopca z Królikiem i o tym, kiedy zabawki stają się prawdziwe. Można ją uznać również za opowieść o miłości aż po sypiące się ze starości trociny. A także o odchodzeniu do lepszego świata. Jednak mimo smutnego końca wciąż zostaje nadzieje. Jeśli ktoś kocha cię naprawdę, zawsze będzie cię pamiętał.

(…)skoro jesteś Prawdziwy, to w oczach tego, kto cię kocha, nie możesz być brzydki. Brzydkim mogą cię nazwać tylko ci, którzy niczego nie pojmują, którzy nie rozumieją, jak to pięknie być Prawdziwym.

Zainteresował Cię „Aksamitny królik”? Polecamy piękne wydanie, które znajdziesz tutaj.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować