Strona główna » Akcja: adaptacja! Najlepsze książki dla dzieci o przedszkolu
Książki dla dzieci Polecenia

Akcja: adaptacja! Najlepsze książki dla dzieci o przedszkolu

Akcja adaptacja. Książki o przedszkolu dla dzieci

Rozpoczęcie nauki w przedszkolu to jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w życiu dziecka. To czas, kiedy maluchy zawierają pierwsze przyjaźnie, rozwijają wiele umiejętności społecznych i uczą się większej samodzielności. Jednak dla wielu kilkulatków adaptacja przedszkolna może być niezwykle trudna i stresująca. To nowe miejsce, nowi koledzy i całkiem nowa sytuacja z dala od rodziców. Na szczęście w oswojeniu przedszkola mogą pomóc książki. Kojące historie z kolorowymi ilustracjami i bohaterami, z którymi małym czytelnikom łatwo się utożsamiać, stają się niezastąpionym narzędziem ułatwiającym pierwsze dni w przedszkolu. Otwierają także drzwi do rozmowy o emocjach, które budzi w dziecku przedszkole.

Z myślą o przyszłych przedszkolakach przygotowaliśmy więc listę tytułów, które ułatwią przygotowania do tego ekscytującego momentu w ich życiu. Dzięki nim przedszkolne doświadczenia będą łatwiejsze, przyjemniejsze, bardziej ekscytujące i może popłynie troszkę mniej łez. A również dorosłym w tych przesyconych emocjami dniach z pewnością łatwiej będzie zaopiekować się uczuciami niepokoju i niepewności swojej pociechy.

(Nie) tacy sami. Tosia i Julek idą do przedszkola

Tosia i Julek idą do przedszkola. (Nie) tacy sami

Kiedy maluchy wkraczają w nieznaną im przedszkolną rzeczywistość, warto sięgnąć po książeczkę Magdaleny Boćko – Mysiorskiej. Ceniona pedagożka, terapeutka, trenerka i blogerka działająca w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia Bez Przemocy stworzyła serię całokartonowych książeczek „(Nie) tacy sami”. Jej bohaterami jest rodzeństwo, bliźniaki (choć całkiem różne), Tosia i Julek. Autorka z niezwykłą wrażliwością podejmuje trudne dla dzieci tematy. A jeden z tytułów poświęciła właśnie przedszkolu.

W książce „(Nie) tacy sami. Tosia i Julek idą do przedszkola” wartościowe jest pokazanie, że dzieci mogą reagować zupełnie inaczej na tę samą sytuację. Dzięki temu zabiegowi dorośli widzą, jak ważne jest indywidualne podejście do każdego malucha i akceptowanie jego indywidualności.

Witaj w przedszkolu!”

Witaj w przedszkolu!

W życiu malutkiego ptaszka rudzika nadeszła chwila, na którą czekał z ekscytacją i odrobiną obaw – pierwszy dzień w przedszkolu. Cieszy się na myśl, że pozna nowych przyjaciół, ale jednocześnie czuje dużą niepewność, ponieważ oddzieli się od mamy. Od teraz będzie musiał być bardziej samodzielny i to w gronie obcych zwierzątek.

“Witaj w przedszkolu!” autorstwa Esther Berg to książka, która w łagodny sposób przybliża temat pierwszego dnia w przedszkolu. Na przykładzie historii sympatycznego rudzika i jego przyjaciół z przedszkola dzieci widza, że przedszkole nie jest wcale straszne.

Książka ta nie tylko łagodzi lęki i obawy, które mogą towarzyszyć pierwszym dniom dziecka w przedszkolu, ale także wzmacnia poczucie pewności siebie. Rudzik uczy dzieci, że nowe miejsca i nowe sytuacje mogą być pełne niespodzianek, ale również pełne radości i ciekawych przygód. W przedszkolu można nauczyć się nowych rzeczy i oczywiście wspaniale bawić w grupie rówieśników.

Pora do przedszkola”

“Pora do przedszkola” to książka, która odpowiada na wiele ważnych pytań towarzyszących każdemu maluchowi, gdy zbliża się chwila pierwszego dnia w przedszkolu. Znajdziemy w niej terapeutyczne opowiadania Anny Sójki, którym towarzyszą sympatyczne ilustracje Oli Krzanowskiej. Jakie obawy i myśli towarzyszą dzieciom zanim rozpoczną przedszkolną przygodę? Oto kilka z nich:

  • Czy warto chodzić do przedszkola?
  • Jak radzić sobie z lękiem przed potworami?
  • Jak stać się Bardzo Odważnym Człowiekiem?
  • Czy warto wyrażać swoje zdanie i upierać się przy swoich przekonaniach?
  • Czy zawsze można mówić mamie wszystko?
  • Jak unikać spóźnień?

Autorka w delikatny i przyjazny dzieciom sposób uspokaja ich obawy, jak i obawy ich rodziców, którzy często towarzyszą swoim maluchom w tym ważnym przełomowym etapie. Książka „Pora do przedszkola” pomaga zrozumieć małym czytelnikom, że przedszkole to miejsce, w którym czeka wiele niespodzianek i możliwości do nauki oraz rozwoju. To nie tylko zbiór opowieści. To przewodnik, który wprowadza dziecko w ten nowy etap życia z uśmiechem i pewnością siebie.

Feluś i Gucio idą do przedszkola”

Feluś i Gucio idą do przedszkola

Pierwszy dzień w przedszkolu to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdego malucha. Dla Felusia, trzyletniego bohatera tej uroczej książki, to moment pełen ekscytacji, ale i pewnych obaw. Przygotowuje się na ten dzień razem z rodzicami. Wspólnie wybierają plecak i kompletują wyprawkę, a Feluś nie zapomina o swoim najwierniejszym towarzyszu, misiu Guciu. Chłopczyk też ma mnóstwo pytań:

  • Czy spotka znajome dzieci?
  • W jaki sposób pani pomoże mu oswoić się z przedszkolem?
  • A co zrobi, jeśli nagle zatęskni za mamą?

“Feluś i Gucio idą do przedszkola” Katarzyny Kozłowskiej, pedagożki specjalnej i nauczycielki wychowania przedszkolnego, to opowieść, która krok po kroku wprowadza małego czytelnika w świat przygotowań do przedszkola. Razem z Felusiem odkrywamy, jak wyglądają sale, co dzieci robią na co dzień, jakie zajęcia i wydarzenia będą miały miejsce w przedszkolu. Ciepłe i pogodne ilustracje Marianny Schoett przenoszą nas do przedszkola, ukazując urywki z dnia przedszkolaków.

Książka pomaga maluchom oswoić się z nową sytuacją i daje pretekst do rozmów o obawach naszych pociech przed pierwszym dniem w przedszkolu. Wprowadza do świata przedszkolnych przygód w sposób ciepły, zabawny i pełen zrozumienia.

Rok w przedszkolu”

Rok w przedszkolu

Obrazkowa, całokartonowa książka Przemka Liputa zabierze malucha w niezwykłą podróż przez dwanaście miesięcy w przedszkolu. Spotka tutaj bohaterów, którzy razem uczą się, bawią się i odkrywają świat. Ignaś uwielbia grę w piłkę, Maks jest prawdziwym znawcą dinozaurów, a z Krzysiem, ulubionym kolegą, zawsze przygotowują jakieś kawały. Z kolei Zosia jest mistrzynią w gubieniu rzeczy, a Wiktoria organizuje niesamowite przyjęcia dla lalek. Nawet mały Aleks od czasu do czasu dołącza do naszej wspaniałej zabawy. Dzieciom towarzyszy pani Ania, a w przedszkolu można spotkać również pana Marcela, psa Bazyla i kotkę Felkę.

Ciekawe, niezwykle szczegółowe, zabawne ilustracje wprowadzają dzieci w przedszkolną rzeczywistość krok po kroku, przez cały rok. Każdy miesiąc ma swoje święta i uroczystości, codzienne zabawy i naukę. Dwie rozkładówki w książce poświęcone są prezentacji bohaterów, co pomaga poznać ich bliżej. Lektura „Roku w przedszkolu” stanowi również doskonały sposób na ćwiczenie spostrzegawczości oraz rozwijanie umiejętności opowiadania. Angażuje, uczy i bawi. Przemek Liput przedstawił przedszkole jako miejsce, w którym można przeżyć ekscytujące doświadczenia i spędzić mnóstwo dni pełnych uśmiechu.

Kiełbaska nie chce iść do przedszkola”

Kiełbaska nie chce iść do przedszkola

Czasem dzieci mają swoje własne pomysły, a rodzice starają się je zrozumieć i znaleźć wspólny język potrzebny do wypracowania kompromisu. Kiełbaska, urocza dziewczynka, którą być może niektórzy z Was znają z książki „Kiełbaska nie chce jeść kolacji”, ma takie chwile, kiedy nie chce robić tego, co wydaje się być oczywiste. Ale czy jej tata jest w stanie zrozumieć jej nietypowe pomysły? Jedno jest pewne – razem tworzą niezwykły duet, który rozśmiesza czytelników w każdym wieku.

Dziś Kiełbaska postanawia, że nie chce iść do przedszkola. Tata, choć może nie do końca rozumie, z czego wynika ta niechęć, pozwala jej zostać w domu. A zabawa z tatą w domu przez cały dzień może być niezwykle intensywna i pełna pomysłów. Jednak czy tata dorosły potrafi bawić się tak super jak najlepsza koleżanka w przedszkolu?

Po książeczkę „Kiełbaska nie chce iść do przedszkola” warto sięgnąć w kryzysowych dniach, kiedy wyruszenie do przedszkola wydaje się misją niemożliwą.

Basia i przedszkole”

Basia i przedszkole

„Basia” Zofii Staneckiej to uwielbiana od lat seria książek dla dzieci w wieku przedszkolnym. Dziewczynka jest pomysłowa, często niesforna, ale nigdy nie brakuje jej energii i ciekawości świata. Maluchom łatwo więc utożsamić się z doświadczeniami Basi, dlatego kochają słuchać o jej kolejnych przygodach. Wśród wielu tytułów z serii znajdziemy również i taki związany z przedszkolem.

Poranek nie był dla Basi łaskawy. Nie dość że jest brzydka pogoda, to jeszcze nie ma w przedszkolu jej ukochanej przyjaciółki. Wszystko wydaje się Basi szare i smutne i z ogromną niechęcią dociera do przedszkola. Jednak na miejscu okazuje się, że nawet z początku najgorszy dzień potrafi pozytywnie zaskoczyć, jeśli tylko damy mu szansę i zmienimy perspektywę. Deszcz wcale nie przeszkadza, kiedy Basia ma się z kim bawić.

Książka „Basia i przedszkole” kryje w sobie wiele wartości edukacyjnych. W tym tomie dziewczynka odkrywa, że „inny” nie znaczy „gorszy”, a dziwne zachowanie niektórych rówieśników staje się zrozumiałe, gdy spędzi się z nimi trochę więcej czasu. Okazuje się, że otwartość na innych może prowadzić do ciekawych przyjaźni i fascynujących przygód. Każdy przedszkolak z pewnością powinien mieć tę książeczkę w swoich zbiorach.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować