Strona główna » Sally Rooney na liście najbardziej wpływowych osób na świecie magazynu Time!
Ciekawostki Literatura piękna

Sally Rooney na liście najbardziej wpływowych osób na świecie magazynu Time!

Sally Rooney Time100

Czy autorkę „Normalnych ludzi” trzeba jeszcze komuś przedstawiać? Nawet jeśli nie czytałaś/eś jej książek, to z pewnością obiło Ci się o uszy to imię i nazwisko. Wspominamy dziś o niej nie bez powodu. Co prawda o premierze nowej powieści „Gdzie jesteś, piękny świecie” pisaliśmy już wraz z początkiem wiosny. Jednak dziś przychodzimy z zupełnie inną wiadomością.

Wydawnictwo W.A.B., którego nakładem ukazują się polskie tłumaczenia książek Sally Rooney, podzieliło się świetną nowiną z zagranicy. Irlandzka pisarka znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie magazynu Time. Prestiżowa lista TIME100 to ogromne wyróżnienie dla autorki. Trzeba zaznaczyć, że w 2022 roku Rooney jest jedyną nagrodzoną powieściopisarką. W kategorii Titan znalazła się wśród takich osobistości jak Tim Cook (dyrektor generalny Apple Inc.), Oprah Winfrey (prowadząca The Oprah Winfrey Show) oraz Andy Jassy (dyrektor generalny Amazon.com).

Kilka razy w ciągu pokolenia pojawia się pisarka, który mówi tak podstawowe prawdy – tak zręczną prozą – że stają się drogowskazem dla wszystkich naszych potrzeb i trosk, wszystkich naszych pytań bez odpowiedzi i niespełnionych marzeń.

– Lena Dunham

Jeśli masz ochotę poznać twórczość Sally Rooney, koniecznie sprawdź jej powieści:

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować