Strona główna » Książka, która zaskakuje. “Co mówią zwłoki” od Sue Black
Książki naukowe i popularnonaukowe Polecenia

Książka, która zaskakuje. “Co mówią zwłoki” od Sue Black

Co mówią zwłoki - Sue Black

„Co mówią zwłoki” to książka, która zaskakuje. Miłośnicy „Chemii śmierci” mogli spodziewać się tutaj szczegółowych opisów dotyczących rozkładu ludzkiego ciała i ciekawostek dotyczących pracy antropologa. Nic bardziej mylnego! Choć Sue Black jest profesorem anatomii i antropologii sądowej, to jej książka ma bardziej… filozoficzny wydźwięk. Nie oznacza to jednak, że przynudza i chce się odrzucić ją w kąt. Wręcz przeciwnie. Jest w niej coś intrygującego.

To doświadczenie kobiety, która przez kilkadziesiąt lat dokonywała sekcji ludzkich zwłok, brała udział w identyfikacji ofiar po tsunami w Tajlandii czy wyjaśnianiu zagadek zbiorowych mordów w Kosowie.

Co mówią zwłoki

Książka jest podzielona chronologicznie. Autorka opowiada o swoich pierwszych krokach w karierze i o tym, co zadecydowało, że ostatecznie zdecydowałą się na taki, a nie inny zawód. Bardzo ciekawe jest to, w jaki sposób opowiadała o pierwszym ciele, na którym uczyła się dokonywania sekcji. Ogromna pokora, szacunek i walka o godność zwłok jest tym, co zupełnie zaskakuje. Miłośnicy krwawych thrillerów mogą mieć wyobrażenie, że sekcja to praca w pędzie, pomiędzy siódmą i ósmą kawą i niewybrednymi żartami z detektywami.

Dziś zmieniłabym wiele rzeczy, które wtedy robiłam, ale żadnej z nich nie zamieniłabym na coś innego. Bardzo dużo nauczyłam się o życiu, śmierci, mojej pracy i o sobie samej.

Tymczasem Sue Black opowiada o nich z perspektywy człowieka, który widział już zbyt dużo. Ma w sobie mądrość charakterystyczną dla doświadczonych osób. Choć w momencie pisania tej książki miała zaledwie ponad pięćdziesiąt lat, odbyła ogrom podróży służbowych, w trakcie których starała się odkryć tożsamość ofiar i zwrócić ich szczątki rodzinie. Opowiada również o własnym stosunku do swojej pracy. W końcu badanie zwłok kojarzy się w większości z czymś po prosu przerażającym i ohydnym. Zupełnie inaczej widzi to autorka.

Boję się tylko żywych. Martwi są znacznie bardziej przewidywalni i chętni do współpracy.

Książka, która zaskakuje

Może dzięki tak odmiennej od thrillerów narracji książka Sue Black ciekawi. Zaskakuje przedstawienie tematu i fakt, że sekcje zwłok nie są głównym wątkiem, ale punktem wyjścia do refleksji dotyczących przemijania, typów śmierci czy tego, jak przygotować się do niej oraz jak rozmawiać o odchodzeniu z najbliższymi. Prawda jest taka, że śmierć to wciąż temat tabu. Boimy się myśleć o tym, że moglibyśmy odczuwać ból, zacząć się dusić i umrzeć.

Przeraża nas również myśl o tym, że śmierć może dotyczyć kogoś bliskiego – rodzica, partnera, przyjaciela, dziecko… Natomiast Sue Black próbuje rozmawiać o niej jak o czymś zupełnie naturalnym. I trzeba jej przyznać, że ma rację, bo w końcu śmierć to tylko jeden z elementów ludzkiej fizjologii, naturalny koniec. Autorka opowiada historie ze swojej rodziny czy takie, o których słyszała. Przekonuje, że warto pomyśleć już wcześniej, jak byśmy chcieli odejść i jak porozmawiać o tym z bliskimi. Dzięki temu jej książka ma w sobie dodatkową mądrość. Pokazuje kobietę, która nie unika trudnych tematów. Trzeba przyznać, że po jej lekturze nie da się ot tak o niej zapomnieć. I chyba w tym tkwi najgłębszy przekaz.

Rzecz jasna, nie wiem oczywiście, jak się umiera, bo nigdy wcześniej tego nie robiłam. Ale z pewnością nie może to być aż tak trudne. Dosłownie każdy, kto żył przede mną, jakoś sobie poradził.

Jeśli zainteresowała Cię ta pozycja, możesz kupić ją tutaj.

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉
Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować