Pod kategorią poradników kryje się ogrom książek. Niektóre z nich trafiają prosto w serce, inne lądują na regale i pozostawiają po sobie niesmak i niedopowiedzenia. By uniknąć takich czytelniczych wpadek, przygotowałam dla Ciebie cztery propozycje, dzięki którym zagłębisz się w siebie, dowiesz wiele o emocjach i potrzebach każdego z nas oraz jeszcze lepiej zrozumiesz siebie, zaakceptujesz i poczujesz, że chcesz lepszej, bardziej satysfakcjonującej i mniej wymagającej rzeczywistości.
„Sztuka leniuchowania” – Ulrich Schnabel
O tym, że wypoczynek jest organizmowi potrzebny, nie trzeba nikogo przekonywać. Niestety obecnie trudno o to, by relaks oznaczał prawdziwą regenerację, leniuchowanie, możliwość spędzania czasu powoli i tak, jak tego pragniemy. W głowach wielu osób pojawia się taka wewnętrzna presja, że inni nazwą nas leniami i nierobami, więc wolne chwile wolimy spędzać na siłowni, w kinie czy na zakupach.
Tymczasem Schnabel przedstawia historie konkretnych osób, własne obserwacje i wiedzę, by pokazać nam, że ludzki mózg potrzebuje resetu, wolniejszej chwili, w trakcie której naprawdę wypocznie. W rzeczywistości to właśnie te najwolniejsze momenty przynoszą nam najwięcej wniosków o nas samych, pozwalają „poukładać” w głowie wiele spraw i uwolnić się od nacisków otoczenia. Dzięki tej książce dowiesz się, jak może wyglądać Twój czas wolny i czemu jego wplatanie we własny grafik nie jest taryfą ulgową, ale koniecznością.
„Jak myśleć o sobie dobrze?” – Stefanie Stahl
Stefanie Stahl jest bodaj najsłynniejszą niemiecką psychoterapeutką i autorką bestsellerów, które pomagają ludziom na całym świecie odkryć prawdę o sobie i zmieniają ich życie na lepsze. W tej książce Stahl skupia się na temacie pewności siebie oraz niskim poczuciu własnej wartości. Opisując przypadki konkretnych osób i bazując na terapeutycznej wiedzy, pokazuje, że wiary w siebie można się nauczyć i raz na zawsze porzucić pewne wzorce oraz schematy myślenia, przez które czujemy się beznadziejnie.
Ta książka uczy pozytywnego myślenia o sobie i innych, a to przekłada się na bardziej optymistyczne podejście do życia, większą życzliwość, łatwość wyrażania własnych myśli i przekonań oraz brak strachu przed krytyką czy zranieniem. Naprawdę warto po nią sięgnąć, otwiera oczy na to, jak bardzo niskie poczucie własnej wartości niszczy życie i psuje ogrom dawanych nam szans.
„Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności” – Natalia de Barbaro
O „Przędzy” było tu głośno już kilkukrotnie i prędko się to pewnie nie zmieni, bo ta książka naprawdę zasługuje na to, aby po nią sięgnąć i czerpać z niej garściami. Jeśli więc jeszcze nie znasz twórczości Natalii de Barbaro i jesteś kobietą, to koniecznie zapoznaj się z jej książkami. Autorka pisze tak, jakby tuliła. W „Przędzy” skupia się na tym, by raz na zawsze porzucić cudze oczekiwania i dać sobie przyzwolenie na to, by swoje życie snuć z wolna, zgodnie z tym, jak tego pragniesz, bez oglądania się na cudze widzimisię. Ta książka daje do myślenia i zachęca do tego, by wreszcie popuścić pasa i po prostu pokochać samą siebie. To nie jest łatwe, więc spostrzeżenia autorki warto wziąć sobie do serca.
„Jak przestać się bać” – Ellen Hendriksen
„Jak przestać się bać” to książka rozkładająca na czynniki pierwsze zagadnienia związane z lękiem społecznym, introwertyzmem i niskim poczuciem własnej wartości, które najczęściej ściśle ze sobą współwystępują. Autorka opowiada o ludzkiej psychice i przytacza przykłady konkretnych pacjentów, by zobrazować, że brak pracy nad lękiem może sprawić, że stracimy wszystko, włącznie z rodziną. Hendriksen pokazuje, że we współczesnym świecie nie brakuje stresorów i sytuacji, w których możemy czuć się oceniani lub zagrożeni, więc to tylko od nas zależy, jak się w nich odnajdziemy. Jednocześnie autorka udziela wielu podpowiedzi, dzięki którym raz na zawsze będziesz w stanie pożegnać się z tym uczuciem wewnętrznego paraliżu i odkryjesz swobodę oraz chęć do tego, by funkcjonować wśród ludzi. Naprawdę warto po nią sięgnąć.
Polecane książki znajdziesz tutaj:
Skomentuj