Strona główna » Książki, które pomagają dzieciom zrozumieć wybory
Książki dla dzieci Polecenia

Książki, które pomagają dzieciom zrozumieć wybory

Zrozumienie danego zagadnienia i oswajanie się z nim od najmłodszych lat ułatwia znacznie podejmowanie decyzji w późniejszym życiu – tak samo jest z polityką. Nawet dla dorosłego człowieka bywa ona trudnym tematem. Dzieci, które dopiero wkraczają w nasz skomplikowany świat, z pewnością mogą czuć się zdezorientowane, a może nawet przestraszone tym, jak wiele emocji, sporów, dyskusji i różnicy zdań wywołują zbliżające się wybory. Jeśli czujesz, że już czas porozmawiać ze swoim dzieckiem o polityce, to być może poniższe tytuły okażą się pomocne.

“Po co te wybory?”

Po co te wybory?

Elżbieta Lakowska w swojej książce “Po co te wybory?” w przystępny sposób wyjaśnia dzieciom takie zagadnienia, jak konstytucja, kampania wyborcza, prawa dziecka, system emerytalny i zdrowotny oraz ochrona klimatu. Zawarte w książce ilustracje są świetnym uzupełnieniem tekstu. Dzięki minimalistycznej kolorystyce i plakatowej symbolice mogą nawet stanowić osobne źródło informacji albo zachętę do wspólnej rozmowy.

Książka dla dzieci 9+.

“Myszolandia”

Myszolandia

“Myszolandia” to książka inspirowana przemówieniem kanadyjskiego polityka Tommy’ego Douglasa. Fabuła książki opowiada historie grupy myszek, które pozwalały, by rządziły nimi koty. Zmiana tego stanu okazała się dla myszy niemałym wyzwaniem. Książka Alice Mericourt dotyczy polityki w ujęciu ogólnospołecznym – mówi o tym, jak ważna jest wolność słowa i możliwość samostanowienia o sobie i swojej grupie społecznej. Lektura może okazać się wartościowa zarówno dla dzieci, jak i dla ich rodziców.

Książka dla dzieci 4+.

“Głosuj na prezydenta! Kogo wybiorą zwierzęta?”

Głosuj na prezydenta

Wydaje się to oczywiste, że lew jest królem dżungli – ale kto właściwie ustanowił go władcą? W książce “Głosuj na prezydenta! Kogo wybiorą zwierzęta?” autorzy uświadamiają młodemu czytelnikowi, czym jest demokracja i w jaki sposób działa. Bohaterami książki są zwierzaki, żyjące ze sobą jako społeczność. Gdy rządy samolubnego lwa zaczynają wszystkim przeszkadzać, zwierzęta postanawiają zorganizować wybory. Kandydatami do władzy zostają małpa, wąż, leniwiec i lew – każde z nich będzie musiało przekonać do siebie wyborców, przedstawić swój program planowanych działań i zmierzyć się z kontrkandydatami w dyskusji. A ty i twoja pociecha na kogo byście zagłosowali? Zwierzęce wybory na króla dżungli pozwolą dziecku w przystępny sposób poznać, czym jest prawo do głosowania w demokratycznym społeczeństwie.

Książka dla dzieci 3+.

“Głosuję! Wybieram!”

Głosuje! Wybieram

Mark Shulman i Serge Bloch stworzyli książkę, która działa według zasady: od szczegółu do ogółu. Autorzy tłumaczą dziecku na czym polegają wybory poprzez zestawienie ich z codziennymi decyzjami, jakie podejmuje się na każdym kroku. Wybierz swój ulubiony owoc; wybierz, które zwierzę wolisz; jaki kolor bardziej ci się podoba… “Głosuję! Wybieram!” pokazuje, że wybór osoby, która ma rządzić naszym krajem, polega na tym samym co każdy inny wybór – ma tylko nieco inną skalę i wagę.

Książka dla dzieci 4+.

Maria

“U mnie jest blisko z serca do papieru” - napisała Agnieszka Osiecka, a ja, jako jej wierna i oddana fanka, powtarzam te słowa za nią. Jestem miłośniczką słów i wszelkiego rodzaju konstelacji, które mogą z nich powstać. Studiując filmoznawstwo przekonałam się, że nie tylko sama sztuka jest czymś fascynującym, ale również - jeśli nie bardziej – nauka o niej. Spośród wszelkiego typu literatury najbardziej fascynuje mnie jej teoria, a zaraz potem filozofia i poezja. Mając trzynaście lat zapisałam w swoim pamiętniku: “wiem jedno, jestem uzależniona od pisania”. Nic w tej kwestii się nie zmieniło. Wciąż notuję wszystko, co zauważę, podążając zgodnie za słowami Terry’ego Pratchetta, który stwierdził, że najlepsze pomysły kradnie się rzeczywistości, która na ogół prześciga fantazję. Jestem marzycielką i z natury chodzę z głową w chmurach, więc często zakładam życiową prozaiczność na swoje barki, żeby jej ciężar pomógł mi wrócić na ziemię. Z reguły jestem uważana za osobę towarzyską, ale mało kto dostrzega, że najswobodniej czuję się w obecności Davida Bowiego, Jamesa Barrie i Salvadora Dali. Gdy ludzie pytają mnie o sztukę, odpowiadam – to moja dobra przyjaciółka. W końcu nie raz uratowała mi życie...

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować